Ev / Listeler / Öncekilerden Farklı Oynanışlarıyla Serilerin Göze Batan Oyunları #2
Poster gg

Öncekilerden Farklı Oynanışlarıyla Serilerin Göze Batan Oyunları #2

Evet sevgili oyuncular biliyorsunuz ki  önceki listemizde  oynanışı değiştirilmiş, farklı bir oynanış ile kullanıcılara sunulmuş oyunları derlemiştik. O listenin devamı olarak tekrardan oynanışı değiştirilmiş oyunları derledik.Gelin hep beraber tekrardan o oyunlara bir göz atalım efendim.

Prince of Persia 3D

Prince of Persia aslında ilk çıktığı zamanlar bir platform oyunuydu. Sağa sola zıplayıp düşmanlarımızı kestiğimiz oyun, 1999 yılında bizler 3D olarak karşıladı. Tırmanma, zıplama ve dövüş mekanikleriyle öne çıkıyordu oyun. Hack and Slash türünü bize muazzam bir şekilde yaşatan seri ise şimdilerde Assasin’s Creed olarak hayatına devam ediyor. Ubisoft ise paralarını sayıyor.

Quake 4

İlk oyununu bayıla bayıla oynamıştım. İkinci oyun pek beklentilerimi karşılamamıştı. Üçüncü oyun zaten multiplayer odaklıydı. İşte dördüncü oyundaydı sıra. “Hızlı ve klasikleşmiş aksiyonuyla beni ne bekliyor acaba?” diye beklerken beni gayet hantal ve karanlık bir oyun karşıladı. Bu size bir oyunu hatırlattı mı? Evet aynı şey Doom 3 için de yapılmıştı. Quake 4 korku oyunu niteliğindeydi. Yaratıkları güzel dizayn edilmiş, silahlar harika, atmosfer fena değil. 2005 yapımı bir oyun olmasına rağmen Id Software güzel bir iş çıkarmıştı. Fakat bu oynanış sadece Quake 4 için geçerliydi. Şimdilerde ise tekrardan aynı hızına ve aksiyonuna kavuşmuş bir halde. Evet Quake Champions’dan bahsediyorum. Hani içinde Doom Slayer’ın da olduğu oyun.

 

Return To Castle Wolfenstein

Yine Id Software yine başka bir oyunu. Wolfenstein bildiğiniz üzere Doom oyununun atası olarak biliniyor. Hatta bütün FPS oyunlarının atası olarak biliniyor. Arkada aslında sağlam bir konusu var. İkinci Dünya Savaşı ele alınmış. “Savaşı naziler kazansaydı ne olurdu?” sorusunun cevabı bu oyunda yatıyor. İlk oyun tahmin edilebileceği gibi hızlıydı ve hikayeyi pek de önemli görmemişler. Id Software elinde aslında güzel bir hikaye olduğunu, şekillenip güzel şeyler çıkabileceğini 2001 yılında öğrenip Wolfenstein serisini hikaye odaklı bir oyun olarak tasarladı. Serinin devamında ikili silahlar olsun, yaratıklar olsun, sağlam senaryo olsun baya geliştirdiler oyunu. Yapımcılar önümüzdeki günlerde ise Wolfenstein Youngblood  adında bir oyun çıkaracaklarını da duyurdular.

 

Worms 3D

Worms, kısaca anlatmak gerekirse iki tane solucan takımının sırayla savaşması. Başta basit ve sıkıcı gelebilir ama online veya arkadaşlarınızla oynuyorsanız çok keyifli bir oyun oluyor. Birbirinden farklı silahları ve mizahıyla öne çıkan Worms, 2D bir oyun. Fakat Worms 3D adlı oyunda değişikliliğe gidilip oyunu 3D yapmışlar. İster açın hikaye modunu oynayın, isterseniz arkadaşlarınızla oynayın. Oyunun 3D olması aynı zamanda Worms Forts: Under Siege, Worms : Mayhem için de geçerliydi. Tabi sonradan oyun tekrardan özüne dönüp 2D oldu. En son oyunları ise 2016 yılında Worms W.M.D isimli tatlı bir oyun. Team17 ekibine başarılar diliyoruz.

 

Call of Duty: Advanced Warfare

Gelelim bu listedeki en sinirli olduğum oyuna. Dargınım sana Activision. Sen ne güzel bize her ne kadar suyu çıkmış olsa da İkinci Dünya Savaşı temalı oyunlarını kürekle veriyordun. Ne güzel Modern Warfare serisinde bizi bazen ağlatıp bazen de sevindiren sen. Neredesin eski Activision? Call of Duty: Ghosts adlı oyundan sonra sanırım yenilik yapmak istedin anlaşılan. Biz seni seviyorduk ama niye böyle bir şeye başvurdun ki? Kısaca açıklamak gerekirse oyun 2054 yılında geçiyor. Tahmin edilebileceği gibi teknoloji üst düzeyde. Oyunda robotik silahlar, vücudumuzda gezdirdiğimiz teknolojik zırh (Bu zırh kolundan kanca çıkarıp, havada çift zıplama yaptırmamızı ve daha birçok havalı hareketler yapmamızı sağlıyor.) İçine binip sürebildiğimiz robotlar var. Şimdi oturup düşünüyorum. Bu bir Call of Duty oyunu değil. Bu değişiklikten ötürü yapımcılar bunu beğenmiş ve gelen diğer oyunlarda da aynısını yapmaya karar vermiş. Ama çıkarılan oyunlar hiç sevilmedi. Yapımcılar hatalarını düzeltmek maksadıyla Modern Warfare oyununa remastered, ve WWII adında oyun çıkardılar ama bu hareket onları affettiremedi. ÇÜNKÜ BLACK OPS 4’Ü ÇIKARDILAR VE OYUN REZALET ÖTESİYDİ. Neyse sakinim. Bu iğrenç yenilikler maalesef devam ediyor. Tabi sevenlere saygımız sonsuz efendim.

Farklı Şeyler Görmek İstiyoruz Patron!

Arada sırada bu tarz farklı şeyler denemek güzel olabiliyor. Umarız önümüzdeki oyunlar şimdiki gibi birbirinin tekrarı değil de yenilikçi, yaratıcı oyunlar görürüz (Indie oyunlar hariç. Onlar yaratıcılık konusunda iyiler.) Bir listemizin daha sonuna geldik efendim. Bu tarz listeler için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Esen kalın!

Hakkında Harun Refik Çiftçi

2.5 yaşından beri Vice City sokaklarında geziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.