Ev / Blog / Merakla Beklenen Bannerlord Neden Bir Türlü Çıkmak Bilmedi?
Poster gg

Merakla Beklenen Bannerlord Neden Bir Türlü Çıkmak Bilmedi?

Gerek ülkemizde, gerekse Dünya genelinde bir güruh M&B sever Bannerlord’u bekliyor. Tamam bekleyeni, alıcısı çok. Fakat neden bu kadar gecikti bu oyun? Bilinen yönleriyle açıklayalım dedik.

Öncelikle oyun 2012 yılında duyuruldu. Aradan 5 sene kadar vakit geçti ve 2017’de de çıkmayacağı bariz. Neden mi bariz? Hadi onu da yazının sonunda açıklayalım. 5 sene oyun geliştirme süreci açısından çok uzun bir süre aslında baktığımızda. Ubisoft, Infinity Ward gibi geliştiriciler 5 yıla 10 oyun sığdırabiliyor bildiğiniz üzere, tabii bunlar çok büyük ölçekli stüdyolar olduğundan bu durum garip değil. Taleworlds cephesinde ise durum bayağı daha farklı ilerlemekte. Gecikmenin en önemli sebebi bu ‘farklı’ ilerleyiş diyebiliriz.

Ülke’nin en büyük işi!

Oyun aslında ilk duyurulduğunda ki ilerleyişle devam etseydi muhtemelen bu kadar gecikmez, hatta belki aynı kaliteyle çıkış yapabilirdi. Fakat oyun yapım aşamasındayken Taleworlds aslında devrim niteliğinde bir karar alarak yoluna devam etmeye başladı. Bu birçok şeyin sil baştan yapılması, daha uzun sürmesi anlamına geliyordu. Neydi bu devrim?

Oyunu kendi oyun motorlarıyla geliştirmek istediler. Bunun getirileri elbette çok fazla, geliştirme aşamasında daha özgür ve kendilerine has işler ortaya koyabiliyorlar. Fakat oyunun çıkışını bayağı geciktirdiği de aşikar. Yine de oyunu bu şekilde beklemek hepimiz için daha iyi olacaktır diyebiliriz. Beklediğimize değecek, biz ev sahibi takımız unutmayın. Güzel karşılamakta fayda var!

Başka faktörler de var…

Şimdi ülkede oyun denildiğinde başı çekiyorsanız, lider firma iseniz öncülük de yapmanız gerekiyor. Röportajlar vermek, konferanslara ve etkinliklere katılmak ve biraz da ülke’nin kökten sponsorluğunu yapmanız şart gibi. Şart dediysek, vicdani bir durum yani.

Bir de kaynak sorunu yaşıyor olabilirler. Bu tabii ki sadece tahmin. Sonuçta son yapımları çıkalı uzun zaman oluyor. Bunu kestirmek için her Steam indiriminde mağazaya göz atmak yeterli.

2017’de neden çıkmaz?

Aslında bu genel olarak video oyunları sektörü ile alakalı. Genelde büyük yapımlar çıkış yapmak için Eylül – Ekim (Birazcık da Kasım’a sarkar arada) ya da Şubat aylarını tercih ederler. Yani diğer aylarda da çıkış yapmak isteyen yapar, zorunlu bir durum söz konusu değil. Fakat bu daha çok pazarlama stratejisi ile alakalı. Yıllardır alışılmış bir nokta. Bannerlord gibi bir yapımında kendini bu aylarda göstereceğini kestirmek zor değil. 2017 yılının Ekim’i bitti neredeyse ve ses seda yok. Bu oyun çıkmadan PR çalışmaları yapılacak, reklamları yapılacak, satışla ilgili anlaşmaları yapılacak falan. Yani 2017’de çıkma ihtimali yok. (Bize inat yapıp çıkartıyorlarmış falan, nerede bizde o şans)

Tahmin yok mu GG Bey?

Madem çok ısrar ettiniz, bir tahminde bulunayım. Bence 2018 Eylül ya da Ekim ayında indirilebilir olarak satışa çıkacaktır. İstihbarat falan aldığımdan söylemiyorum, oyunun büyük kısmı bitmiş ve oynanabilir gözüküyor. Yukarıda söylediğim sebepleri de dikkate alırsak Şubat erken bir tarih olacaktır.

 

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

3 Yorumlar

  1. Yıl 2018 Eylül, Ekim bitti Kasım da bitmek üzere halen daha bekliyoruz…

  2. Mehmet Yazicı

    2019 Marttayız. Biraz şımardılar mı ne?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.