Ev / Blog / Game of Thrones 8.Sezon 1.Bölüm Özeti – Neler Oldu?
Poster gg

Game of Thrones 8.Sezon 1.Bölüm Özeti – Neler Oldu?

Game of Thrones 8.sezon sonunda geldi ve dizinin ilk bölümü eş zamanlı olarak dünyanın dört bir yanında izlendi. 8.sezonun ilk bölümü kavuşmalar ve tanışmalarla geçti diyebiliriz. Gerçekleşmek üzere olan korkunç kaosa bizi hazırlayan ilk bölümde neler olduğunu anlattık.

Finale giden yolda nelerle karşılaşabileceğimize dair kafa yorduk. Elbette, yazımızın sürprizbozanlar (spoiler) ile dolu olduğunu belirtmekte fayda var.

Güç Kuzey’de Toplanıyor

Bölüm Daenerys ve Jon’un Kuzey’e gelmesiyle başlıyor. Unsullied ordusu, tepelerinde ejderhalarla birlikte Kuzey’e doğru yürürken,  Kuzey halkı izliyor. İzleyenler arasında Arya da var. Jon, onu bekleyen güruhla selamlaşmadan önce koşarak Bran’e sarılıyor. Bran ise soğuk mizacı ile karşılıyor üvey abisini. Jon başta sevgi ve hasretle beklenirken, tacını bırakıp Daenerys’e diz çökmesi ve Kuzeyin Kralı olarak ayrılıp, unvansız biri olarak geri dönmesiyle fazlaca eleştiriliyor.

Sansa’nın Daenerys’e olan antipatisi ve Jon’un da hane temsilcileri tarafından eleştirilmesi ile yeni bir politik gerçeklik ortaya çıkıyor. Kuzey’de Güney’den gelmiş, ejderhaları olan bir Targaryen var. Ve bu Targaryen, Deli Kral Aerys’in kızından başkası değil. Bunun üzerine Jon, tacından vazgeçmesinin sebebinin bir müttefik edinmek olduğunu, kral olmayı reddetmesi sayesinde birlikte ejderhalara ve dünya üzerindeki en büyük orduya sahip olduklarını söylüyor.

Bu tartışmalar sürerken, genç Lord Umber adamlarını çağırması için kendi kalesine gönderiliyor.

Çünkü ölüler kapıda. Askerlere kalelerde değil, burada ihtiyaç var.

 

Jon ve Arya, Yürek Ağacı’nın önünde kavuşuyorlar ve Jon’un Arya’ya yıllar önce hediye ettiği İğne (Needle) isimli kılıcı konuşup, hasret gideriyorlar. Fakat Jon yine bir politika içerisinde yüzüyor ve ikisi Sansa hakkında konuşuyor. Bu sekans, Arya’nın Sansa hakkında “o tanıdığım en zeki insan” demesi, geçen sezonda Sansa’nın Arya için “tanıdığım en güçlü insan” sözlerine göz kırpıyor.

Bran ise izliyor.

 

O Sırada Kralın Şehri’nde…

Cersei ve Euron’un Buluşması

Güneye inme vakti gelmiştir diyor ve Kralın Şehri’ndeki Cersei’ye göz atıyoruz. Demir Donanma, içerisinde Altın Mürettebat ile birlikte Kralın Şehri’ne doğru yaklaşırken, Euron’un komutasındaki Sükunet’te bir esir olarak tutulan Yara Greyjoy’u görüyoruz. Euron, Cersei’nin huzuruna çıktığında kraliçe durumdan pek hoşnut değil.

Altın Mürettebat’ın sadıklığıyla ve elitliğiyle bilinen bir paralı asker ordusu olmasına rağmen, Euron’un vaat ettiği orduda filler yok. Bu durum Cersei’yi kızdırıyor fakat Euron’un kibirli tavrı ve Cersei arzulayan tavrı sonucunda, ikisi özel olarak konuşuyorlar. Euron, Cersei’nin basabileceği her damarına basıyor ve hem Robert hem de Jaime’den bahsetmekle kalmayıp, Cersei’nin karnına bir prens koyacağını söylüyor.

Cersei oldukça iğrenmiş olduğunu belli etmeden gülümsüyor ve Euron’dan ne kadar hazzetmese de onu yanında tutması gerektiğinin farkında. Bu sırada Theon’u görüyoruz. Kendisi birkaç adamla Sükunet’i basarak ve Yara Greyjoy’u kurtarıyor. İki kardeş üç gemi ile birlikte Demir Donanma’dan ayrılıp yollarına devam ediyorlar.

Bir de Cersei’nin yıllar önce duyduğu bir kehanet var. Kehanet’in ilk aşamaları gerçekleşti. Sonuncusu ise küçük kardeşi tarafından öldürüleceğini iddia ediyordu.

 

 

Şiirsel Bir Cevap, Bronn İşe Alınıyor

Bronn, Tyrion ve Jaime’yi öldürmek için Cersei tarafından görevlendiriliyor. Hatta suikast aleti olarak da kullanacağı silah bir arbalet. Bu arbalet, daha önce Tyrion tarafından babası Tywin Lannister’ı öldürmek için kullanılmıştı. Bronn ise bu konuda oldukça endişelenmiş durumda. Çünkü Tyrion onun hem dostu hem de uzun süre hizmet ettiği biri. Jamie Lannister ise beraber birçok badireler atlattığı bir arkadaşı. Dolayısıyla hem kullanılacak olan silah, hem de onu kullanacak olan kişinin Bronn oluşu; Game of Thrones dünyasının o garip ironisine bir göz kırpıyor.

 

 

Jon Ejderhaya Biniyor

O esnada Varys, Tyrion ve Soğan Şövalesi Davon Seaworth, Kuzey’de oluşan yeni politik gerçeklik hakkında konuşuyor ve “dürüst bir adam ile adil bir kadın” olarak isimlendirdikleri Jon ve Daenerys’in ejderha sürüşlerini izliyor. Jon, Rhaegal’e biniyor ve Daenerys ile birlikte Kuzey’in üzerinde ejderhalarını sürüyorlar. İndikleri yer ise her yerden uzak, huzurlu bir nokta. Burada Daenerys, Jon’a dönüyor ve “Burada kalabiliriz. Çok uzun bir süre boyunca…” diyor. Jon’un gözlerindeki bakış ise Ygritte’i hatırlatmıyor değil. Kendisi de da bu sözler üzerine “Yaşlanırdık” diyor ve sahe sona eriyor.

Bran hala izliyor.

 

 

Arya, Tazı ve Gendry

Game of Thrones 8.sezon 1.bölümdeki bir diğer kavuşma ise Arya’nın Gendry ve Tazı ile karşılaşması oluyor. Gendry bu esnada ejderhacamından silah yapan bir demirhaneye liderlik ediyor. Tazı ise durumdan hoşnutsuz olarak, ejderhacamından yapılan silahları beğenmediğini belirtiyor. Devam eden süreçte Arya’nın sesini duyuyoruz ve iki yoldaş karşılaşıyor.

Tazı, Arya’ya onu ölüme terk ettiğin söylüyor ve “Sen soğuk bir sürtüksün. Sanırım böyle hayatta kaldın” diyor. Arya’nın bakışları ile birlikte ortamı terk ediyor. Arya’nın elinde ise bir şema var. Gendry ile flörtleşirken bu şemayı ona veriyor ve ondan kendisine bir silah yapmasını istiyor.

 

Sam, Daenerys’in Babasını ve Kardeşini Öldürdüğünü Öğreniyor

Bir tanışma da Sam ve Daenerys arasında oluyor. Jorah, “beni bu adam iyileştirdi” deyince; Daenerys Sam’e teşekkür ediyor ve bu esnada Sam’in tam adının Sam Tarly olduğunu öğreniyor. Bunun sonucunda da Sam, babası Randyll Tarly ve kardeşi Dickon Tarly’nin Daenerys tarafından idam edildiğini haber alıyor. Ağlayarak ortamdan ayrılan Sam, Bran ile konuştuktan sonra “Zamanın geldiğini” anlıyor ve Jon’un yanına gidiyor.

Bran hala izliyor.

 

Jon Kim Olduğunu Öğreniyor

Jon ise Winterfell’in taş mezarlarında babası için bir mum yakıyor. Birkaç dakika sonra Sam yanına geliyor. Winterfell’in mezarları arasında, Sam; Jon’un aslnda Aegon Targaryen, Yedi Krallık’ın ve Diyarın Koruyucusu olduğunu, annesinin Lyanna Stark ve babasının Rhaegar Targaryen olduğunu söylüyor.

Jon ise şok olmuş bir durumda ve hayatında tanıdığı en onurlu insan olan babasının nasıl ona yalan söylediğini anlamaya çalışıyor. Kafası iyice karışmış olan Jon, Sam’in “annene bir söz verdi ve seni korumak için yaptı” deyince Jon babasının heykeline dönüyor. Fakat kraliçenin Daenerys olması konusunda iddiacı ve belki de tacı bir kez daha geri çevirerek bunun “ihanet” olduğunu belirtiyor.  Sam ise bunun “gerçek” olduğunu söylüyor fakat Jon hala bir çatışma içerisinde.

 

Gece Kralı’ndan Bir Mesaj

Birinci bölümün en korkunç ve Thronesvari sekansı ise Ak Gezenler’in bıraktığı mesaj diyebiliriz. Bölümün başında adamlarını çağırmaya gönderilen genç Lord Umber, öldürülmüş ve ölü bedenlerden koparılan uzuvlar ile birlikte duvara asılmış. Fakat duvarda daha önce rastladığımız spiral bir simge mevcut. Bu simgeyi İlk İnsanın Yumruğu sahnesinde hatırlayabilirsiniz. Aynı simgeye Ejderhataşı kalesinin yakınındaki maden damarlarında da rastlamıştık. Beric Dondarrion, Tormund Giantsbane ve Gece Nöbetçileri’nin adamları tarafından keşfedilen bu sahnede, ölü Lord Umber canlanıyor ve mavi gözleriyle bağırmaya başlayarak bir Ak Gezen’e dönüşüyor.

Beric Dondarrion bunun üzerine kılıcı aleve verip ölü Lord’un kalbine saplıyor. Sonrasında ise sahne daha korkunç bir hal alıyor ve yanan Ak Gezen’in bağırışları ile birlikte duvardaki simge alev alıyor. Gece Kralı’nın bıraktığı bu simge, dizinin sonraki bölümlerinin ne kadar korkunç ve kaotik olacağını simgeliyor diyebiliriz.

 

Jaime ve Bran’in Karşılaşması

Jaime, başında bir kapüşon ile Winterfell’e ayak basıyor. Etrafına bakınırken yıllar önce sakat bıraktığı Bran ile karşılaşıyor. Bran ise hala izliyor. Winterfell’in ortasında birbirine bakan iki karakter ise dizinin son ve belki de en garip sahnesi oluyor.

Bran hala izlerken, Game of Thrones 8.sezon 1.bölümü de burada bitmiş oluyor. Gelecek bölümleri merakla bekliyor, nöbetimize çekiliyoruz.

 

Dizi, sinema ve oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.