Ev / Haberler / Ferit Twitch’den Ban Yedi – Video Çekti – Tartışma Çıktı
Valorant names

Ferit Twitch’den Ban Yedi – Video Çekti – Tartışma Çıktı

Geçtiğimiz günler Twitch yayıncısı Ferit için olaylar pek hoş geçmedi diyebiliriz. Önce telefon numarası ifşalandı, ardından o birisinin telefonunu yayında gösterdiği için ban yedi, eski bir videosuna gönderme yaparken de sosyal medyadan tepki gördüğü için tartışma yaşadı. Ayrıntılar haberin devamında.

Olayları yaşanma sırasıyla ve videolarla aktaracağız, öncelikle şunu söylemek isteriz. Ferit sevdiğimiz bir yayıncı, hatta bu sene kendisiyle bir röportaj da yaptık. Amacımız oyun severlere ve yayın takip eden insanlara haber sunmak. Bu açıdan tarafsız olduğumuzu belirtmek isterim. İyi okumalar, izlemeler vs.

Telefon numarası nasıl ortaya çıktı? Ban yolu nasıl açıldı?

Ferit “wtcN” Karakaya zaten bu duruma alışık bir isim, monitörü sürekli olarak izleyicilerin önünde olduğu için kaza ile numarasının görünmesi biraz kaçınılmaz oluyor haliyle. Aşağıdaki videodan da görebileceğiniz üzere Twitter’dan gelen bir güvenlik bildirimi yüzünden numarası izleyicilere görünüyor ve Ferit de anında fark ederek müşteri hizmetlerini arayıp numarasını değiştirmek istediğini belirtiyor.

Yine de numara değişene kadar izleyiciler arasında kanı deli akan birilerinin onu araması da doğal olandı ve gerçekleşti. Sıradaki videoda da bu anları görüyorsunuz. Şaka bir yana çocuğa gayet güzel de davranmış ve karşısındaki hayranını üzmeden, kırmadan yaptığı hareketin yanlış olduğunu ‘şakalı‘ bir üslupla anlatmaya çalışmış.

Video’nun hemen ardından olsa gerek Ferit numarayı gösteriyor fakat bir linç girişimi gibi değil de, şakanın devamı olarak yapıyor. Bu yine de Twitch’in yayıncılar için koymuş olduğu kurala aykırı olduğu için platformdan üç günlük bir uzaklaştırma cezası alıyor. Şimdi evet üç gün uzun bir süre değil ve evet Ferit de zaten buna ihtiyacı olduğunu söylüyor fakat bol bol Erotik şovların yapıldığı platformda, anlık yaşanmış bir şakanın insanlara dönüşü ceza oluyorsa bunu bir sorgulamak lazım. Cinsellik eğlence değil demiyoruz ama yahu şaka da mı eğlence değil? Jahrein’in de belirttiği gibi sanırım kurallar sadece erkek ve çok izlenen yayıncılar için geçerli.

‘Banlanmışın Kanki’ göndermesi ve ardından yaşanan tartışma

Bildiğiniz üzere Ferit E-Spor ile çok içli dışlı olduğu LoL döneminde de bir banlanma cezası ile karşılaşmıştı, adamı sürgün etmişlerdi resmen. Cezanın boyutu da daha büyüktü. Neyse, konumuz daha çok bu banlanma ardından çekilen ve kendi döneminde bol bol izlenen ‘Ferit, Banlanmışın Kanki’ videosu ile alakalı. Benzer bir ceza ile yeniden karşılaşınca, benzer bir video çekerek geçmişe gönderme yapmış Ferit, o videoyu da aşağıya bırakıyoruz. Video’da lüks bir araca binmesi de sosyal medya üzerinden tartışma yaşamasına sebep oldu.

Aşağıda zaten kişiyle aralarında geçen konuşmayı okuyabilirsiniz. Bu yüzden ekstra bir yorum yapmaya gerek görmüyorum. Fakat kişisel bir şey katmam gerekirse şunu söyleyebilirim, hangi sektörde olursa olsun işinde isim yapmış, alanında yükseklerde yer alan insanlar para kazanır, kimseyi izlemek ya da bağış yapmak zorunda değilsiniz, eğer gün gelir de yapmamayı tercih ederseniz zaten Ferit de işinin iyilerinden olmamaya başlar. İşte o zaman bindiği arabayı, kazandığı parayı tartışabiliriz eğer lüks içerisinde yaşamaya devam ediyorsa. Fakat ‘Streaming’ ya da ‘Yayıncılık’ dediğimiz koskoca alanın en çok izlenen birkaç isminden birisi para kazanıyor diye sinirlenmek hiç mantıklı gelmiyor açıkçası.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.