Ev / Blog / Hack and Slash Kısaca Nedir?
Poster gg

Hack and Slash Kısaca Nedir?

Sevgili oyuncular, eğer aranızda hack and slash nedir bilmeyen varsa mutlaka bu türü denemeli. Çünkü ağzına kadar aksiyon ve kombo dolu olan bu oyunlarda vurmaya doymuyor, sürüsüne düşmanı,ölesiye pataklıyoruz. Eski popülerliğini yitirmiş olan tür Devil May Cry 5 ile yeniden canlanırken, hack and slash nedir konuşalım istedik.

Hack and Slash Nedir?

Hack and Slash, size birçok silah ve oynanış stili sunup, çeşitli kombo animasyonlarıyla oynanışı süsleyen ve gerisini oyuncuya bırakan bir tür. Bu tür oyunlarda bir sürü silahınız, açtığınız yeni özellikler, kombolar ve hareketler var. Karşınızda ise sizi öldürmek isteyen bir düşman sürüsü var. Karar size kalmış. İster sade vuruşlarla düşmanlarınızı teker teker öldürün. İsterseniz öğrendiğiniz havalı kombolarla aynı anda bir sürü düşman pataklayın.

Genelde kombo yaparak ve vuruş oranını arttırmayı tercih eden oyuncular için, hack and slash nedir sorusunun cevabı, stres atmalık bir dünya. Çünkü oyundaki temel mekanik bu. Sınırsız kombo yapabilme seçeneği. (God of War 3’de kombo rekorum 500’dü. Tabi geçebilenler vardır elbet.) Genelde de bu oyunların oynanışı hızlıdır. İşin eğlencesi de burada çıkıyor zaten. Abartılı karakter, silahlar, hikaye ve kombolar. (Acaba Doom’da sayılır mı?)

God of Combo

Yapımcıların son zamanlarda bu türde oyunlar geliştirmemesi, bizi hack and slash’e hasret bıraktı. Son zamanlarda Devil May Cry 5 dışında iyi bir hack and slash oyunu görmek pek mümkün değil. (God of War’a lafımız yok. Çünkü oyun artık hack and slash türünde değil. Yine de hala mükemmel.)

Bazı Hack and Slash Oyunlar

  • Devil May Cry 4
  • Bayonetta
  • Darksiders I -II
  • Prince of Persia: The Two Thrones
  • Ryse: Son of Rome

Evet efendim bir yazımızın daha sonuna geldik. Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram  ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz. Esen kalın!

Hakkında Harun Refik Çiftçi

2.5 yaşından beri Vice City sokaklarında geziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.