Ev / Blog / Artık Açık Dünya Oyunu Görmek İstemiyoruz!

Artık Açık Dünya Oyunu Görmek İstemiyoruz!

Poster gg

Merhaba sevgili oyuncular! Biliyorsunuz ki son zamanlarda açık dünya  oyunları sürekli artıyor. Herkes bir açık dünya sevdasına kaptırmış gidiyor. Sıktı artık abi! Ya kardeşim yap ama hobi olarak yap. Hadi oyunu açık dünya  yapıyorsun, be vicdansız neden işi eline yüzüne bulaştırıyorsun?

 Açık Dünya Canlılığı

Yani sevgili arkadaşlar, burada demek istediğim şey aslında yeni açık dünya oyunlarındaki yapay zekayla alakalı. Karşılaştıracak olursak eğer, bana şehri en canlı gelen oyun serisi GTA  ile çok cansız olan Assassin’s Creed. Bu iki oyunun sadece şehir canlılığını karşılaştıracağım. Mesela GTA oyunlarında gezerken sürekli arka planda olaylarla karşılaşabiliyoruz. Polislerin suçlularla mücadelesine şahitlik ettiğimiz zamanlar, iki vatandaşın kavgalarını izlediğimiz zamanlar oldu. Hele GTA V’de bu canlılık iyice artmış. Assassin’s Creed oyunlarında bu canlılığı henüz yakalayabilmiş değiliz. Bomboş hayaletlerin arasından geçiyormuşuz gibi. Ayrıca yapay zeka demişken etkileşime geçmek, yapay zekanın verdiği tepkiler falan çok önemli. Sonuçta canlı bir şehir demiştik değil mi?

Yan Görevler

Eski açık dünya oyunlarında yan görevler, oyuncuların isteğine bağlıydı. İsterse yapılırdı ama birbirinden farklı ve eğlenceliydi. Şimdiki  açık dünya oyunları ise hem yan görevler birbirinin aynı hem de bazı oyunlarda zorunlu hale geldi. RPG ögesi katacak ya aklınca, yan görevleri yaptırdıktan sonra seviye atlama olayı gelince RPG ögesi diye geçiştiriyorlar. Adamlar resmen bize “Bizde böyle anam işine gelirse.” diyorlar. Hani o çok övdüğünüz Spider-Man vardı ya heh işte en iyi örneklerindendir kendisi.

Harita

Oyunların artık haritaları bomboş arkadaşlar. Genellikle kopyala yapıştır sokaklar veya haritanın büyük bir kısmına dağ, taş, toprak koyuyorlar. Bunu en çok yapan az önce övdüğüm Rockstar  yapıyor. GTA V‘de haritanın büyük bir kısmı dağlardan ibaret. Peki sizce neden böyle? Cevap basit aslında Rockstar çok basite kaçıp “Ya aga nası olsa açık dünya sal yaaa.” dedikten sonra “madem bir halt yedik, biz bu haritayı dolduralım ya.” demişler ve onlarca toplanabilir ve sıkıcı yan görevler koymuşlar. Aynı şey kesin Red Dead Redemption 2‘de de  vardır. Hiç yakışmıyor Rockstar. Ama burada sadece Rockstar‘ın günahını almak olmaz Insomniac bile bu türün suyunu çıkardı…

Yan Etkinlikler

Yan etkinlikler açık dünya oyunlarının en önemlisidir bence. O şehrin içinde yapılabilecek etkinliklerin olması oyuna canlılık katar. Mesela bakın Rockstar bu işi çok güzel yapıyor. Yine öbür firmalara baktığımız zaman yok denilecek kadar küçükler diyebiliriz. Kim şehirde canı sıkıldığı zaman bowlinge gitmek istemez ki!

Sonuç olarak…

Oyun firmaları bu olayı çok abarttılar. Madem yapamıyorsun niye girişiyorsun? Ya da neden sürekli açık dünya yapıyorsun? Kafamda deli sorular var. Siz de yorumlarda görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Bu tarz bloglar için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın efendim. Esen kalın!

Hakkında Harun Refik Çiftçi

2.5 yaşından beri Vice City sokaklarında geziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.