Ev / Haberler / e-Spor Haberleri / MSI 2017’de Finalin Adı Belli Oldu!
Valorant names

MSI 2017’de Finalin Adı Belli Oldu!

Dünyanın en iyi 6 takımının yarıştığı Mid-Season Invitational (MSI) 2017’de dün oynanan Team World Elite-Gamers2 e-Sports maçıyla ikinci finalist de belli oldu. SKT’nin rakibi, büyük bir sürprizle Çin ekip Team WE’yi 3-1 mağlup eden Avrupa temsilicisi G2 e-Sports oldu! Dünkü yazımızda ilk finalist SKT’nin 2017 Kış Mevsimi’ne biraz ışık tutmuştuk. Haydi gelin, bir bakalım 2017 Kış Mevsimi G2’suna…

 

 

2017 EU LCS Kış Mevsimi: Lig Aşaması’nda Gamers 2

G2, EU LCS’in Kış Mevsimi’ne favori olarak başlamamıştı. Aslında, EU LCS’in bu sezonunda hiçbir favori yoktu. Hemen hemen tüm takımların güçleri birbirine eşitti, yani kıyasıya mücadeleye sahne olacak bir sezon bizi bekliyordu. Çünkü EU LCS, bu sezon ilk kez farklı bir formata geçti. Eskiden 8 takımı bünyesinde bulunduruyordu. Bu yılki sistem değişikliğiyle takım sayısı 10’a çıktı ve takımlar 5’li gruplar oluşturacak şekilde 2 farklı gruba bölündü: A ve B grupları. G2, A grubundaydı ve rakipleri Misfits, Fnatic, Giants ve ROCCAT idi. Fnatic’in kadrosu önceki sezonlar kadar iyi değildi. Yıldız üst koridor oyuncuları Huni’nin SKT’ye gidişi Fnatic’e nelere mâl olur bilinmiyordu. Ama ne olursa olsun, onlar Fnatic’ti! Yani, sonuçta LoL tarihinde Dünya Şampiyonu olabilmiş tek Avrupa takımısınız. Hatta, Dünya Şampiyonu olup Asya takımı olmayan tek takımsınız! Dolayısıyla first-tier dediğimiz ilk aşama takımları Fnatic ve G2 idi. G2’nun git gide birbirine uyumu artan kadrosunun, oyuncuların bireysel yeteneklerinin ve oyun tarzlarının fark yaratması bekleniyordu. Misfits, ROCCAT ve Giants da son 3 sırayı paylaşır diyorduk.

Ama öyle olmadı.

Fnatic, rezalet bir sezon geçirdi. Kendi tarihinin en kötü sezonuydu diyebiliriz. Zaten 2016 Dünya Şampiyonası’na katılamamış olmanın verdiği moral bozukluğu ve ekstra baskı, onlarda tamamen olumsuz etki yarattı. G2 mu? G2, inanılmaz işler başardı. 10 haftalık sezonun ilk 9 haftasındaki bütün maçları kazandılar. Son hafta da, şampiyonluğu garanti olduğu için rahat oynayarak ROCCAT’e 2-1 mağlup oldular. 12 Galibiyet – 1 Mağlubiyet ile ligi ilk sırada bitirdiler. Muazzam. 2.olan ekip Misfits’ti ve sadece 8 galibiyetleri vardı. Büyük fark atarak A Grubu’nun şampiyonu G2 olmuştu. Artık, play-off zamanıydı.

 

2017 EU LCS Play-off Mücadelelerinde Gamers 2

G2’nun Play-off’taki rakibini belirleyecek maç, A Grubu’nun dördüncüsü ile B Grubu’nun ikincisi arasında oynanacak maçtı: Fnatic – H2K. Aslında bu maç hakkında yazılıp çizilecek çok şey olsa da, içimdeki G2’nun hikayesini anlatma arzusu daha ağır bastığı için geçeceğim. Fnatic, A Grubu’nu dördüncü bitiren Fnatic, B Grubu ikincisi H2K’i sildi süpürdü: 3-0. Sürpriz bir sonuç muydu? Olması gerekiyordu, evet ama benim için değildi. Fnatic, ne olursa olsun Avrupa’nın en köklü e-Spor kulübüdür. Küçümseyemezsiniz.

 

Fnatic’in kazanmasıyla Play-off yarı finali belli olmuştu: G2 – Fnatic. Eh, az önce Fnatic’i övdüm ama G2’nun bu sezon neler yaptığı aşikâr. 3-1 kazanan G2, adını finale yazdırmayı rahatlıkla başardı. G2 için sırada, A Grubu ikincisi Misfits ile, B Grubu şampiyonu Unicorns of Love (UOL) maçının galibini finale beklemek kalmıştı. Maçı, yine G2 kadar iyi bir sezon geçiren UOL 3-1 kazandı, ve son finalist olmayı başardı. İki takımın da işi zordu, kazanan dünyanın en prestijli turnuvası MSI’a direk gruplardan başlayacaktı. İki takım da çok güçlüydü, iki takım da çok iddialıydı. Artık, hangi takım daha çok istiyorsa, o kazanacaktı.

 

2017 EU LCS Finali : G2 vs Unicorns of Love

Dürüst olalım. Benim maç öncesi tahminim Unicorns’un kazanacağı yönündeydi. Tamam tamam, G2 gerçekten harika bir sezon geçirmişti. Ama rakipleri Unicorns of Love’dı yahu! Ormanda belki de sezonun yıldızı Xerxe, üst koridorda metadaki tüm şampiyonları oynayabilen Vizicsacsi vardı. Takımın uyumu muhteşemdi.

Ama hep beraber gördük ki, o gün Vadi’de G2’yu yenebilecek kadar iyi bir UOL yoktu.

G2, seriye çok hızlı başlayamadı fakat zorlansa da 46 dakika süren ilk maçı kazandı. İkinci maçtaki seçim/yasaklamalar bariz bir şekilde G2’nun lehineydi. 30 dakika süren mücadeleyi G2 yine kazandı: 2-0. Artık EU LCS şampiyonu olmak için önlerinde sadece bir galibiyet kalmıştı. Serinin 3.maçına, UOL çok konsantre çıktı, bunu yüzlerinden okuyabiliyorduk. G2’nun önde başladığı maçta çok iyi geri döndüler ve maçı kazanmayı başardılar, skoru 2-1’e getirdiler. Hala şanslarının bitmediğini görebiliyorduk, izlediğimiz Unicorns, tüm sezon izlediğimiz Unicorns’tu. Acaba seri 5 maça mı uzayacaktı, yoksa G2 fişi çekebilecek miydi?

4.maç başladı.

Maça, yine G2 önde başladı. 20.dakikada altın farkı 4 bin altın civarındaydı ve ejderi de G2 almıştı. 10 dakika boyunca maç rölantide gitti, altın farkı 6 bine çıktı. Karşılıklı skorlar alındı. UOL sanki rakibinden gelecek bir hata için fırsat kolluyor gibiydi. Keza saldırı gücü taşıyıcıları Samux, Caitlyn oynuyordu ve durumu hiç de fena değildi. Ama baron bölgesinde kazandığı tek bir takım savaşından sonra 34.dakikada baronu da alan G2, maçı kopardı. Serinin 4.maçını da kazandı ve 3-1’lik galibiyetle adını EU LCS Şampiyonları listesinde kazıdı.

 

 

MSI Finali : SKT – Gamers 2

Her zaman söylediğimiz gibi, 5 maçlık seriler ne getirir bilinmez. Ancak ister Avrupa Şampiyonu olun, ister 5 Kıta şampiyonu olun, yine de SKT, SKT’dir. Açık ara dünyanın en kaliteli oyununu oynayan ekip, finalde de bir adım önde. Ama dün Çin temsilcisi Team WE’yi de sürpriz yaparak 3-1 yenen bir G2 olduğunu unutmamak gerek. Ayrıca SKT, kendisini Team WE’nin finale çıkması için hazırlamış, ve Team  WE için çalışmış olabilir. G2, SKT’yi hazırlıksız yakalayabilir. Bunların hepsini bu akşamki MSI finalini izlerken göreceğiz.

 

Umarız, hak eden kazanır. Oyungg olarak her iki ekibe de başarılar!

 

 

Hakkında Sencer Yücel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.