Ev / Haberler / Windows 10 Güvenlik Açığı Steam Kullanıcılarını Etkiledi

Windows 10 Güvenlik Açığı Steam Kullanıcılarını Etkiledi

Valorant names

Windows 10 platformu güvenlik konusunda bir sorun yaşamaktaydı. Bulunan açık en çok da Steam kullanıcılarını etkileyecek gibi duruyor. 

“Zero Day” Nedir?

Sıfır Gün, bir açığın kamuoyuna açık bir şekilde duyurulması, bir yazılımdaki zayıflığın keşfedilip hackerlar tarafından, güncelleme gelmeden şirketin aleyhine kullanılmasıdır. Açığın hızlıca kapatılması ve sorunun tümden çözülmesi gerekir.

Windows 10 Açığı Bizi Nasıl Etkileyecek?

Bu açık, Windows‘un Görev Zamanlayıcı kısmında ortaya çıktı. Kötü amaçlı yazılımcılar bununla birlikte; hasar görmüş dosyaları çalıştırıp, erişim izinlerinde değişiklik yaptılar. Kullanıcı profillerinin de bu durumdan kendi payını aldığını unutmamak gerek.

Steam?

Steam profillerimizi de etkilebilme ihtimali olan açığın düzeltilmesini hep birlikte talep ediyoruz. Çünkü bu böyle devam ettikçe Steam bilgilerimizin, zararlı yazılımlar ile beraber çalınma olasığı giderek artmakta.  Steam sistemi, bu şekilde diğer uygulamaları çalıştırmak için kullanılabilmeye başlıyor.

 Vasily Kravets isimli bir güvenlik araştırmacısı tarafından keşfedilen hatanın konuyla ilgili raporu, Steam geliştiricisi Valve‘a, tarafından gönderildi bile. Kravets, yükseltme güvenlik açığını da keşfetmiş durumda.

windows 10

Ne Yapmalı?

Şimdilik herkesin alabileceği tek önlem şifrelerinizi sık sık değiştirip, korsan yazılımlardan uzak durmak. Adımı atması gereken asıl makam; Windows.

Tüm olayı özetlemek gerekirse; 100 Milyon kullanıcı hiçe sayılacak bir sayı olmadığı için, Windows‘un bir an önce gerekli  işlemleri yapması hamle olacaktır.

Biz Kimiz?

OyunGG‘nin eğlenceli Instagram sayfasına ulaşmak isterseniz linkimizi kullanabilirsiniz. Sitemizi de ziyaret ederek yeni haberleri ve güzel içerikleri okuma şansını elde edebilirsiniz.

 

Hakkında Almina Kahyaoğlu

MMORPG hayranı ve sanırım oyungg yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.