Ev / Blog / Remastered Oyunlar Neden Artışta?

Remastered Oyunlar Neden Artışta?

Poster gg

Evet efendim biliyorsunuz ki son zamanlarda remastered oyunlar gün geçtikçe artıyor. Bu yazımızda neden bu oyunların arttığı hakkında konuşacağız. Hazırsanız başlayalım.

Teknolojinin Gelişmesi Ve Retro Oyuncular

Teknoloji gelişiyor. Geliştiği için yeni nesil oyunlar haliyle grafiksel anlamda tavan yapıyor. Retro oyuncular ise oyunlara dönüp baktığında içleri burkuluyor elbet. “Remastered olsa da şu oyunu yüksek grafiklerde oynasak.” demek onların hakkı elbet. Bu da firmaların işine geliyor haliyle. Çünkü remastered oyunları yapmak her zaman daha kolaydır. Ne hikaye yazma derdi var, ne motor yapma derdi var ne de mekanik geliştirme derdi var. Sadece grafikleri yükselt ve oyuncuların huzuruna sun. Hem az para harca hem de kâr et. Oh ya! (Bakın ben isim vermedim firma abiler. Üstünüze alınıyorsanız ben bilemem.)

Yeni Oyuncular

Yeni oyuncular da bir etken aslında. Çünkü bu arkadaşlar hayatları boyunca sürekli yüksek grafikli oyunlar oynadığı için haliyle geriye dönüp eski oyunları oynamayacaktır. Firmalar da bunun farkında. E yeni oyuncuların da dikkatini çekmek lazım değil mi? Bir de iyi bir pazarlama yaparsan tadından yenmez. Belki de oyuna ısınıp devamını da satın alacaktır. Yeni konsollara da iyi dönüş yapmış olurlar. (Oyun mu geliştirsem acaba ya?)

Aslında bizim de istediğimiz remastered oyunlar var. Mesela Max Payne veya Max Payne 2 remastered olsa hunharca oynarım yani.

Eskileri Yâd Etmek…

Son zamanlarda Uncharted üçlemesinin remastered versiyonlarını bitirdim. Aklıma da bu tür oyunların çoğalması geldi. Bazıları grafiksel anlamda pek etki etmiyor. Mesela The Last of Us. Playstation 3 ve Playstation 4 versiyonlarının arasında pek bir fark göremiyorum. Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu tarz bloglar için sitemizi ve Twitter hesabımızı takip etmeyi unutmayın. Esen kalın!

Hakkında Harun Refik Çiftçi

2.5 yaşından beri Vice City sokaklarında geziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.