Ev / Blog / Asus Oyuncu Ekipmanları Cerberus ve Evolve İncelemesi!

Asus Oyuncu Ekipmanları Cerberus ve Evolve İncelemesi!

Valorant names

Bugünkü incelememizde Asus Oyuncu Ekipmanları’ndan Asus Cerberus Machanical Gaming Keyboard ve Asus Strix Evolve Gaming Mouse’u inceledik. Asus Oyuncu Ekipmanları’nı bize temin eden QP Bilişim’e teşekkür ediyoruz. Sizleri de daha fazla bekletmeden inceleme yazımıza geçiyorum.

Kutu Görünüş ve İçeriği:

Bu başlık altında kutular ve kargo hakkında birçok şeye değindiğimi biliyorsunuzdur. İlk olarak bahsetmem gerekirse; kargoyu gayet iyi korunma altına alınmış, iyi sarmalanmış durumda teslim aldım. Kutular üzerinde herhangi bir göçme söz konusu değildi. Ürünlere zarar verecek bir darbe alması imkansızdı diyebilirim. Kutu görünüşlerine gelirsek, gayet tatmin edici görünüşlere sahipler. Farenin kutusunun cırt cırtlı tasarımı sayesinde kutuyu açmadan kutu içerisini ve fare büyüklüğünü görebiliyorsunuz. Asus Oyuncu Ekipmanları’nın özelliklerinin yüzeysel olarak anlatıldığı klavye ve fare kutuları, ürünlerin ön bilgilendirmesi konusunda yeterliydi.

Asus Cerberus Mech RGB Gaming Keyboard

Asus Cerberus Mech RGB Gaming Keyboard:

Kullanım süreci boyunca renk seçenekleriyle bana görüntü konusunda şölen yaratan klavye için puanım gayet yüksek. Her dokunuşunuzda sizi eskilere götüren daktilo sesi olsun, mekanik klavyenin verdiği hissiyat olsun gerçekten harika! Bu özellikleri renklerle birleştirince, her klavyeye dokunuşunuz büyük bir hazza dönüşüyor. Daktilo sesi iyi, hoş, güzel ama Blue Switch biraz sesli olmasından dolayı gece kullanımında adete traktöre dönüyor. Klavye tercihinizi yapmadan önce switchlerle ilgili yazımızı okumayı unutmayın! 4 adet switch türü ile kişisel tercihlerimizin önem kazandığı Cerberus RGB Mech‘in %100 Anti-Ghosting özelliği ile birlikte NKRO teknolojisi sayesinde çoklu tuş basımında, standart klavyelere göre daha hızlı ve kesin tepkiler verebiliyor. Klavyenin sade tasarımı sayesinde fazla yer çalmadan çoğu fonkisyonu klavye üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse; ayrı bir tuş olmadan FN+F6 tuşları ile Gaming Modunu aktif edip, Windows tuşunu devre dışı bırakabilirsiniz. Biraz daha açmak gerekirse; FN+… şeklinde F1’den F12’ye kadar renk profillerinde geçişler(FN+F1,F2,F3,F4,F5), Windows tuşunu aktifsizleştirmek(FN+F6), Multimedya özelliğinin kontrolü(FN+F7: sessiz, Fn+F8: ses azaltma, FN+F9: ses arttırma, Fn+F10: oynat/duraklat, FN+F11: öne al, Fn+F12: ileri al). İngilizce tuş takımına sahip olması bir eksi olmasına rağmen alışınca avantaja dönüştürebilirsiniz. Bilgisayar üzerindeki TR-ING klavye geçişinde size rahatlık sağlayacaktır. 70 milyon tıka dayanıklı olması da klavyenin uzun ömürlü olduğunu söylememiz için yeterli olacaktır.

Asus Cerberus Mech RGB Gaming Keyboard

Biraz da renklerinden bahsedelim. RGB renk takımına sahip olan Cerberus Mech, 6 adet hazır renk ayarı ile birlikte geliyor. 7. ayarında dilediğiniz renklerle, istediğiniz görünüşü oluşturabiliyorsunuz. Renk ayarını kendi yazılımı üzerinden ayarlayabilmeniz dışında; makro kaydı da yapabiliyorsunuz. Ardından dilediğiniz tuşa makro kayıdını atayıp kullanabilirsiniz. Birçok kişileştirmeden bahsettik fakat bunla kalmayıp 4 adet turuncu renkte ekstra tuş ile bir tık daha kişileştirmeye olanak sağlanmış. Açıkçası ben ekstra tuşların renklerini ve direk her tuş altında bulunan aydınlatmayı kapatmasını beğenmedim. Biraz klavye bütünlüğünü bozduğunu söyleyebiliriz.

Özellikleri:

 • Bağlantı Teknolojisi: Kablolu, USB 2.0
 • Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows 7/8.1/10
 • Switch Türü: Kaihua RGB Mechanical Switch
 • Switch Lifecycle: 70 Miliyon Tık Ömrü
 • Yenileme Hızı: 1000Hz
 • Makro Kayıt: Var
 • Boyutu: 448x150x35mm
 • Ağırlığı: 1250gr
 • Kutu İçeriği: 1 adet Cerberus Mech RGB, 1 adet Hızlı Başlangıç Klavuzu, 4 adet Ekstra Tuşlar, 1 adet Tuş Sökücü

Asus Cerberus Mech RGB Gaming Keyboard

Fiyatı:

Üst tarafta özelliklerinden bahsettiğimiz Asus Cerberus RGB Mech Gaming Keyboard‘u QP Bilişim üzerinden 499TL’ye satın alabilirsiniz.

Asus Strix Evolve Gaming Mouse:

Rahatlığı ile ön plana çıkan bu oyuncu faremiz için puanım yine yüksek. Klasik bir oyuncu faresinden tasarımsal anlamda çok farkı bulunmuyor gibi gözükse de aslında hiç de öyle değil. Farenin dört bir yanında konumlandırılmış RoG ve Strix yazıları, iki tarafında bulunan kauçuk paneller… Tatlılık derecesi çok yüksek diyerek farenin detaylarına inebiliriz. Boyut olarak biraz küçük kalsa da bu eksikliği takıp çıkartabildiğimiz eklerle telafi edebiliyorsunuz. Toplamda 4 adet olan değişebilir parçalar kişileştirme ve rahatlık için size en iyisini sunmak için tasarlanmış durumda. Ben, High-Profile Cover‘ları kendi elim için pek rahat bulmasam da güzel düşünülmüş bir detay olarak görüyorum. High/Low-Profile Cover‘ların takıp çıkarmaktan korkmadan ve rahatça değiştirilebilmesi de güzel olmuş. 50 milyon tıka kadar dayanıklı anahtarlar sayesinde doyasıya oyun oynayabilirsiniz. Oyuncular için tasarlandığını tabii ki üstündeki Republic of Gamer yazısından anlamıyoruz(!). Gelişmiş sensörler fare için büyük birer artı. Anlık anahtar hassasiyetinden tutun 7200DPI‘a kadar destekleyen sensörler, faremizin oyuncular için tasarlandığını gösteriyor.

Asus Strix Evolve Gaming Mouse

Biraz karmaşık arayüze sahip Asus Armoury yazılımı ile Aura RGB aydınlatmasını 4 adet hazır renk ayarını dilediğiniz renklerle süsleyebilirsiniz. Tek renk aydınlatma, tek renk nefes alma, renk döngüsü ve reaktif olarak adlandırılan tıklama ile renk yanması özelliklerini diğer Asus Armoury yazılımı kullanan Asus ürünleri ile senkronize edebilirsiniz. Yazılımın üstüne düşüldüğünü, fare başlığı altında tuş fonksiyonları, performans, ışıklandırma ve kalibrasyon seçeneklerini detaylandırıldığından ayrıca birçok başlığın altında diğer özelliklerin bulunmasından anlayabiliyoruz. En güzel özelliklerinden 2 tanesinin makro kayıt ve istatislikler olduğunu söylemeliyim. Makro kullanımı çoğu işimizi kolaylaştırsa da tabii oyunlardaki kullanımı rahatsız edici olabiliyor fakat istatistikler kısmında sol tuşa basım sayısını, sağ tuşa basım sayısını, mesafeyi fareyi oynattığınız süre boyunca aldığı mesafeyi cm olarak ölçüyor, ayrıca dakika başına eylemi de sayıyor. Profesyonel oyuncu olan veya olmak isteyen birsinin bu özelliği kullanarak kendini geliştirebileceğini söyleyebiliriz.

Asus Strix Evolve Gaming Mouse

Özellikleri:

 • Bağlantı Teknolojisi: Kablolu, USB 2.0
 • Sensör Tipi: Optik
 • Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows 7/8.1/10
 • Çözünürlük: 7200DPI
 • Boyutu: 125x65x41mm
 • Ağırlık: 100gr (kablo olmadan)
 • Kutu İçeriği: 2 adet  RoG logo çıkartma, 2 adet değiştirilebilir kapak, kullanıcı belgeleri

Fiyatı:

Sizlerle incelemesini gerçekleştirdiğimiz Asus Strix Evolve Gaming Mouse‘u QP Bilişim üzerinden 299TL‘ye satın alabilirsiniz.

Asus Strix Evolve Gaming Mouse

Asus Oyuncu Ekipmanları İncelemesi Sonucu:

Asus oyuncu ekipmanlarını incelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Ürünlere yüksek puanlar verdiğimi söylemiştim fakat 100 üzerinden kaç verdiğimi söylememiştim. Asus Cerberus RGB Mech Gaming Keyboard‘a puanım 90/100 çünkü gayet yeterli, ne çok büyük ne çok küçük bir tasarıma sahip. Puan kırdığım yerler, gece kullanımı için yüksek kalan sesi ve yazılıma verilen özenin düşük olması. Daha güzel bir yazılım ile kullanıcıyı mutlu edebilirler. Asus Strix Evolve Gaming Mouse‘a puanım 80/100 çünkü yazılıma verilen uğraş üst düzeyde ve oyuncu faresi için beklentilerin birçok kısmını fazlasıyla karşılıyor fakat büyük elli insanlar için biraz küçük kalıyor ve eklenebilir High-Profile Cover‘ları pek rahat bulamadım. Genel anlamda konuşmak gerekirse fiyat olarak biraz yüksek kalsa da ciddi anlamda oyuna önem veriyorsanız verilebilecek miktarlar olduğunu düşünüyorum.

QP Bilişim’e bize Asus oyuncu ekipmanlarını gönderdikleri için tekrardan teşekkür ediyorum. Bu tür ekipman incelemeleri için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı yan taraftan takip etmeyi unutmayın. Ayrıca normalde incelemelerde yapmadığım puanlama işini bu yazımda gerçekleştirdim. Puanlama işini nasıl buldunuz?

Hakkında Sadık Anıl Atılgan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.