Ev / Haberler / Sinema Haberleri / J.R.R. Tolkien’in Yaşamını Anlatan Filmin Çıkış Tarihi Duyuruldu!
Valorant names

J.R.R. Tolkien’in Yaşamını Anlatan Filmin Çıkış Tarihi Duyuruldu!

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit gibi muazzam eserlerin yazarı J.R.R Tolkien’in filmi geliyor!

X-Men’den hatırlayacağımız Nicholas Hoult başrolde olacak ve Tolkien’i canlandıracak. Tolkien’in Luthien’i ve çok sevdiği eşi Edith Bratt’i ise Lilly Collins canlandıracak. Tolkien filmi Dome Karukoski tarafından yönetilecek.

Tolkien’in hayatının adım adım işleneceği filmde, yazarın Orta Dünya’yı yaratırken nasıl etkilendiği anlatılacak. Tolkien’in yeni yüzyılın getirdiği zorluklarla mücadele eden yetim bir gençten, dünyayı etkilemiş eserler yaratan bir yazara dönüşümünü izleyeceğiz. Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion, Hobbit ve daha birçoğu gibi müthiş eserleri ile fantastik edebiyata öncü olan J.R.R Tolkien, aynı zamanda bir filologtu. Eserleri için Elfçe lisanını yaratmış, hatta bu dilde şiirler yazmıştır. Filmde bu tür detaylar da işlenirse fevkalade bir iş olur diye düşünüyoruz.

Tolkien Çıkış Tarihi

David Gleeson ve Stephen Beresford tarafından yazılan Tolkien çıkış tarihi 10 Mayıs 2019 olarak belirlenmiş. Film 2019 yılının ilk çeyreğinde vizyonlarda olacak.

Sinemaya uyarlanmamış onlarca müthiş esere sahip olan devasa Orta Dünya külliyatını yazarken,  kurgu bir dünya şekillendirirken, yapay bir dil yaratırken neler yaşadı; onu bu serüveninde neler etkiledi merak ediyoruz. Tolkien daha önce 1.Dünya Savaşı’na katılmış, genç yaşta Galce ve Fince gibi diller öğrenmiş; bir filolog olmuş ve yine oldukça genç bir yaşta Oxford’da profesörlük yapmıştır.

 

J.R.R. Tolkien Kimdir?

Tolkien, başka insanlar çocuklarına yüzyıllardır anlatılan aynı masalları anlatırken, kurguladığı dünyasından masallar anlatmış. Çocuklarına mektuplar yazar Noel Baba imzası atar ve çocuklarının hayal güçlerini hep diri tutarmış. Çünkü John Ronald Reuel Tolkien, bir hayalin binlerce gerçeklikten çok daha güçlü olduğunun farkındaymış. Dolayısıyla, milyonların etkilendiği eserler yaratarak adını ölümsüzleştirmiştir. Eserini yazdıktan bu yana insanlar Orta Dünya’ya aşık olmuş ve Orta Dünya Sendromu‘na yakalanmışlardır. Okumak için buyrun!

 

Filmler ve fragmanlar hakkındaki bilgileri sinema haberleri kategorimizden okuyabilirsiniz. İçeriklerden anında haberdar olmak için de Twitter hesabımızı takibe alabilirsiniz.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.