Ev / Haberler / Oyun Konsollarına %20’lik Vergi Geliyor

Oyun Konsollarına %20’lik Vergi Geliyor

Valorant names

Dolar kurunun bilgisayar fiyatları üzerindeki sert yansıması, insanların oyun oynamak için konsol satın almasına neden oluyor. Oyun konsolu vergi fiyatları ise geçtiğimiz gün %20’lik bir oranla artış gösterdi.

Vergi zammının fiyatlar üzerindeki etkisi nasıl olacak?

Yapılan yeni düzenlemeye göre artık her türdeki video oyun konsollarının ve Dualshock gibi uzaktan kumanda cihazlarının fiyatları %20 oranında artacak. Özel Tüketim Vergisi şeklinde yansıyacak olan bu artış, oyun severlerin bir hayli tepkisini çekti. Zaten dolar kurunun yüksekliğinden dolayı oyun konsollarına başvurmak isteyenler de, bu vergi ile bir kez daha hayal kırıklığına uğramış durumda.

 

Oyun Konsolu Vergi Zammı

Konsol fiyatları ufak değişikler gösterse de ortalama bir PS4 fiyatı 2500 ile 3500 arasında, ortalama bir Nintendo Switch fiyatı ise 2500-3000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Yapılacak %20’lik ÖTV artışından sonra fiyatların 4000 TL seviyesine kadar çıkması bekleniyor.

Ayrıca yavaş yavaş yeni çıkacak konsollara dair haberler gelmeye başlamışken, yeni nesil cihazların bu fiyat artışından nasıl etkileneceği ise bir muamma. PlayStation 5 için yurt dışında 1000 dolardan başlayan ön siparişler verilmeye başlandı bile.

Cihaz henüz çıkmasa bile bu fiyatı baz alarak yapacağımız bir tahminde, yeni PlayStation konsolunun 7000 lira bandında bir ürün olacağını söyleyebiliriz. Fiyatın ayrıca dolar kuruna, eklenecek ve çıkarılacak diğer vergilere göre değişebileceğini de ekleyelim.

Oyun konsolu vergi zammı her ne kadar şu anda geçerli olmasa dahi, kısa zaman içinde fiyatlara yansıması bekleniyor. Yeni konsol almak isteyenlerin ellerini sıkı tutup bir an önce konsollarını edinmelerini tavsiye ediyoruz.

Ayrıca bu bağlantıya tıklayarak eklenen ÖTV değerlerine de göz atabilirsiniz

 

Hakkında Onat ÇAKALCI

Yeni şeyler tüketmeyi ve bunları çevremdekilerle paylaşmayı severim. Tıpkı burada yapmaya çalıştığım gibi gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.