Ev / Blog / Town of Salem’de Nasıl Roleplay Yapılır?

Town of Salem’de Nasıl Roleplay Yapılır?

Valorant names

Oynadığım Town of Salem oyunlarında karşılaştığım acemilere yol göstermek amacıyla yazdığım bu yazıda klasik RP taktiklerini öğreteceğim. Lütfen desteksiz sallayıp insanların oyun zevkini bozmayın, iyi okumalar! Bu arada yazı acemi oyunculara yönelik, uzun süredir oynayanlara kolay gelebilir haberiniz olsun 🙂

town of salem taktikleri

Jester Roleplayleri

town of salem jester

Bildiğiniz gibi Jester’ın amacı kendini astırmaktır, bunun için de türlü türlü numaralar yaparak kendisini suçlu göstermeye çalışır. Bizdeki Jesterlar genelde ”Ben … çocuğuyum, beni asın” gibi sözler söylüyor ve mükemmel zeki oyuncularımız sinirlenip kendisini asıyor. Bunlara kanmayın ve siz de böyle şeyler yapmayın, fakat kendi roleplayinizi yaparken de fazla inceye girip kendinizi çelişkili göstermeye çalışmayın çünkü sizin binbir türlü hesaplarınızı Town’daki oyuncular sizin istediğiniz gibi anlamıyor. Bunun için Sheriff veya Investigator claimleyip güvenilirliği bilinen birine suç atarak kendinizi en kolay yoldan astırmaya çalışabilirsiniz. Oyunun seviyesi yüksekse bu işe yaramayabilir ama ortalama oyunlarda genelde yiyorlar 🙂

Evildoer/Mafia Roleplayleri

town of salem serial killer

Mafia veya SK gibi bir rolünüz varsa, masum bir rolünüz olduğunu söylemeden önce kendi rolünüzün Invest willine bakmanız gerekiyor. Türkçe meali ise şu oluyor: Eğer Godfather’sanız Investigator sizi araştırdığında ”Bodyguard, Godfather, Arsonist” gibi bir çıktı elde edecektir. Bu sebeple Godfather iken sizin için en mantıklı olan şey Bodyguard claimlemektir. Mafioso iseniz Invest willinde ”Vigilante, Veteran, Mafioso” yazacağı için aynı şekilde oyundaki azlığına göre Vigilante veya Veteran claimleyebilirsiniz. Fakat asla Jailor sizden will istediğinde vermemek için Veteran, Retributionist gibi will yazmanız gerekmeyen rolleri claimlemek gibi bir üşengeçlik yapmayın, Roleplay oyunu oynuyoruz sonuçta 🙂

Jailor Taktikleri

town of salem jailor

Jailor olunca gözünüze Mafia veya Evildoer olabilecek birilerini kestirmeniz ve ayrıca Investigator’u biliyorsanız ondan aldığınız bilgileri kullanmanız gerekir. Gece hapse attığınız kişi eğer size yeterli bilgi vermediyse onu ”Belki town olabilir ya” diye kesmekten çekinmeyin, unutmayın ki orada otorite sizsiniz ve güvenilirliğiniz kesin. O yüzden gece çekip will istediğiniz kişi sebepsiz yere will atmıyorsa veya sabah söyledikleriyle çelişiyorsa acımayın, masum olanlar kendini kesin bir şekilde zaten ispatlayabiliyor. Diğer bir deyişle çıkarıp masaya vurun! Fakat dikkat edin, nihayetinde sadece üç tane kesme hakkınız var, haklarınızı Jester veya Executioner’lara harcamaktan çekinin.

İdam Esnasındayken Ne Yapmalı?

Town rastgele birini asmaya karar verince Mafiaların onlara destek vereceğini biliyorsunuz. Bunun için bıyık altından susup susup Guilty veren kişilere dikkat etmenizi öneririz. Bir de kendini çok zeki sanan Blackmailer arkadaşlarımız var, bunlar da büyük ihtimalle gece birini şantajlayıp aynı sabah adama rolünü sorarlar, cevap vermeyince de bu susuyor asın derler, astıktan sonra da konuşmayınca yine konuşmuyor hadi asalım diye gaz verirler. Savunmadan sonra ”Gui verin, konuşmuyor!!!” demek için enter tuşunu hazır tutarlar, çünkü amaçları masum birini astırmaktır. Bu kişilerin Blackmailer olduğunu anlamalısınız. Mafia iken rastgele birini astırıyorsanız, adamın masumluğu ortaya çıkınca kendi sahte willinizle uyuştuğunu söyleyip adamın masumluğunu destekleyerek kendinizin üzerindeki şüpheleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bu şekilde zaten asılmayacak bir adama Guilty verip mafyalığınızı belli etmemiş olursunuz ve oyunun ileri safhalarında bu hareketinizi kendinizi temize çekmek için bir koz olarak kullanabilirsiniz.

Mantıklı Sallayın!

Town veya Mafia iken birini astırmak istiyorsanız ortaya sahte de olsa bir kanıt sunun yoksa astırmak istediğiniz kişinin masumluğunun kanıtlanması durumunda direk asılırsınız. Bu duruma bir örnek görmek istiyorsanız aşağıdaki arkadaşımıza bakabilirsiniz:

Taktiklerimiz bu kadardı, bunları uygulayarak ve uygulayanları anlayarak oyun zevkini artıran oyunculardan olabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler, iyi oyunlar!

 

Hakkında Efe Eren GENÇ

Trabzon'da doğup büyümüş, oyun merakı babasının internet kafesinde başlamış, aranızdan biri. Boğaziçi Üniversitesi'nde Dilbilim okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.