Ev / Haberler / Samsung DeX İncelemesi
Valorant names

Samsung DeX İncelemesi

Samsung’un çıkardığı Samsung DeX telefonunuzu bilgisayarmış gibi kullanmanıza olanak sağlıyor. Bunun sayesinde ayrıca bilgisayar taşımanıza gerek kalmayacak gibi görünüyor. Kullanımı gayet kolay ve taşınabilirlik açısından basit olan bu aletin pek yer kapladığı da söylenemez.

Biraz da nasıl çalışır onu anlatalım. Şarj kablosu takılı olan DeX’i HDMI kablosu ile herhangi bir monitöre bağladıyıp telefonunuzu DeX’e yerleştirmeniz yeterli. Ardından dilediğiniz gibi çoklu işlemlerinizi aynı anda yapabilir, Microsoft Office programlarını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Fakat DeX kullanıcılarının Microsoft Office lisansını önceden almış olmaları gerekiyor. Üzülerek söylemek isterim ki cihazımız sadece Samsung Galaxy S8 ve S8+ için uyumlu olarak çalışıyor. Telefona bağlandığında kendini beklemeye alıyor ve ekranında Samsung DeX yazısı beliriyor. Üzerinde C-TYPE, HDMI, LAN ve 2 adet USB portu bulunduran bu aleti klavye ve fare ve kablolu internet ile kullanmak mümkün.

Bu alette ile bir çok işlemi aynı anda yapabileceğimizi söylemiştik fakat bilgisayar oyunlarını oynamak mümkün değil. Mobil oyunlarda da pek iç açıcı bir performansı yok. Oyunları tam ekran oynayamamakla birlikte bazı oyunlar mobile uyumluluk hatası vermekte.(Örneğin; Asphalt 8) Üzerinde bulunan USB portları sayesinde klavye ve fare kullanımına olanak sağlasa da oyunlarda klavye kullanımı söz konusu değil, fareden de aynı anda tıklama yapamadığımız için DeX üzerinde oyun oynamak pek mümkün olmuyor.

Bence taşınabilir olması, kullanım kolaylığı ve telefondan Microsoft Office programlarına erişim açısından bir iş adamı için güzel bir cihaz olmuş fakat daha bir ton fırın ekmek daha yemesi lazım. Fiyatına gelecek olursak; 400TL. Çok pahalı, en azından 100-150TL olabilirdi. Ama kolaylıklarla dolu olmasından kullanılabilir ürün sınıfında.

Hakkında Sadık Anıl Atılgan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.