Ev / Blog / Mount & Blade Warband: Game of Thrones Mod Tanıtımı
Poster gg

Mount & Blade Warband: Game of Thrones Mod Tanıtımı

Hem Game of Thrones’u, hem de Bannerlord’u beklemekten yorulduk. Game of Thrones 8.sezonu şafakta göründü. Mount & Blade II: Bannerlord’un ayak seslerini duyuyoruz. İkisi için de gittikçe sabırsızlanırken, dizi ile Mount & Blade: Warband’i birleştiren bir Game of Thrones modunu tanıtalım dedik.

 

Game of Thrones Mod,  A Clash of Kings

A Clash of Kings, Game of Thrones dizisindeki kralların savaşını konu alan bir mod. Mount & Blade: Warband‘i kökten değiştirmekle kalmayıp, yenileyen ve Buz ve Ateşin Şarkısı Evreni’ni olduğu gibi oyuna uyarlayan bu modda, karakterlerden şehirlere, kalelerden Sur’a kadar her yapım modellenmiş. Hem Essos’un, hem de Westeros’un bulunduğu modda, Dothraki askerlerinizle Sur’u bile kuşatabilir, Stark Hanesi’ni tekrar ayağı kaldırabilirsiniz.

Perisno Mod Tanıtımına Göz Atın!

 

Hikaye Sistemi

Klasik Mount & Blade: Warband anlayışını baştan aşağı yenileyen A Clash of Kings modunda bir de hikaye sistemi var.  26 olay, eşsiz görevler, rastgele gelişen olaylar ile tüm Westeros’u geziyor; kendinizi kah Vadi Şövalyeleri’nin yanında, kah Sur’da aşağıya bakarken buluyorsunuz. Rastgele gelişen olaylar ile birlikte, devam eden süreçte gizemli birlikler (faction) Westeros’u istila ediyor. (Acaba kimler?)

Mod kapsamında 1000’den fazla eşya var ve bu eşyalar 20 birlik ve krallığa özgün olarak tasarlanmış. Diziden tanıdığımız ikonik yerler ve çok daha fazlası, geliştirilmiş grafiklerle modellenmiş. Hatta haritada yolculuk ederken rastgele bir harabeye denk gelebiliyor, bu haritada gezerken hazine sandığı bulabiliyorsunuz.

M&B: Warband testimizi çözmek için tıklayın!

 

Roleplay Anlayışını Güçlendirmek

A Clash of Kings, haritada gezerken bile size Westeros’da olduğunuzu hatırlatıyor.

Harita üzerinde yaptığınız yolculuklarda bazen rastgele şövalyeler, zor duruma düşen insanlar ve gizemli bitkiler ile karşılaşabiliyorsunuz. Bize FRP’yi hatırlatan bu rastgele olaylar, grubunuzun moraline etki edebiliyor. Örneğin yolculuğunuz esnasında önünüze bir ekran çıkıyor ve ekranda “Gizemli bir bitkiyle karşılaştın. Böğürtlene benzeyen meyveler var. Meyveleri tadacak mısın?” sorusu soruluyor. Cevabınız doğrultusunda moraliniz düşüp, artabiliyor. Bununla birlikte güç de kazanıyorsunuz.

 

Krallıklar

Bu listede bulunmayan fakat sonradan ortaya çıkan üç istilacı birlik de var. Bunlardan birini Aegon Targaryen yönetiyor.

 

Diplomasi

Modun belki de en kötü yanı, Diplomacy moduna sahip olmamasıdır. Modun yapımcısı, Buz ve Ateşin Şarkısı Evrenin’e uygun olması açısından oyuncunun olayları doğrudan etkilemesine izin vermemiş. Kendi krallığınızı kurabiliyorsunuz fakat gelişmiş bir modda uygulayabileceğiniz birtakım diplomasik seçeneklerden yoksunsunuz.

Yine de elinizde beş tane kral var. İsterseniz her birini takip edebilir, isterseniz  hepsine savaş açabilirsiniz.

 

Mod Hakkında Notlar

Westeros’ta savaşlarda pişmiş bir savaşçı olmak, her vurduğunuzu indirmek oldukça zor. Yani başlangıçta oldukça zayıf olacaksınız ve iyi hasar veremeyeceksiniz. Bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey bir lordun askeri olarak deneyim kazanmak. Kendi grubunuzu kurup savaşlardan savaşlara koşabileceğiniz noktada, lordun ordusundaki hizmetinizi bırakabilirsiniz.

Oyuna Fırtına Toprakları’nda (Stormlands) başlıyorsunuz. Burada başlayan hikayenizle Sur’a kadar gidebilir, görevleri takip ederek deneyim kazanabilirsiniz. Fakat klasik sandbox anlayışı ile kendi ordunuzu kurana kadar bu görevleri yapmak da sizin elinizde.

Hem Özgür Şehirler de hem de Westeros’taki krallıklarda eşsiz görevler mevcut. Bu görevler size modun basit bir Game of Thrones yansıması olmadığını kanıtlıyor. Fakat dizi ve kitap serisindeki natüralist anlayış ne kadar korkunç olsa da, moddaki bu seviye çok daha fazla. Yani dizi gerçekçi, korkunç ve acımasız. Modun yapımcısı da bunu hedeflemiş olacak ki, modu gittikçe zorlaştırıyor. Basit bir kaleyi fethetmek bile bazen oldukça zor olabiliyor. Ya da ilişkiler çok çabuk negatif hale geliyor.

Mod son dönemlerde oldukça eleştiri almaya başladı. Zengin bir içerik vadeden bu modun yapımcısı Cozur rumuzlu bir modder. Kendisi sürekli modu zorlaştırıyor. A Clash of Kings modunun takipçileri modu sevse de, Cozur’un işleri zorlaştırıcı tavrı yüzünden moda düşük notlar veriyorlar. Çoğu eski sürümleri oynamaya devam ediyor. Modun yapımcısı ise bu konuda oldukça dediğim dedik davranıyor.

 

Game of Thrones Mod Nasıl Yüklenir?

Bütün bunlara rağmen A Clash of Kings oynanmaya değer bir Game of Thrones mod uyarlaması olmuş. Cozur’un kendi işine zarar veren bu tavrından kaçınmak için eski sürümleri oynamayı tercih edebilirsiniz. Ya da “ben zoru seviyorum” diyenlerdenseniz,  indirme linki burada. İnen dosyayı Steam/Steamapps/common/Mount&Blade Warband/Modules dosyasına koymanız yeterli.

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.