Ev / Tavsiyeler / Netflix’in Stand-up Kategorisi Bir Harika
Poster gg

Netflix’in Stand-up Kategorisi Bir Harika

Bu kategori’de beni genellikle yabancı dizi önerirken görürsünüz, fakat sanırım bu yaz ortada pek dizi bırakmadım. Bu sebeple de dizi değilse dahi, en az 4-5 sezonluk bir dizi kadar vaktinizi değerlendirebileceğiniz farklı bir şey önereyim dedim! Stand-up’lar! Hem de favorilerimizle birlikte.

Şimdi başlıklara girmeden önce şunu belirtelim. Türkçe stand-up şovları yok denecek kadar az, Netflix, Türkiye’ye özel de bir proje yapmamış zaten, eskilerden birkaç tane serpiştirmişler o kadar anlayacağınız. Fakat yabancı stand-up gösterilerini altyazıları ile birlikte bulmak zaten bir zulüm, buna çözüm üretirken aynı zamanda Netflix özel videoları da izlemiş oluyorsunuz ki genellikle kaliteli oluyorlar bildiğiniz üzere.

Neden Stand-up?

Şimdi izleyici olarak tadımlık şeyler izlemeyi seviyorsanız Stand-up’lar tam size göre. Çünkü orta metraj uzunluğunda, başı sonu belli olan ve karnınızı doyuruyorken aradan çıkartabileceğiniz ve gerçekten çok güldüğünüz işlerdir Stand-up’lar. Tek kötü yanları, sanırım bağımlılık yaratıyorlar ve hep daha fazlasını istiyorsunuz.

Peki Neden Yabancı Stand-up?

Türkiye’de yaşıyorsanız, bu işin büyük ustalarını ve şovlarını takip etmeniz zaten zor değil. Ayrıca şehrinizde böyle küçük etkinlikleri de takip ederek kolayca içeriğe ulaşabiliyorsunuz. Fakat yabancı Stand-up komedileri maalesef sürekli çıkmıyor karşımıza, yazının başında da belirttim zaten bunu. Tabii izlemenizi tavsiye etmemin tek sebebi nadir olmaları değil. Aynı zamanda Türkiye’deki tek tip komedinin dışına çıkabiliyorlar. Bir tanesi cümle sonu esprilerinde ve kelime oyunlarında iyi, bir diğeri kara mizahta, ötekisi ise daha bir aile adamı. Çeşit bol yani, hiç Stand-up sevmeyen birisi bile, daha kendine yakın birisini bulabiliyor yabancı Stand-up’ları izlerken.

Bir de konunun kültür meselesi var. İngilizler ve Amerikanlar arasındaki farkı bir kenara bırakın, Amerikalıların eyaletleri arasındaki kültür farkını dahi komedi çerçevesinde yorumlayabiliyorsunuz. Bu da ayrıca değerli bir şey. Son etken de saldırgan komedi konusu. Türkiye’de maalesef gerek politik unsurlarla, gerekse halktan tepki görme korkusuyla sert bir mizah görmek pek mümkün olmuyor. Bu yabancı Stand-up komedilerinde pek denk gelinen bir şey değil.

Bizim Önerilerimiz!

Ricky Gervais‘in yaptığı Humanity şovunu elbette izleyin. Fakat biraz Stand-up seven birisi, adamın bu işteki en iyilerden birisi olduğunu zaten bilir. Yabancıların Cem Yılmaz’ı gibi örneklendirsem linç edilir miyim acaba? Ayrıca işinde iyi olması onu çok bilinir de yapıyor. Bu yüzden size yapacağımız diğer öneri biraz daha ara bir öneri olacak. Yine de Humanity’i henüz izlemediyseniz mutlaka izleyin, gülerken karnıma giren ağrılar aklımdan çıkmıyor çünkü.

Şimdi yapacağım öneri büyük ölçekte kara mizah sevenler için. Çünkü çok çok şaşıracağınız, “Ulan bu kadarı da yapılır mı be?” diyeceğiniz. Hatta ve hatta eski sevgilim gibi kalpsiz birisi de olsanız vicdanınızı incitebilecek şovları olan bir isim önereceğim. Daniel Sloss’u özel kılan birçok unsur var, fakat bunları onun ağzından dinlemeniz için sizi Live Shows’un ilk Netflix özel bölümü olan ‘Dark’ ile baş başa bırakmak istiyorum. Unutmayın, ağır şeylerle karşılaşabilirsiniz! Bitince üzülmeyin, çünkü ikincisi de yayınlandı ve üçüncüsü onay aldı! Hadi şimdi iyi seyirler!

Daha çok böyle harika tavsiyeler istiyor, ortamda sizden sonra “Havalı çocuk moruk ya.” demelerini diliyorsanız. Tavsiyeler kategorimizi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.