Ev / Haberler / iOS 11 Gümbür Gümbür Geliyor!
Valorant names

iOS 11 Gümbür Gümbür Geliyor!

Kelimenin tam anlamıyla gümbür gümbür geliyor. Kendine güveniyle, müşterinin güveniyle en üst sıralara çıkmış olan İOS işletim sistemi yeni sürümünde bir çok farklı yeni özelliğe imza atmış durumda. Standartları değiştirmiş olması da kullanımı bir hayli etkileyecek. Yeni güncellemede iPad’e yeni bir can katacak olan İOS 11 çalışmak, eğlenmek ve öğrenmek için bir çok farklı ve kolay yol sunmak için kendin sonbahara hazırlıyor.

Özellikleri sitedeki sıraya göre anlatmaya başlayayım;

Yeni Dosyalar Uygulaması:

Bu uygulama iOS 11 ile yeni gelecek bir uygulama, bildiğimiz bulut saklama alanı gibi işliyor fakat farklı olarak  diğer iOS cihazlarda, iCloud Drive ve Box veya Dropbox gibi diğer hizmet sağlayıcılarındaki dosyalarını bir araya getirerek daha kolay bir kullanım sağlıyor. Ayrıca biraz güvenlikten kısmışlar, uygulama dosyalarına da erişim sağlanacak gibi.

Yeni Dock:

Hangi sayfaya giderseniz gidin hep sizinle kalan o kolay erişim çubuğu var ya, evet onu da değiştirmişler. Dock’u artık hangi sayfa açık olursa olsun (uygulamalar dahil), hafif bir kaydırma hareketiyle erişim sağlanabilecek. Yeni Dock artık 2 farklı kısımdan oluşuyor; sol kısım sizin kişileştirip istediklerinizi ekleyip kaldırabileceğiniz kısım, sağ taraf ise son açmış olduğunuz uygulamaların bulunacağı kısım olarak ayarlanmış. Yani Dock’u da akıllandırmışlar diyebiliriz.

Multitasking:

iOS 11 bu özellikle aynı anda birden fazla işi yapmayı kolaylaştırmış. 2 şekilde kullanım sağlayan Slide Over ve Split View şeklinde 2 uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Split View; ikinci uygulamayı ekranın herhangi bir yerine sürükleyip kullanmanızı sağlıyor. Slide Over; Split View durumunda bulunan uygulamayı ekranın soluna çektiğinizde ekranın ikiye bölünmesiyle oluşuyor ve istediğiniz şekilde bölünme büyüklerini ayarlayabiliyorsunuz. Aynı anda iki uygulamayı nasıl açacağız? Onu da söyleyeyim; ilk olarak asıl kullanacağımız uygulamaya giriyoruz ardından Dock’u aktifleştirip istediğiniz uygulamaya basılı tutup ekranın ortasına doğru kaydırıyorsununuz ve iki uygulama aynı anda açık duruma geliyor.

Sürükle ve Bırak:

Sürükle ve Bırak üst düzey bir özellik değil fakat kolay kullanımın en temelinde geliyor diyebiliriz. Onu da şöyle anlatalım, Multitasking aktif durumdayken bir penceredeki uygulama, yazı ve dosyayı diğer uygulamaya taşıyıp rahatlıkça kullanabiliyorsunuz.

Apple Pencil’ın Yetenekleri:

Apple Pencil güçlü ve doğal bir hale getiriliyor. Not alma, resim çizme ve daha birçok farklı işi yapmanız kolay bir hal alacak.

 

-Anında İşaretleme; gelecek güncelleme ile herhangi bir pdf dosyasını veya ekran görüntüsünü Apple Pencil’ı sadece ekrana dokundurma ile kolayca not alabilir, yazıp çizebilirsiniz.

-Anında Not Alma; iPad kilitliyken Apple Pencil’ı ekrana dokundurarak not alabileceğiz hatta aldığımız notlar direk notlar uygulamasına kayıt olacak.

-Satır İçi Çizim; Notlar uygulamasında yazığınız yazı ve metinler üzerine çizim ve karalama yaptığınız anda artık yazılar kenara çekilecek. Bu özelliği Mail uygulamasında da kullanabileceğiz.

-Belge Tarama ve İmzalama; Notlar uygulamasına gelen tarama özelliği ile belgenin ilk olarak fotoğrafını çekeceğiz ardından bu özellik karşımıza adeta bilgisayardan hazırlanmış bir belge olarak getirecek yani kenarlarını kesecek, pürüzleri düzeltecek. Akabinde dilediğimiz gibi yazıp, çizip ve imza atabileceğiz.

Yeni QuickType Klavye:

Bildiğiniz gibi klavyeden bir şey yazmaya kalktığımızda rakam ve işaretler için sürekli olarak geçiş yapmamız gerekiyordu. Bu özellik aynı Samsung klavyelerinde olduğu gibi tuşlara basılı tutup rakam ve işaretleri seçebileceğiz.

ARKit ile Arttırılmış Gerçeklik:

Artırılmış gerçeklik, dijital nesne ve verileri çevrenizle bir araya getirerek uygulamaları ekranın ilerisine taşıyor. Böylece video oyunları ve aplikasyonlar gözlerinize aklınızın almayacağı kadar etkileyici ve akıcı birer tecrübe haline geliyor.

iPhone ve iPad Artık Bir Ayrı Güzel:

Yapay zekayı ön plana alan Apple’ın iddaası artık iPad ve iPhone bizden bir şeyler öğrenebilecek, bize kişisel yardım edebilecekler hatta biz daha söylemeden işlerimizi görebilecek.

Live Photos:

Fotoğraflarınızı ve videolarınızı artık yeni özelliklerle daha etkileyici kılabilirsiniz. Döngü; İOS 10’da aynı fotoğraflar arasında geçiş yaparken fotoğrafların hareket kazandığını hatırlıyorsunuzdur. Döngü de aynen öyle ama videoya o kadar yakınlar ki video mu fotoğraf mı karıştırabilirsiniz. PinPon; ilk olarak İnstagram’da gördüğümüz Boomerang özelliğini hiç bir uygulama kullanmadan yaptığınızı düşünün işte o PinPon. Uzun Pozlama; öncelerden sadece DSLR kameralarda mevcut olan bu özellik artık İOS 11 ile iPone ve iPad’lerde. Hareket halinde olan cisimleri fotoğrafladığınızda artık o hareketi bulanıkla sağlayabileceksiniz.

Yeni Filtreler:

İPhone’a gelen yeni filtreler o kadar iyi hazırlanmış ki, kaliteyi bozmadan harika fotoğraflar elde edebileceksiniz. Bu özellik iPhone kamerasını üst düzeylere taşıyor. Bununla kalmayan Apple o harka fotoğrafları elde etmenin maliyetini düşürmüş yani fotoğrafların kalitesi düşmeden eskiye göre yarı boyutlarda saklayabileceğiz.

Yepyeni AppStore:

AppStore’da “Hikayem” özelliği geldi desek inanır mısınız, geldi! Artık günlük olarak uzmanlar uygulama ve oyunların tanıtımını yapacağı ayrı bir sekme eklendi; “Today(Bugün)”. Bunun yanında oyunlar için ayrıca bir sekme eklendi; “Games(Oyunlar)”. Uygulamalar için yapılan güzellik ise kategorilerine göre listeler oluşturulacak.

Mesajlarda Eğlence:

MSN’de attığımız animasyonları az çok hatırlıyorsunuzdur işte ona benzerler artık eğlenceyi arttırmak için Mesajlar’da mevcut. Animasyonlar dışında çıkartmalar ve oyunlarda yer alıyor bu özellikte.

Siri Sizin Kişisel Asistanınız:

iOS 11 ile Siri artık daha zeki, kişisel ve öğrenmeye açık! Eklenen özellikler olarak; İngilizcesini söylediğiniz cümlenin çevirisini Çince, İspanyolca, Fransızca, Almanca veya İtalyanca için yapabiliyor. Siri’yi Apple Music ile bağlamışlar bu da demek oluyor ki; “Hey Siri, bir şarkı çal” dediğinizde sizin en çok sevdiğiniz veya sevebileceğiniz bir şarkıyı çalmaya başlıyor. Şarkıdaki bateristin adını mı merak ettiniz? Söyleyin Siri’ye sizin için hemen bulup söylesin.

Siri öğreniyor derken şaka yapmıyorduk. Siz kullandıkça sizi tanıyor ve isteklerinizi önceden tahmin etmeye, hatta size önerilerde bulunmaya başlıyor. Sizi tanıdığını da şöyle kanıtlayayım; siz biriyle mesajlaşırken son göz atığınız şeylere bağlı olarak size film tavsiyeleri  yapıyor ayrıca arkadaşlarınıza yolda olduğunuzu söylemek istediğinizde ne kadar yolunuzun kaldığını hesaplıyor tabii bunu arkadaşınıza göndermenize olanak sağlıyor. Safari’de dolanırken de şöyle bir olayı var; sizin o sıra yaptığınız aramalara göre aramaları öneriyor, bilet veya bir randevu ile ilgili işlemleriniz onay kazandığında takvime eklemek isteyip istemediğinizi soruyor.

Apple Music Artık Sosyal Bir Ağ:

Apple Music içerisinde oluşturacağınız profil ile arkadaşlarınızın paylaştığı çalma listelerini görebilir ayrıca onların sık dinlediği albüm ve istasyonları görüntüleyebilirsiniz. Sanıyoruz ki arkadaşlık bağlanırız bir nebze kuvvetlenebilir.

AirPlay 2 İle Müzik Zevkiniz Bir Üst Seviyede:

Artık evinizdeki bütün ses sistemleri ve hoparlörleri evin her yerinden kontrol edebilirsiniz. Bir çok şekilde eş zamanlayıp farklı odalardaki hoparlörleri aynı anda çalabilirsiniz veya herhangi bir odadaki ses seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Denetim Merkezi Kontrolü:

Bu güncelleme ile artık denetim merkezini kendinize göre kişileştirebilirsiniz. Yeni gelen özellikler ile denetim merkezine ekleyeceğiniz tuşlar ile evinizdeki ışıkları kapatıp, açabilir veya kısabilir; her daim hazırlıklı olmak içinde sesli notları denetim merkezine ekleyerek her zaman hazırlıklı olabilirsiniz.

Kilit Ekranında Bütün Bildirimler Elinizin Altında:

Kilit ekranında da her zaman bildirimleri görüntülemek için yaptığınız hareketi yaptıktan sonra eski ve yeni bütün bildirimlerinizi aynı anda görüntüleyebilirsiniz.

Rahatsız Etme Özelliği:

Artık rahatsız etme özelliği ile araç kullanırken hem kendi can güvenliğinizi hem de iPhone’unuzu koruyabilirsiniz. Bu özellik ile iPhone’unuz araç kullanımını algılayarak size gelen mesajları ve bildirimleri engelleyerek dikkatinizin dağılmasını önlüyor. Aynı zamanda size ulaşmaya çalışanlara da o anda araç kullanmakta olduğunuzu bildiriyor.

Haritalar Artık Hem Dışarda Hem İçerde:

Haritalara gelecek yeni güncellemede kaybolmanız neredeyse imkansız. İç Mekan Haritaları; dünya çapındaki çoğu alışveriş merkezi ve havaalanlarının iç mekan haritalarına ulaşım mümkün olacak. Şerit Kılavuzu: bu özellikte dönüşleri kaçırmamamız için hangi şeritte olmamız gerektiğini hatta hangi hızla olmamız gerektiğini göstererek bir çok hatanın önüne geçecek.

  

QuickType Tek El Klavye:

Olur da bir zaman elimizde bir şey olur ama birine mesaj atmamız veya bir şey yazmamız gerekir bunu herkes en az bir kere yaşamıştır. iOS 11 ile bu çok basit bir hale geliyor, sadece emoji tuşuna basıp başka dilde  klavye seçermiş gibi tek el seçeneğini seçer iseniz bütün tuşlar baş parmağınıza yaklaşacak.

Kolay Kurulum:

Bu özellik ile yeni cihazında ileri tuşuna bir çok kez basmaktansa eski cihazın yeni cihaza yaklaştırılması ile bütün kişisel ayarınız ve tercihleriniz iCloud Anahtarlığınızdaki parolanız anında yeni cihaza aktarılıyor. Apple’nin deyimi ile; çocuk oyuncağı!

 

 

Hakkında Sadık Anıl Atılgan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.