Ev / Blog / Mobilin Yılı #2: Hyper Casual Oyunlar

Mobilin Yılı #2: Hyper Casual Oyunlar

Poster gg

Mobilin Yılı yazı serimizde mobil oyunların en yeni türü olan hyper-casual türünü ele alıyoruz. Her zaman ve her yerde oynanabilen, çok çabuk öğrenilen ve sürekli tekrarlanabilen bu oyunlar neredeyse her telefonda yüklü. Genelde tek elle oynanan ve sade tasarımlarla geliştirilen bu oyunlar mobil oyun sektörünün yeni baskın gücünü oluşturuyorlar.

 

Mobil Oyunların Baskın Gücü: Hyper Casual

Dramatik bir hız ile yükselen mobil sektörünün sonuçlarından bir tanesi de mobil uygulama geliştiricilerinin kullanıcı geri bildirimine odaklanması oldu. Uzunca bir süre uygulama mağazalarında zirvede duran mid-core ve casual oyunlar, mobil oyuncu kitlesinin ne istediğine dair veriler verdi. Dolayısıyla hızla gelişen sektöre ayak uydurmak zorunda kalan geliştiriciler, Angry Birds, Candy Crush ve Flappy Bird türevlerindeki potansiyeli keşfettiler. Bu keşfin ardından tek elimizle oynayabildiğimiz, minimalist ve “şirin” diyebileceğimiz hyper-casual oyunlar ortaya çıktı.

Her an oynanmaya müsait olan bu oyunlar, kendilerini sürekli tekrar edebildiklerinden dolayı kullanıcıyı daha uzun tutma hedefinde de başarılı oldular. Oldukça sade ve renkli tasarımlarla geliştirilen yapımlar, kullanıcıyı da dahil eden reklam algoritmaları ile geliştirici kasalarını da memnun etti.

Genelde basit bir mantık üzerine oturulan bu oyunlar, hardcore türündeki emsallerinin aksine çok daha naif ve boyut bağlamında da küçük oldukları için uygulama tercihinde de öne geçti. Kısa sürede daha fazla eğlence sunan hyper-casual oyunlar, zaten sürekli hareket halinde olan sıradan bireyin odaklanmasını değil rahatlamasını hedefledi.

Mobil oyuncu kitlesinin büyük bir kısmını kadın oyuncular oluşturduğu için, hyper-casual oyunların kitlesi büyüdü. Hardcore oyunların baskın erkek oyuncu kitlesinin ve sınırlı menzilinin aksine, hyper-casual herkese hitap eden ve kısa zamanda mobil dünyasına hükmeden bir tür haline geldi.

Hyper-Casual Oyunlar Nelerdir?

Peki tasarım bağlamında basit, arayüz ve öğrenme bazında kolay, oyun süresi açısından tekrar oynanmaya müsait olan hyper-casual oyun örnekleri nelerdir?

Tek dokunuşla oynanan ve kolayca öğrenilen bu oyunlar muhtemelen tanıdık gelmiştir. Genelde somut objelerle, soyut ve sade tasarımları birleştiren bu oyunların geliştirme maliyeti de oldukça düşük.

Sofistike, görsel açıdan tatmin edici ve etkili oynanışı ile bir süre uygulama mağazalarında zirveye oynayan hardcore oyunlar, tahtı hypercasual türündeki oyunlara devretmeye başladı. Muazzam bir hızla değişen mobil oyun dünyasında, geliştiricilerin kullanıcılardan aldığı geri bildirimler sonraki yapımları da etkiledi. Başta karmaşık sistemlerle geliştirilmiş büyük boyutlu oyunlar rağbet görürken, artık tekrar oynanabilen,  kısa, eğlenceli ve basit oyunlar telefon hafızalarında kendine yer buldu.

Mobilin Yılı yazı serimizin ikinci yazısında sektörün en yeni türünden bahsettik. Oyun, sinema ve teknoloji dünyasından haberler için Instagram ve Twitter hesaplarımızdan bizleri takip edebilir, son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.