Ev / Blog / LoL’de Profesyonel Antrenman Nasıl Yapılır?
Valorant names
Lol profesyonel antrenman

LoL’de Profesyonel Antrenman Nasıl Yapılır?

Herkese selam! Bu yazımızda sizler için LoL’de profesyonel antrenman nedir, nasıl yapılır, incelikleri nelerdir gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Eğer siz de profesyonel oyunu olmayı aklınızdan geçiriyorsanız, yavaşça aşağı inmeye başlayıp ne yazıyorsa aklınıza kazımanızı tavsiye ediyoruz! Hadi başlayalım.

 

LoL’de Profesyonel Antrenman Nedir?

 

LoL’ü bir çoğumuz sadece eğlenmek için oynuyoruz. Ancak bir kısım LoL oyuncusu var ki, onların hedefi bambaşka. Eğlenmekten çok çok öte, bu işten para kazanmak: e-Sporcu olmak. (e-Sporcu olma rehberimize buradan ulaşabilirsiniz) Bunun bir dalı olarak profesyonel antrenman mantığını işleyeceğiz.

 

İşte, bir e-Sporcu olmayı istiyorsanız, bunu haketmeniz gerekmekte. Haketmek için de yapılacak tek bir şey var: Ne kadar iyi oynadığınızı kanıtlamak. Bunun da yolu bol antrenman yapmaktan geçiyor. Bir takıma girdikten sonra zaten tüm hayatınız oynadığınız oyunun antrenmanlarını yapmakla geçecek. Yani, öncelikle hem sürekli antrenman temposuna kendinizi hazırlamak, hem de kendinizi geliştirmek adına devamlı antrenman yapmanız e-Sporcu olmadan önce şart.

 

Yazımızda 5 farklı koridor için ayrı ayrı kategorileştirme yaptık. İster tüm rollere göz atın, ister sadece kendi rolünüzü seçip antrenman inceliklerini öğrenin. Seçim sizin. Keyifli okumalar!

SuperMassive takımı oyuncuları, KMF 2017 öncesi.

Profesyonel oyuncu Diego “Quas” Ruiz, antrenman yaparken.

Üst Koridor için Profesyonel Antrenman Önerileri

Üst Koridor, şampiyon çeşitliliği dolayısıyla en farklı ve enteresan mücadelelere sahne olan koridordur. Bu yüzden, eğer bir üst koridor oyuncusuysanız her şeyden önce çok çeşitli bir şampiyon havuzuna sahip olmalısınız. Bunun için de ilk yapmanız gereken şey üst koridorda oynanabilen, veya oynanabilecek tüm şampiyonları A’dan Z’ye öğrenmelisiniz. Evet, şu aralar Ziggs’i üst koridorda pek görmüyoruz, en azından profesyonel arenada hiç görmüyoruz ama yarın bir gün alacağı çok ufak bir rework ile üst koridorun en güçlü şampiyonu haline gelebilir Ziggs. Ayrıca zaten halihazırda bir çok farklı türden şampiyon üst koridorda oynanıyor.

Uzun lafın kısası: Hemen hemen tüm şampiyonların mekaniklerine hakim olmalısınız. Hem zamanı gelince oynamak, hem de karşısında oynayabilmek için.

Bir diğer mesele kullanılan Işınlan’lar. Öncelikle, “Neden Işınlan?” sorusunu cevaplayarak başlayalım.

Sezon 3’te metaya giren üst koridor Işınlan büyüsü, sezon 7’de hala metadan çıkmış durumda değil. Çünkü oyunun koridor safhası, 7.Sezona kadar hep bot-mid arasında geçiyordu. Bunun temel sebebi o bölgenin Ejderha bölgesi olmasıydı. Bottan minimum 1 skor alan takım Ejderha’yı da alıp üstünlüğünü iyice arttırabiliyordu. Riot aslında sezon 7’de getirdiği güncelleştirmelerle bunun önüne geçmeye çalıştı. Bunun en bariz örneğini Vadi’nin Alameti güncellemesiyle gördük. İlk güncelleme tutmadı, Alamet değişti, yine tutmadı. Alamet 2.kez değişti, artık gerçekten çok büyük bir güç sağlayacak hale geldi ve ancak şu sıralar takımların önemsediği bir görev haline geldi. Ama hala bottan 2 skor alan takım çok büyük bir avantaj elde edebileceği için, üst koridora Işınlan şart.

Kullanımı ise alınmasından çok daha önemli. Bunun için en önemli nokta haritayı takip ediyor oluşunuzdur. Üst koridor oyuncuları bir ormancı kadar olmasa da sürekli haritayı takip ediyor olmalı. En ufak bir aksiyonda bile Işınlan’ını hazır tutmalı. Duruma göre koridorda öne geçmeyi tercih edip koridora da ışınlanabilirsiniz, ancak bu durumda koridorda vereceğiniz bir üstünlük, komple maç kaybına bile yol açabilir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Dünyanın en iyi üst koridor oyuncularından Song “Smeb” Kyung-ho.

Ormancı için Profesyonel Antrenman Önerileri

Ormancı, oyunun erken aşamasının en önemli rolü. Ama antrenmanları o kadar da zorlayıcı değil. Ne zaman nerede hangi koridora müdahale etmeniz gerektiğini bilmelisiniz, bunun için de temel yol profesyonel maçları ve oyuncuları izleyip ne yaptıklarını öğrenmektir. Doğru zamanda doğru yerde olan bir ormancı, kartopu etkisi yaratarak takımına çok rahat maçı kazandırabilir.

Bir diğer mesele karşı ormancının nerede olduğunu tahmin edip buna göre baskın yapmak veya gücünüze göre counter-jungle dediğimiz “karşı ormana baskın” yapmaktır. Karşı ormancının yerini her zaman doğru şekilde tahmin etmek, bir ormancının ulaşabileceği en üst düzey seviyedir. Çünkü karşı ormancının yerinin bilgisi takımınız için nerede nasıl davranması gerektiği konusunda altın değerindedir. Bunu da bol bol profesyonel maç izleyerek ve kendi kendinize dereceli maç atarak geliştirebilirsiniz.

Başarılı ormancı Ming “Clearlove” Kai.

Orta Koridor için Profesyonel Antrenman Önerileri

Orta Koridor oyuncuları için temel mesele minyon dalgalarını istediği şekilde kontrol etmesini bilmektir. Bu, tahmin ettiğinizden de önemlidir. Çünkü rakibinizle doğru yerde doğru zamanda yaptığınız bir takastan sonra, rakibiniz üssüne dönecektir. Eğer siz de “İyi, adam döndü bari ben de dönüp eşya alıp geleyim” derseniz, koridorda çok önemli bir fırsatı tepmiş olursunuz. Bu durumda yapılacak şey, doğrudan koridoru ittirmektir. Kuleye dayanan dost minyonlar, kuleye ölecektir, dolayısıyla rakibiniz minyon sayısı fazlalığına göre yaklaşık 150-200 Altın kaybedecektir. Aynı şekilde onun kaybettiği 150 Altın’ı siz kazanacağınız için, 1 koridoru doğru yerde doğru şekilde tutmak veya ittirmek, sizi rakibinizden 1 skor altını kadar öne geçirir. Yani, 1-0 öne geçersiniz.

Minyonları tutma veya ittirmeyi, nerede, nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız önce temel tekniği öğrenmek için YouTube’dan bir kaç video izleyin. Daha sonra açacağınız Antrenman Modu ile, koridoru bir ittirip bir tutmayı deneyin. İlk başlarda zorlanacaksınız, ancak ilerleyen zamanlarda yapabildiğinizi göreceksiniz.

Roam dediğimiz olay da orta koridor oyuncuları için bilinmesi gereken bir şey. Alt koridora doğru zamanda ormancınızla atacağınız bir baskın, hem 2 skor hem de bir Ejderha kazandırır. 1 taşla 2 kuş.

Doğru Roam atmayı öğrenmek tamamen tecrübeyle alakalıdır. Attığınız dereceli maçlarda biraz daha fazla roam atmayı deneyin. Doğru pozisyonu sürekli kollayın ve kestirdiğiniz anda bota koşun, topa koşun. Roam attıkça eliniz diğer koridorlara otomatik olarak gitmeye başlayacaktır.

Belki de Faker’dan sonra dünyanın en iyisi: Søren “Bjergsen” Bjerg.

 

Nişancı için Profesyonel Antrenman Önerileri

Nişancı rolündeki oyuncular için en önemli olay, rakip nişancıdan minyon olarak önde olmaktır. Bunu sağlamak için öncelikle muazzam bir son vuruş beceriniz olmalı. Son vuruş becerisini kazanmaksa artık çok kolay. Antrenman Modu’na girip, seviyenizi kilitleyerek minyon biçmeye başlarsanız ve bunu günde 1 kez 30-40 dakika şeklinde sürekli yaparsanız, gerçek maçlarda minyon sayınızın gözle görülür biçimde arttığını göreceksiniz.

Onun dışında bilinmesi gereken bir diğer konu pozisyon almak. Pozisyon almak tabii ki biraz deneyim işi, ancak bunu da biraz üstüne giderek öğrenebilirsiniz. Arkadaşlarınızdan birisini alın ve Sihirdar Vadisi’nde teke tek bir maç oluşturun. Arkadaşınız bir suikastçı alsın, siz bir nişancı alın. İlk 30 dakika ikiniz de minyon biçerek güzelce kasılın, daha sonrasında ise arkadaşınız sizi avlamaya çalışsın. Bunu 15-20 kez yapın ve pozisyon alarak arkadaşınızı kite’lamaya çalışın. Bu anlattığım şey sıkıcı gözüküyor olabilir ama emin olun gelişmek için birebir. Ayrıca hiç kimse antrenmanların çok eğlenceli olacağını söylememişti. Gelişirken biraz dişinizi sıkmanız gerekiyor.

Dünyanın sayılı Nişancılarından: Jesper “Zven” Svenningsen.

Destek için Profesyonel Antrenman Önerileri

Destek rolü, oyunun belki de en sevilmeyen rolü olmasına karşılık en büyük önem taşıyan rollerinden birisi. Hatta belki en büyük önemi taşıyor diyebiliriz. Haritaya atılan totemler, görüş üstünlüğü sağlamak, orta koridora atılan supp roam’ları, nişancıyı rakipten korumak, koridor safhasında doğru “engage”leri yapmak Destek oyuncularının görevlerinden sadece bazıları.

Antrenmanı en zor olan rol destek rolü. Çünkü Antrenman Modu’nda yapabileceğiniz bir şey yok. Dolayısıyla sürekli dereceli maç atarak veya profesyonel maçları/oyuncuları seyrederek kendinizi geliştirebilirsiniz. Oyunun hangi safhasında nereyi totemlemeniz gerektiği konusunda, nişancınızı kimden ve nasıl koruyabileceğinize kadar bir çok bilgiyi profesyonel oyuncuların Twitch yayınlarını izleyerek öğrenebilirsiniz. Bunun dışında her şey teoride kalmamalı, biraz pratik de şart. Öğrendiğiniz yeni stratejilerin hepsini bir dereceli oyun girerek denemelisiniz. Bir oyunda dakika 10 civarlarında karşı maviye totem atarken, diğer maçta aynı dakikalarda nehirdeki çalıya totem atın. Büyük bir görüş farkı yarattı mı, test edin. Takıma faydası oldu mu gözlemleyin. Bu şekilde kendinizi geliştirmeye başlayacaksınız.

Ülkemizi gururla temsil etmiş başarılı oyuncu Kemal “Dumbledoge” Gökseloğlu.

 

Hedefiniz gerçekten bir LoL e-Sporcusu olmaksa, sürekli profesyonel antrenman yapmanız şart. Sizler için püf noktaları ele almaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizin de bir gün e-Spor sahnesine çıkabilmeniz dileğiyle, hoşçakalın!

 

 

 

Hakkında Sencer Yücel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.