Ev / Listeler / Oyunculara Has Garip Hareketler

Oyunculara Has Garip Hareketler

Poster gg

Garip hareketler hayatımızın hem büyük, hem de eğlenceli bir parçası, bunu inkar edemeyiz. Keza bir arkadaşın buluşmada çıkardığı ses, ya da sokakta hiç tanımadığınız birisinin yaptığı şeyler günümüze renk katıyor çoğu zaman. Bu yazıda ise sadece biz oyunculara has olan garip hareketleri ele alacağız. Ama önceden söyleyeyim, bu davranışlar sadece kenardan izleyenlere garip gelebilir, bizler içinse gayet doğal şeylerdir ve oynamanın bir parçasıdır. Neyse, başlayalım.

HER NPC İLE KONUŞMA

Bu lanet hemen hemen her RPG oyununda bulaştığımız bir şeydir. Özellikle oyuna yeni başladığımızda ne olduğunu çözeceğiz diye önümüze gelen NPC ile konuşuruz. Oyunda ilerleme kaydettikten, hatta belki oyunu birkaç (bin) kez bitirdikten sonraysa bu konuşmalar bir nevi takıntı haline gelir. Elimiz NPC ile karşılaşınca yerinde durmaz, illa ki o tuşa kayar. Ya da bir grup NPC’nin konuşmasından hoşlanırız sadece.

TEK KURŞUN SIKTIKTAN SONRA BİLE ŞARJ ETME

Allah aşkına, şunu yapmayan FPS ya da herhangi menzilli silah oynamayan var mı ya? Yok yani varsa eğer kesinlikle yapmaya başlaması lazım. Normal değildir yapmamak. Hatta bazı hastalıkların semptomu bile olabilir bu. Şarj edin, ettirin. Kendinizi ve yakınlarınızı her türlü tehlikeden uzak tutun.

KOŞARKEN SİLAH DEĞİŞTİRME

Bu nedir, neden yapılır, gerçekten anlaması güç. Fakat muhakkak herkes yapıyor. Bazen silahın tam dolu olup olmadığını da kontrol ederiz elbette. Ama iş bununla bitmiyor ki! Farenin şu tekerleği yok mu elimizin altında! İlla döndüreceğiz onu. Eğer öyle değişmiyorsa silahlar biz de hotkey ile yaparız. Ama muhakkak yaparız. O kadar!

ÖLÜ RAKİBE “HAREKET YAPMAK”

Ne kadar medeni olursak olalım, kültürümüz deryaları dolduracak türden olsun, rekabetçi bir oyunda yendiğimiz ya da öldürdüğümüz rakibin cesedi ile muhakkak bir şeyler yaparız. Galibiyetin verdiği o tarifedilemez hisle rakibe ya kurşun sıkar, ya bomba ile havaya uçurur, ya da yumruklarız. E o da olmadı cesedi üzerinde dans ederiz. Biz bunu yaparken kenardan izleyenlerin ne düşündüğünü gerçekten merak ediyorum doğrusu.

HARİTADAKİ HER ÖĞEYİ KIRMAK

Ah, yapmam demeyin, bal gibi de yapıyorsunuz. Hem oyuncu olup hem de odanın ucundaki gül potunun altından ne çıkacağını merak etmeden duramazsınız. Tam da Kenan abinin dediği gibi:

ZIP ZIP ZIPLAMAK

Zıplamak varken yürümek kimin işine yarar ki? Özellikle yol uzunsa. Ya da yol kenarında taşlar varsa. Veya yamaçtan aşağı iniyorsanız. Dağa tırmanıyorsanız. Hiç farketmez, her koşulda gideceğimiz yere zıplayarak varmak daha kolay ve eğlenceli değil mi?

DOST NPC’LERE VURUP VURAMADIĞIMIZI ÖĞRENMEK

Öldüreceğimizden değil ya, ama muhakkak dost NPC’ler bizden hasar alıyor mu diye yoklarız. Ama yoklamadan önce de save alırız. Keza eğer olur da ölürse ya da düşman kesilirse sırtımız sağlam olsun. Hem öğrenmenin iyi yanları da var. Mesela savaş filan çıkarsa daha dikkatli davranırız. Gerçi öyle durumların genelinde gariban NPC ölür, yapacak bir şey yok.

DURMADAN SAVE ALMAK

Ah, başkaları için bu bir nevi sabır testi gibidir. Ama bizim için oynamanın en önemli kısımlarından biridir. Attığımız her adımdan, öldürdüğümüz her düşmandan, kaydettiğimiz her ilerlemeden sonra save alırız. Hatta bazen bir save ile yetinmeyiz, “Save aldım mı acaba?” diyerek yeniden alırız. Başkalarına garip gelebilir bu, ama o eziyeti çektikten sonra yanlış tuşa tıklayıp tüm ilerlemeyi kaydetmeyi bir kez yaşayan bilir bu duyguyu. Ya da daha kötüsü, elektriklerin gidesi gelir. Ne malum?

VE GELDİK EN ÖNEMLİSİNE: GEREKSİZ İSTİF!

Zindan, ev, mağaza, ya da herhangi bir mekan. Hiç farketmez. Gördüğümüz, bulduğumuz, alabildiğimiz her ne varsa alırız. Arkamıza bile bakmayız. Neden mi? İlk olarak amacımız satmak olur ve gerçekten de satarız. Fakat bir yerden sonra iş bağımlılığa dönüşür, eşya gördüğümüzde gözümüz döner, ihtiyacımız var ya da yok, almazsak vicdanımız rahat etmez. Gece uyuyamayız. Taşıyacak kadar yerimiz yoksa bile envanterde yaklaşık yarım saat harcadıktan sonra o eşya için yer ayarlarız. Gerekirse tüm iksirleri içeriz ama yaparız. Çünkü sadece almak istiyoruz, o kadar. Neden almak istediğimizi ise kendimiz bile bilmeyiz çoğu zaman. Bilmemizin bir fark yaratacağı da yok ya gerçi.

Oyunculara has olan en garip hareketler içinden en çok öne çıkanlar işte bunlardı. Eğer sizin de eklemek istedikleriniz varsa, yorumda belirtmekten hiç çekinmeyin. İyi eğlenceler!

Hakkında Tahir Dövtelabi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.