Ev / Listeler / Oyun Serilerinin En İyi Oyunları
Valorant names

Oyun Serilerinin En İyi Oyunları

Her oyun serisinin bir gözdesi vardır. Öyle ki, bazen sadece bu oyun öne çıkar ve seri geride kalır. Biz de oyun tarihine adını gümüş harflerle yazdırmış oyun serileri içerisinde bize göre en iyi olan oyunları sıraladık.

Assassin’s Creed Serisi

Yeni çıkan her oyunuyla eleştiri yağmuru altında kalan Assassin’s Creed serisi, kimine göre çoktan bitti. Kimine göre gittikçe daha iyi oluyor. Her oyunla birlikte alınan radikal kararlar, birçok fanı seriden soğuturken; seriyi sevmeyenleri de ikinci bir şans vermeye davet ediyor. Assassin’s Creed serisinin son oyunu Assassin’s Creed Odyssey, gelen yorumlar ve satış oranları ile Ubisoft‘u tatmin etse de gelecekte neler olacağını Ubisoft’un da öngörmesi zor.

Tarihin farklı köşelerinde Tapınakçılara karşı mücadele verdiğimiz Assassin’s Creed serisinin bize göre en iyi oyunu ise:

 

Assassin’s Creed II

Bu tespitimize birçok kişinin katılacağını düşünüyoruz. Ezio Auditore da Firenze‘nin doğumundan, intikamla yoğrulmuş Assassin tarikatını yükseklere çıkarana kadar verdiği mücadeleyi izliyoruz. Kayıpları bizim kaybımız, zaferleri bizim zaferimiz oluyor. Çocukluğunu, gençliğini, yaşlılığını görüyoruz. Şakacı ve rahat bir gencin, olgun ve derbeder bir adama dönüşünü izliyoruz. Çatılardan atlamak, İtalya’nın yüksek mimarisine tırmanmak da bu güzel hikayeye lezzet katıyor. Assassin’s Creed II, intikamla yoğrulmuş, kararlı bir suikastçinin hikayesi…

 

Crysis Serisi

İlk oyunun 2007 de çıkmasıyla dünyayı kasıp kavuran Crysis serisi, zamanın çok ötesindeki grafikleri, FPS türüne getirdiği yenilikleri ile gerçekten farklı bir işe imza atmıştı. Yüksek donanımlı sistemlere atıfta bulunan “But can it run Crysis?” cümlesini de çoğumuz hatırlarız. Çünkü Crysis hepimiz için bir hayaldi o dönemlerde. Yıl 2007, adeta gerçek gibi görünen grafikli ve Türkçe bir oyun… Bir Türk oyuncu daha ne isteyebilir ki? Üstelik yapımcılar oyunu Türkiye’de 50 TL‘den satışa sunmuşlardı. Crysis‘in çıkışı ve ardından gelen dönem gerçekten ütopikti.

Peki, Lingshan adasında başlayan maceranın, New York‘a taşınmasına şahit olduğumuz, alışılagelmişin dışında yöntemlerle, daha çeşitli bir oynanış sunan, Nanosuit etkeniyle FPS‘i metrelerce ileriye taşıyan Crysis serisinin en iyi oyunu bizce hangisidir?

 

Crysis

İlk paragrafta seriyi anlatalım derken, ilk oyunu övmüşüz. Gerçek ötesi grafikler, sağlam bir bilimkurgu, FPS’te yeni bir anlayış, çizgisellikten uzak bir oynanış ile Crysis gerçekten altın gibi bir oyun. Müthiş Türkçe dublaj ise cabası.

 

 

Grand Theft Auto Serisi

Bu seri hakkında ne denilebilir ki?

Dünyanın her köşesinde bilinen, satın alınan ve hala oynanan oyunları bu seridedir. Çoğumuzun çocukluğu Vice City, gençliği San Andreas, büyüklüğü de Grand Theft Auto V ile geçmiştir. Geçiyor da. Çünkü Rockstar‘ın GTA‘sı zamansızdır. İnternet cafelerde “Abi GETA var mı?” sorusunu hala sorduruyorsa, evet sevgili Oyungg okuru; bu seri zamansızdır.

Takdir edersiniz ki, bu serinin her oyunu efsanevi olduğu için; bu serinin gözdesini seçerken oldukça zorlandım. Fakat iyi bir gözden geçirme ile bana katılacağınızı umuyorum. İşte Grand Theft Auto serisinin en iyi oyunu:

 

Grand Theft Auto San Andreas

Evet Tony biraz şikayet ediyor. Evet Michael, Franklin ve Trevor üçlüsü de bu durumdan biraz rahatsız. Niko Bellic‘i de unutmuş değilim. Ama CJ…

Big Smoke, Ryder, araba zıplatma görevi, RIPAZHA şifresi, yuvarlak mahalle dediğimiz Grove Street, hepimizin hala ezbere bildiği şifreler, inanılmaz görevler, karakterlerin gerçek insanları temsil etmesi, haritada bulunan gizemler, içinde üç tane şehir barındırması, döneminin ötesindeki açık dünya aktiviteleri, Afro-Amerikan kültürünün oyunda yansıtılma şekli…

Grand Theft Auto serisinin diğer oyunları da oldukça değerli elbette, fakat GTA San Andreas altındır.

 

 

Call of Duty Serisi

Her Türk gencinin bildiği, unutulmaz anları ile aklımızdan çıkmadığı, Ghost, Mactavish ve Cpt. Price gibileriyle gönlümüzde yer eden Call of Duty serisinin elbette ki unutulmaz oyunları var. Çıkan her yeni oyunla daha fazla olumsuz yorumlar alan seri, yine de rekor kıran satışlar yapmaya devam ediyor. Aslında bu durum, Call of Duty isminin bir marka haline gelmesinden kaynaklanıyor. FPS türünün öncüsü olma sebebiyle, Call of Duty aslında ismini satıyor. Dolayısıyla kaliteli FPS oyun serileri denilince akla Call of Duty geliyor.

Peki bize göre Call of Duty serisinin en iyi oyunu hangisidir?

 

Call of Duty Modern Warfare II

Unutulmaz hikaye anlarıyla, epik senaryosuyla, iyi yazılmış karakterleriyle, iyi tasarlanmış mekanlarıyla ve çatışma duygusunu tam anlamıyla yaşatması ile Call of Duty Modern Warfare II, serinin en iyi oyunu olmaya hak kazanmıştır bizce. CoD MW ile CoD MW II arasındaki zirve tartışması hep sürse de, yukarıdaki sebeplerden dolayı bizce Call of Duty Modern Warfare II hep en üstte kalacak.

Oyun serilerinin en iyilerini sıraladığımız listelerimiz devam edecek. Sizce bu serilerin hangi oyunları çok daha iyi?

Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtebilir, oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Facebook grubumuza katılabilir, birbirinden eğlenceli içerikler için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

 

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir Yorum

  1. Güzel liste, severek takip ediyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.