Ev / Listeler / Oyunları Yeniden Yaratan Modlar
Poster gg

Oyunları Yeniden Yaratan Modlar

Oyun dünyasında sınır yoktur. Bir oyun ne kadar eğlenceli olursa olsun, bu sınır genişletilebilir ve oyun daha da eğlenceli hale gelebilir. Oyun dünyasında bu yol modlardan geçiyor. Bazen öyle işler çıkıyor ki ortaya, zaten saatlerce oynadığımız oyunu tekrar oynuyor, genişletilmiş içeriğe doyamıyoruz. 

Bu içeriğimizde en iyi oyun modları listesi oluşturduk. Bu modlar o kadar geniş kapsamlı ve zengin ki, yapıldığı oyunları adeta yeniden yarattıklarını düşünüyoruz.

Long War – XCOM: Enemy Unknown

Bizi saatlerce boyunda ekrana esir eden XCOM serisi, sıra tabanlı taktiksel strateji türünün liderlerinden biridir. Zaten zengin bir içeriğe ve tekrar oynanabilirlik anlayışına uygun olmasından dolayı çok fazla moda sahip değil. Fakat bir mod var ki, zaten ömrümüzü çalan XCOM’a biraz daha güç veriyor.

Long War adındaki mod, savaş ekiplerini sekiz kişiye çıkarıyor ve oyundaki uzaylı üslerine saldırıp, istila altına uğramış ülkeleri geri kazanma şansı tanıyor.  Neredeyse otuz kişilik bir ekip tarafından geliştirilen modun yapımcıları da daha sonra oyunun geliştiricisi Firaxis tarafından işe alındı.

Bu modun serüveni mutlu bir sonla bitiyor. Hatta XCOM: Enemy Within oyununun yapımında bu mod ekibi de yer almış.

Moda buradan ulaşabilirsiniz.

 

DayZ – ARMA 2

ARMA 2’nin bir modu olarak hayatımıza girmiş, fakat sonrasında çok sevilip kendi ayakları üzerinde duran bir oyun olmuştu DayZ. ARMA 2’nin temel motorunu kullanarak, ekipman bularak hayatta kalma anlayışını benimseyen DayZ, 2012’nin en popülerlerinden olmuştu.

Aslında bu mod, sadece ARMA 2’yi değil, oyun dünyasını da kökünden etkiledi. Çünkü bugün hala oyun sektörünü kasıp kavuran battle royale furyasının ilk örneğiydi.

Kendisinden sonra H1Z1 gelmiş, ardından PUBG takip etmişti. Bu iki rakip mücadele verirken, Fortnite ortaya çıkmıştı. Şimdi de Apex Legends bu oyunları tahtından etti. Yani battle royale türü için DayZ’ye borçluyuz.

A Game of Thrones – Crusader Kings II

Neredeyse her oyunun bir Game of Thrones modu var. Fakat Crusader Kings II’nin sistemi Game of Thrones’a uyarlanmaya oldukça müsait. Game of Thrones, entrikalar, stratejiler ve planlar ile dolu bir dünya. Buz ve Ateşin Şarkısı evrenindeki zengin diplomasi, Crusader Kings II’yle o kadar güzel birleşiyor ki, ortaya çıkan iş diğer Game of Thrones modlarını geride bırakıyor.

Modun sayfası ise burada.

Defend of the Ancients (DOTA) – Warcraft III

En iyi oyun modları listemize, yeni bir türün doğmasına neden olmuş bir modla devam ediyoruz. Winamp arkada çalarken, Kunkka karakterinin partiküllü grafiklere bürünmüş hayalet gemisini insanların kafasına fırlattığını hatırlıyorum.  Aynı DayZ gibi, bir türün ilk örneği olmuş ve içinde League of Legends oyununun da bulunduğu MOBA türüne hayat vermişti DOTA.

Warcraft III için yapılmış olan mod, World Editor ile yapılmıştı. Warcraft III‘ün gerçek zamanlı strateji temeli üzerine oturtulmuştu.

The Last Days of the Third Age – Mount and Blade Warband

Mount & Blade: Warband sürüsüyle moda sahip. Çünkü oyun modlanmaya ve değiştirilmeye oldukça müsait. Bunun yanı sıra oyun için yapılan modların birçoğu oldukça kaliteli ve geniş kapsamlı. Dolayısıyla bizim için bu seçimi yapmak biraz zor oldu diyebiliriz. (Patron zorladı ama kararımdan vazgeçmedim!)

Kısaca TLD olarak bilinen bu mod Yüzüklerin Efendisi’ni adeta oyuna taşıyor. İnanılmaz karakter modellemeleri, muazzam şehir ve harita tasarımı, zengin bir senaryo ve geniş görev yelpazesi ile TLD yeni bir oyun bizce.

Üstelik oyundaki ticaret mantığını Yüzüklerin Efendisi dünyasına yedirmek amacıyla yepyeni bir sistem de oluşturulmuş. Her kale ve şehir en baştan yaratılmış. Oyunda Moria Madenleri’ne girip, Minas Tirith’in zirvesine çıkabiliyorsunuz.

Modun sayfası ise burada.

Third Age: Total War – Medieval II: Total War

Bir başka Yüzüklerin Efendisi modu ile listemizin sonuna geliyoruz. Fakat bu sefer bu moda, mod demeye üzülüyoruz çünkü Third Age Total War, adeta yeni bir Total War oyunu. Genelde modlar oyunu genişletmeyi ve zenginleştirmeyi hedefler.

Fakat Third Age: Total War, temel aldığı oyunu geliştiren, bir güncelleme görevi görmekle beraber oyunu Yüzüklerin Efendisi dünyasına da uyarlayan bir mod. Third Age: Total War müzikleri, karakter modellemeleri ve muazzam harita uyarlamasıyla listemizin en üstlerinde yerini alıyor.

Sizi günlerce sürükleyecek, yüzlerce kez Turn tuşuna bastıracak bu modun sayfasına ulaşmak için tıklayın.

Enderal – The Elder Scrolls V: Skyrim

Enderal yeni bir oyundur. Bunun aksini iddia edecek Skyrim oyuncusu olduğunu da düşünmüyoruz. Çünkü Enderal, seksen saati aşan içeriğiyle, diyaloglarıyla, hikayesiyle ve inanılmaz görselliğiyle; Skyrim gemisini adeta kruvazöre dönüştüren bir iş. SureAI tarafından geliştirilen Enderal, etkileyici ve mistik bir dünya sunuyor. Bunu Skyrim temelli bir sistemle yapmakla kalmıyor, kendi kimliğini oluşturup; yeni bir tat sunuyor. Dolayısıyla en iyi oyun modları listemizin zirvesine oturuyor.

Enderal’ın sayfasına gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

En iyi oyun modları listemiz burada sona eriyor. Diğer listelere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberdar olmak için Instagram ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.