Ev / Blog / Oyunlarda Fizik Motoru Nedir?
Poster gg

Oyunlarda Fizik Motoru Nedir?

Birçok inceleme yazısında, haberde ismi anılan Fizik Motoru nedir, sizler için açıklıyoruz.

Fizik motoru dediğimiz unsur bütün oyunlarda var aslında. İyisini de görüyoruz kötüsünü de peki tam olarak fizik motoru nedir? Bir oyunu gerçekliğe en yakın şekle getirmek için nesnelerin fizik kurallarına uygun şekilde hareket etmesini sağlayan motora Fizik Motoru deniliyor. Bu yazımızda hem size bu konuda biraz daha ayrıntı vereceğiz, hemde başarılı ve başarısız birkaç örnek ile durumu izah etmeye çalışacağız.

İyi bir fizik motoru nelere odaklanmalıdır?

Doğal şartlara deyip geçebilirdik ama biraz açalım bu konuyu. Bir futbol oyunu düşünün, yağmurlu bir maç oynuyorsunuz, yağmur oynanışa etki etmeli, top sektiğinde su sıçratmalı. Yani kısacası gerçeğe uygun hareket etmeli. Burada örnek sadece Dünya değil, uzay similasyon oyunları yer çekimi etkisini ve boşluk hissiyatını doğru yansıtmalı.

Fizik motoru iyi kullanılan birkaç oyun örneği:

GTA IV

GTA IV oyun dünyasına getirdiği yenilikler ve teknolojisi ile güçlü bir oyundu. Her ne kadar haritası serinin diğer oyunlarından dar olsa da gerçekçiliği üst düzeydi. Araç kullanımı ve vuruş hissiyatlarıyla güçlü bir fizik motoruna sahipti.

Pes 2015

Yukarıda da bahsettiğimiz doğal değişikliklere uyum sağlayabilen fizik motoru ile güçlü bir örnek de Pes 2015 diyebiliriz.

Fizik motoru kötü diyebileceğimiz birkaç oyun örneği:

Assassin’s Creed

Seriye diyecek çok bir şey yok fakat serinin ilk oyunu; gerek o yıllardaki Teknoloji eksikliği, gerekse üzerinde çok durulmamasıyla güçlü bir fizik motoruna sahip değildi. Gerek parkurda fiziğe aykırı animasyonlarıyla, gerekse at sürüşüyle bize bunu göstermekte.

GTA: San Andreas

Muhteşem oyunun da eksik kaldığı birkaç yön var elbette. Kaplamalardan dolayı kazalarda önden dahi çarpsanız arabanızın arka tarafı hasar görebilmekteydi misal olarak. Yine slotların rastgele hareketleri de örnek olarak gösterilebilir.

Yazımız bilginize biraz katkıda bulunabildi ise ne mutlu bizlere. Blog bölümümüzden daha fazlasına erişebilirsiniz.

Not: Örnekler tamamen kendi fikirlerimizden ibarettir, kimseyi karalamak ya da yüceltme niyetimiz yoktur. Eğer farklı görüşlere sahipseniz yorumlarda bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir Yorum

  1. oyunlarda fizik motorunun çok iyi olması gibi güzel birşey yok abi hastayım gerçekçi fizik motoru olan oyunlara mesela ben her gün spintires oynarım fizikleri gerçek gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.