Ev / Haberler / Humankind Hakkında Elimizdeki Bilgiler!

Humankind Hakkında Elimizdeki Bilgiler!

Valorant names

Geçtiğimiz hafta Gamescom 2019’da Sid Meier’s Civilization serisine rakip olarak duyurulan Humankind şimdiden strateji severlerin radarına girmiş durumda. Oyun ile ilgili elimizde olan bilgileri derledik. Hadi yazımıza geçelim!

Endless Space ve Endless Legend gibi oyunlar ile karşımıza çıkan Amplitude Studios‘un geliştiriciliğini yaptığı oyun, sıra tabanlı strateji türünün temel taşlarından biri olan Sid Meier’s Civilization serisine rakip olarak iddialı bir rol oynuyor. İddialı olduğunun varsayımını sadece oyunların benzerliğinden yapmıyoruz. Humankind‘ın hikaye yönetmeni Jeff Spock‘un açıklamaları da bizi heyecanlandırmaya yetiyor. Spock’a yöneltilen “Oyununuz Civilization‘a çok benzemiyor mu sizce de?” sorusundan sonra gelen yanıt Humankind‘ın daha özgür bir oyun olacağını gözler önüne sermekte.

Civilization serisinin bir mazisi var ve bu mazi onların ilerlermesini engelliyor. Oynanışta herhangi bir değişikliğe kalkıştıklarında oyuncular isyan bayrakları çekiyor ancak bu durum bizi engelleyen bir sorun değil. Yani biz birden ortaya çıkıp ‘İnsan medeniyetinin gelişimine ve ilerleyişine farklı bir perspektiften bakmak istiyoruz.’ diyebiliriz.” diye açıklamada bulunan Spock, Civilization serisini kendimize baba olarak görüyoruz. Oyuna başlarken bir medeniyet seçimi yaparsınız. Her medeniyetin iddialı olduğu zafer şartları vardır, kısaca oyunu oynarken rayların üstündesinizdir. Yani siz oynarken Bilim Zaferi almaya yönelik bir medeniyet ile sadece bu yönde ilerleyebilirsiniz aksi takdirde bir hüsrana uğrayıp yeniden başlamak zorunda kalırsınız. Ancak tarihte her şeyi etkileyen bir kültür faktörü var ve bu kültür faktörü medeniyetleri yaşayan organizmalara çeviriyor.” diye devam etti ve bizi tabiri caizse strateji meraklılarını bir “hype” trenine bindirdi.

KÜLTÜRÜ SONUNA KADAR YAŞAYACAĞIZ!

Spock’un röportajından aldığımız kısma göre, Humankind oyununun “kültür” kavramı etrafında şekilleneceğinden emin olabiliriz. Fakat bu, oyunda Helen Kültürüne sahip bir medeniyeti birden Viking yapabileceğiz anlamına gelmiyor. Oyunda kültür kavramının daha çok durum-tepki ilişkisine dayalı olacak. Açıklamak gerekirse, baktınız dünya kötüye gidiyor askeri temelli bir kültüre doğru kayabilirsiniz veya ekonominiz çok iyi ve ticari bakımdan rakipsizsiniz lâkin bilim konusunda biraz geri iseniz bilim temelli bir kültüre yönelebilirsiniz.

Oyunun planlanan çıkış senesi 2020 olmakla birlikte hala kesin bir tarih belirlenmiş değil ve oyunun yayıncılığını SEGA‘nın üstleneceğini biliyoruz. “Kendin kadar sıra dışı bir medeniye kur!” sloganıyla karşımıza çıkan Humankind‘ın Gamecom 2019‘da yayınlanan fragmanına buradan ulaşabilirsiniz. İyi oyunlar!

Hakkında Orhun Kaan ŞAHİNKAYA

Galanima'nın yiğit çocuğu. Beş yaşından beri strateji oyunu oynayan bir orun ve Trabzonlu.

Bir Yorum

  1. yarın 2 tane oyun bedava olacak epic gameste haberin olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.