Ev / Röportajlar / Yepyeni Bir Türk Oyunu: Rebirth Üzerine Bir Röportaj

Yepyeni Bir Türk Oyunu: Rebirth Üzerine Bir Röportaj

Poster gg

Yakın zamanda Steam’de yerini almış olan ve şimdiden dikkatleri üzerine toplamış bir Türk yapımı olan Rebirth hakkında Doğukan Türk ile bir röportaj gerçekleştirdik. Ona oyun ve oyun sektörü hakkında merak ettiklerimizi sorduk. Keyifli okumalar!

-Merhaba, öncelikle bize biraz kendinizden ve Pandora Entertainment’ın geçmişinden bahseder misiniz? Daha önce ne gibi çalışmalarda bulundunuz? Şirket içerisindeki göreviniz nedir?

– Merhaba, ben Doğukan Türk. Pandora Entertainment’ın kurucusuyum ve aynı zamanda Lead Game Developer olarak görev yapıyorum. Kendimden bahsedecek olursam 6 yılı aşkın zamandır geliştirici ve yayıncı olarak oyun sektöründeyim. Bu süreç boyunca yaklaşık 40’a yakın proje gerçekleştirdim, bunların çoğu Android tarafındaydı. Şu ana kadar Steam’de Rebirth harici toplam 5, bana ait olan ise 4 oyunum bulunmakta. Bunlardan en çok duyulanı Korku Hastanesi oldu şüphesiz. Pandora Entertainment serüveni 2018 yılının Ocak ayında, aynı zamanda şirket ortağı olan bir yakınımı yatırımcı olarak bu projeye ikna etmemle başladı. Rebirth, Pandora Entertainment için henüz ilk proje.

-Yakın zamanda Rebirth isimli oyununuz Steam’de yerini aldı, oyununuzdan biraz bahseder misiniz?

– Tabii ki. Rebirth, özetle birincil ve üçüncül bakış açılarında oynanabilen zombi temalı bir açık dünya oyunu. Yüzlerce/binlerce oyuncunun aynı oyunu oynayabildiği (MMO) bir hayatta kalma oyunu. Rakiplerinin yaptığı hatalardan ders alan, kullanıcılarını oyunun geliştirme sürecine dahil eden bir oyun Rebirth. Rebirth dünyasında sizi yumruklayan, maymun gibi zıplayan zombiler yok, zombilerimiz aç ve sizi ısırmak için sıraya girmiş durumdalar. Oyun içi sınıflarımız mevcut, her sınıfın kendi yetenekleri var. Örneğin, mühendis sınıfından bir oyuncu değilseniz ya da takımınızda Mühendis sınıfından bir arkadaşınız yoksa oyun içerisinde “Base” diye tabir ettiğimiz üsleri ele geçiremeyeceksiniz. Bir Doktor sınıfı oyuncusuysanız, yaptığınız bandajları, zehirli mermileri, antibiyotikleri oyun içi pazarda satarak kazandığınız parayla ihtiyacınız olan silahları, mermileri, teçhizatları alabileceksiniz. Karakterinizi geliştirmek için 2 ayrı ana dal var. Birincisi, karakter seviyeniz geliştikçe 5 ayrı dalda (maksimum can artışı gibi) sürekli bir geliştirme içerisinde olabileceksiniz. İkincisi, sınıf seviyeniz geliştikçe sınıfınızla alakalı yeni eşyalar craftlamayı öğreneceksiniz, ek yetenekler öğrenerek dayanıklılığınızı arttırabileceksiniz. Avcı sınıfı bir karakteriniz varsa, hayvan avlayıp onlardan yiyecek ve ek eşyalar elde edebileceksiniz. Zombilerden elektrik üretebilecek, rakiplerinizi bayıltıp esir alabileceksiniz.
rebirth

-Rebirth geliştirilme aşamasındayken ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

– Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar sebebiyle elimizdeki bütçenin sürekli değer kaybetmesi bizim için en büyük zorluklardan biri oldu ve çıkış süresini mümkün olduğunca geri çekmek zorunda kaldık.

-Oyun kaç kişilik bir ekip ile geliştirildi? Bizimle paylaşabileceğiniz tahmini bir çıkış tarihi var mı?

– Oyunumuz 2019 yılı Ocak ayı içerisinde Steam’de yerini alacak. Oyunumuz 3 kişilik bir kemik kadro ile geliştirildi diyebiliriz, bu sayı zaman zaman 6’lara 7’lere çıktı fakat içerisinde bulunduğumuz ekonomik koşullar sebebiyle bu rakam sürekli olarak değişti.

-Her ne kadar oyun yapımı konusunda genç bir ülke olsak da son yıllarda oldukça başarılı yapımlar görüyoruz. Sizler bu yapımlardan hangilerini takip ediyorsunuz?

– Sadece bu sektörün üretim kısmında olmadığım için, büyüklü küçüklü çoğu işi takip ediyorum. Büyük işlerde yapılan hatalardan ders alıyor ve elimden geldiğince yeni arkadaşlarımıza da edindiğimiz bilgiyi ve tecrübeleri aktarıyorum.

-Dünya genelinde konuşmak gerekirse hangi oyun yapımcılarını kendinize örnek alıyorsunuz?

– Burada x firmasını örnek alıyorum demek doğru olmaz. Ben bütün firmaları inceliyor ve iyi yanlarını, kötü yanlarını belirleyip neyin yapılması gerektiğini, neyin yapılmaması gerektiğini belirliyorum diyebiliriz.

Rebirth için sabırsızlanan arkadaşlarımızı da şu videoya doğru alalım. Pandora Entertainment‘ı Instagram ve Facebook üzerinden de takip edebilirsiniz.

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram  ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

 

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.