Ev / Haberler / Köken Sorguları E-Devlet’i Çökertti
Valorant names

Köken Sorguları E-Devlet’i Çökertti

E-Devlet yeni bir hizmet olarak insanlara ırklarını ve kökenlerini sorgulama şansı tanıdı. Bir anda yayılan yeni uygulama turkiye.org’un çökmesine sebep oldu.

Türkiye’nin e-devlet sistemi turkiye.org üzerinden üniversite kayıtlarından tutun da borç sorgulamalarına kadar birçok işlemi sadece birkaç tıklama ile yapabiliyoruz ve günlük yaşantımızı kolaylaştırdığı da ortada. Fakat dün sisteme eklenen köken sorgulama aracı yüzünden giriş yapmak imkansız hale geldi. Yetkililerden henüz resmi bir açıklama gelmedi fakat bunun sebebi çok büyük bir ihtimalle ani yüklenme oldu.

Sistemin bu yeni aracı bir anda sosyal medyada mizah yollu bir şekilde yayıldı, biraz milliyet takıntılı vatandaşlara da sahip olduğumuz için herkes anında öğrenmek amacıyla sisteme yoğun bir erişimde bulundu. Bu ani yüklenmeye hazırlıksız yakalanan e-devlet henüz bir çözüm yolu üretebilmiş değil. Yarın rahatlamalar görülecektir diye tahmin ediyoruz.

E-Devletten Irkınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Öncelikle sisteme erişebilmek için bir e-devlet parolasına ihtiyacınız var, ptt merkez şubelerinden ucuz bir rakam ödeyerek temin edebilir ve oluşturduğunuz hesabı yıllarca kullanabilirsiniz. E-Devlete giriş yapmak için turkiye.org adresini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Köken sorgulamanızı da sistem üzerinden basit bir aramayla yapabilirsiniz. Tabii bunun için önce sistemin bir kendine gelmesi şart.

Sistem çökmesi diye bir şey kaldı mı gerçekten

Günümüzde internet teknolojilerinin gelişmesi ile sunucularda gerçekten çok yüklü girişler dahi sorun teşkil etmiyor. Ayrıca herkesin de bu sistemi kullanmadığını düşünürsek aynı anda giriş yapan kullanıcı sayısının da aman aman yerlerde olduğunu düşünmüyorum. Bu da akıllara çok mantıklı bir soru getiriyor. Vergilerimiz nereye gidiyor yahu?

Bu işlerin içinde yıllarca bulunmanıza bile gerek yok, Ekşi Sözlük’ün, Donanım Haber’in, haber sitelerin günlük aldığı tıklamalara bir gün için dahi dayanamayacak bir sunucu ise vatandaşa verdiği hizmet gerçekten çok kısıtlıymış E-Devlet’in gerçekten. Yani bunca vergi alınıyor ve günümüz çağında devletin en önemli internet sitesi yoğun girişten çökebiliyor öyle mi? Şaka gibi bir şey bu. Çünkü gerçekten zor işler değil ve düzgün yapılması da imkansız değil.

Ha yanlış anlaşılma da olmasın, bizimki yapıcı eleştiri. Umarız bu tip durumlar sıklıkla yaşanmaz ve halkımız hakkettiği hizmeti temin etmekte bir daha zora düşmez. Devlet çalışanlarının da bu soruna yoğunlaşacağını ve kısa sürede aşacağını düşünüyoruz. Umarız yanılmıyoruzdur.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.