Ev / Haberler / Nintendo 5G Teknolojisiyle İlgileniyor

Nintendo 5G Teknolojisiyle İlgileniyor

Poster gg

Ünlü elektronik şirketi Nintendo, hissedarlarıyla bulut üzerinden oyun, 5G ve sanal gerçeklik gibi teknolojileri takip ettiğini, fakat bunların sadece modayı kovalamaktan ziyade geliştirilip kaliteli bir oyun deneyimi için kullanılacağını belirtti. 

Nintendo hissedarları, oyun sektöründe şu sıralar revaçta olan ve geleceği olan sanal gerçeklik, 5G gibi teknolojiler ve bulut sistemi üzerinden oyun konularına görünüşe bakılırsa fazlasıyla ilgiliydi. Sony ve Microsoft’un yayıncılık sektörüne yatırım yapması duyumu ve Google’ın Stadia ile hızlı bir atak yapması üzerine Nintendo sektörden bir adım geri kalmış gibi gözüktü. Sektördeki bu son gelişmelere nasıl bir tutum izleyecekleri 79. Geleneksel Yıllık Hissedarlar Buluşmasında Nintendo temsilcilerine soruldu.

Yetkililerden Shigeru Miyamoto, bu soruya cevap olarak Nintendo’nun son yıllarda 5G, bulut üzerinden oyun ve sanal gerçeklik teknolojileri üzerinde çeşitli şekillerde çalıştığını belirtti. Miyamoto aynı zamanda bulut oyun sisteminin “ilerleyen zamanlarda daha yaygın” olacağını belirtse de bunun yanında şu an oynadığımız şekilde oyunların da kesinlikle bitmeyeceğini dile getirdi.

Miyamoto’nun genel sözlerinin aksine, Nintendo yetkilisi Ko Shiota‘dan daha 5G özelinde bir açıklama geldi. “5G teknolojisi, gecikmesiz bir şekilde büyük miktarda bilgi aktarabiliyor. Bu teknolojinin son zamanlarda iyice ilgi çektiğinin farkındayız, Nintendo olarak biz de çalışmalar yapıyoruz.”  Shiota, ayrıca şirketinin bunu sadece modayı takip etmek için yapmadığını da belirtti. Yani şirketin hava yapmak için değil de cidden kaliteli iş yapmak için teknolojiyle ilgilendiğini anlayabiliyoruz.

Nintendo’nun bir süredir bulut üzerinden oyunlarla ilgili çalışmalarının olduğu zaten biliniyordu fakat bunu düzgünce yapabilmek için çok sağlam bir Wi-Fi alt yapısı gerekiyordu. 5G ile bu sorunun da çözülebileceği söyleniyor fakat buna yeteri kadar ilgi gelmedikçe Nintendo’nun bu konunun üzerine fazla gitmeyeceğini varsayıyoruz. 5G’nin yaygınca kullanılmasına zaten daha var, çalışsınlar bakalım. Ekmeğini ileride hepimiz yiyelim. Oynayalım, eğlenelim.

Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle belirtmekten çekinmeyin. Oyun dünyasından haberdar olmak için sitemizi takip etmeye devam edin. Hepinize iyi oyunlar 🙂

Hakkında Efe Eren GENÇ

Trabzon'da doğup büyümüş, oyun merakı babasının internet kafesinde başlamış, aranızdan biri. Boğaziçi Üniversitesi'nde Dilbilim okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.