Ev / Haberler / iOS 12 İle Gelen Yenilikler
Poster gg

iOS 12 İle Gelen Yenilikler

Apple‘ın günlerdir merakla beklenen iOS 12 güncellemesi dün (17 Eylül) kullanıcılarının kullanımına açıldı. Peki iOS 12 bizlere neler getirecek ve iOS 11‘den farkları ne olacak. Sizin için bu yazımızda inceledik.

 

Apple bu güncelleme ile büyük değişiklikler yerine, daha yüksek bir kullanıcı memnuniyeti ve iOS 11‘deki hataların çözümüne yoğunlaştı. Apple, bu güncelleme ile kullanıcılarına 2 kat hız vaat ediyor. Bu heyecan verici gelişmenin yanı sıra Artırılmış Gerçeklik deneyimi için de çalışmalar devam ediyor.

Yeni Strateji

iOS 12 ile gelen en büyük yeniliklerden birisi Apple‘ın yazılım stratejisi. Şirket, sunulacak hizmetin eksiksiz ve sorunsuz olması ve mühendislerin daha iyi hizmet verebilmeleri sağlamak amacıyla yeni stratejisini geliştirdi. Bu yeni plana göre eğer bir özellik hazır değilse, mühendislerin o özelliği erteleme yetkisi olabilecek. Bu strateji ile iOS 11‘de görülen çoğu açığın önüne geçmeyi hedef edinmiş Apple‘ın bünyesinde getirdiği daha çok yeniliği de iOS 13‘de görmemiz muhtemel görünüyor.

Measure (Ölçü)

Bu özellik ile herhangi bir nesneyi telefonunuz kolayca tanıyacak ve o nesnenin ebatlarını ölçebileceksiniz. Artırılmış Gerçekliğin olanaklarından faydalanan bu özelliği kullanabilmek için herhangi bir üçüncü parti uygulama kullanmanıza gerek kalmayacak.

Siri Kısayolları

Kullanıcılar tarafından her ay milyonlarca talep gelen ünlü asistana iOS 12 ile birlikte her uygulamadan hızlı aksiyonlar ekleyebileceksiniz. Bir uygulama ile özel cümleler ilişkilendireceksiniz ve Siri sizi direk bu uygulamaya bağlayabilecek.

Apple News

Klasik bir haber uygulaması olan Apple News ile haberleri anlık olarak takip edebileceksiniz.

FaceTime 32 Kişiye Çıkıyor

Gelen önemli yeniliklerden birisi de sesli ve görüntülü konuşma olanakları sağlayan FaceTime‘ı 32 kişiye kadar grup sohbeti ile kullanabilecek olmamız. Ekrandaki çoklu kişilerden hangisi konuşuyor ise, konuştuğu sırada o kişinin görüntüsü ekranınızda büyürken, diğerleri küçülecek. Aynı zamanda herhangi birinin görüntüsünün üzerine basarak da büyütme şansına sahip olacağız.

Animoji İçin Yenilikler ve Memoji Geliyor

Animoji özelliğine yenilikler gelirken yanında bir de Memoji geliyor. Koala, kaplan, T-Rex ve hayalet olmak üzere 4 çeşit Animoji yüzü iOS 12 ile bizlerle buluşacak. Memoji ise bize kişisel emojilerimizi oluşturma fırsatı sağlayacak. Bunların yanında Animoji ve Memojiler için dil desteği özelliği geliyor.

Mesajlara Animoji ve Memoji Desteği

Mesajlar kamerası için de bir çok efekt geliyor. Çeşitli efektler, çıkartmalar, şekiller ve metinler ile birlikte Animoji ve Memoji desteği ile mesajlarımız çok daha eğlenceli hale gelecek.

Screen Time (Görüntüleme Zamanı)

Görüntüleme zamanı altındaki Haftalık Aktivite Özeti daha çok ebeveynler için geliştirilmiş harika bir özellik diyebiliriz. iOS 12 yüklü cihazımızda ne kadar süre geçirildiğini ve bu sürenin hangi uygulamalar arasında nasıl dağıldığını görüntüleyebileceğiz. Bunun yanında uygulama süreleri ve uygulama limitleri de ayarlanabilecek.

Fotoğraflar İçin Arama

iPhone‘ların fotoğraf uygulaması için geliştirilen arama özelliği büyük kullanıcı rahatlığı vaat ediyor. Yazmaya başladığımız anda öneriler sunacak olan özellik kişi, yer ve kategori bakımından aradığınız fotoğraflara hemen ulaşabilmenizi sağlayacak.

Sesli Notlar

Bu uygulama yeniden tasarlanırken, ilk kez de iPad ile uyumlu hale gelecek. Bunun yanında bu uygulamaya iCloud desteği de gelecek.

iBooks

ios 12

Yeniden tasarlanacak uygulamardan birisi ise iBooks. Yeni tasarım ile birlikte isim değişikliği de gelerek Apple Books‘a dönüşüyor. Bu yeni kitap mağazası, sesli kitaplara da odaklanması ile ön plana çıkıyor.

Bildirimler İçin Rahatlatacak Yenilik

iPhone kullancıları tarafından uzun zamandır beklenen bildirimler için gruplandırma özelliği, iOS 12 ile bizlerle buluşuyor. iOS 12 kullanıcıları ne kadar bildirim almak istediklerini kendileri seçebilecek. Kilit ekranı ve bildirim merkezi ayarları da rahatlıkla yapılabilecek.

iOS 12‘nin getirdiği Rahatsız Etme özelliği de geceleri kullanıcıların rahatsız olmamasını sağlamak amacıyla çalışacak. Bildirimler ile rahatsız edilmememiz ve telefon ışığının dikkatimizi çekmemesi için ekranının tamamen karanlık bir moda bürünmesini sağlayabiliriz.

iOS 12 Güncellemesini Hangi Cihazlar Alacak?

 

Apple‘ın büyük kullanıcı verimliliği elde ettiğini söylediyi iOS 11 alabilen her cihaz iOS 12 de alabilecek. İşte tam liste:

  • iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, 
  • – iPad Pro (10.5), iPad Pro (2017) iPad 2017, iPad 2018, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4
  • iPod Touch (6. Nesil)

iOS 12 ile ilgili sizin düşünceleriniz neler? Deneyimlerinizi yorumlar ile bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Hakkında Bora Üzüm

Teknoloji meraklısı, araştırma delisi, birazcık da hukuk öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.