Ev / Blog / Plati.ru Nedir? Detaylı Anlatım ve 2019 Rehberi
Valorant names

Plati.ru Nedir? Detaylı Anlatım ve 2019 Rehberi

Plati.ru ismini çok duyuyorsanız oyun dünyasına yakınlığınızı tahmin etmek zor değil. Yine de çekinceleri olanlar ve haklılık paylarından dolayı bu yazımızda Plati.ru nedir? Sorusuna yanıt arayacağız.

Yazıya başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var. Daha önce instagram oyun butikleri üzerine bir inceleme yazmıştık. Instagramda oyun satış sayfalarından satın alım yapıyorsanız ya da ne olduklarını merak ediyorsanız o yazımızı okumanızın da faydasını göreceğinizden eminim. Şimdi başlık başlık konuyu detaylandırmaya başlayalım dilerseniz.

Plati.ru Nedir?

Plati.ru Rus kaynaklı açılan bir dijital alış veriş platformu. Tıpkı e-bay, Gitti Gidiyor gibi ürün sahipleri platform üzerinden ellerindeki malları bir şekilde satmaya çalışıyorlar. Fakat Plati’yi bu noktada özel kılan farklı bir nokta mevcut. Plati gerek rekabet, gerekse legal olmadığını açıkça söyleyebileceğimiz sebeplerden dolayı ürünlerin çok ucuza satıldığı bir alan. Bu yüzden de özellikle oyun zevkinin pahalı sayılabildiği ülkemiz gibi yerlerde insanlar tarafından tercih edilmekte.

Plati.ru nedir? Diye çıkıp sokakta sorsak genelde bilenler hep oyunlar üzerine konuşurlar fakat Plati’de genellikle satın alabileceğiniz şeyler direkt olarak oyunlar değildir. Bunu da belirtmekte fayda var. Tabii ellerindeki oyun kodlarını satan satıcılar da var fakat genellikle daha önceden kullanılmış olan oyun hesapları satılmakta. Yani bunu daha açık söylemek gerekirse, bilinen haliyle çalınmış hesapların satıldığını söyleyebiliriz. Tabii bu oyun kısmında böyle, sitede Windows kodlarından, diğer program kodlarına kadar birçok şey mevcut. Diğer alanlarda durum biraz daha farklı.

Plati’yi günümüzde kullananlar, genellikle eskiden oyunların crackli versiyonlarını indirmeye alışmış insanlar diyebiliriz. Günümüzde oyunlar çoğunlukla çevrim içi oldu ve hesabınız olmadan oynayamayacağınız bir hal aldılar. Eskiden beridir para harcamayı sevmeyen kullanıcılar da en ucuz haliyle oynayabilmek için Plati gibi kaynaklara başvurmaya başladılar.

Tabii bu noktada insanları yargılamaktan ziyade, işimiz bilinçlendirmek. Dolayısıyla anlatıma bir şekilde devam etmemiz gerekiyor. Gelin alt başlıkta da işin güvenilir olup olmamasından konuşalım biraz da…

Plati.ru ne kadar güvenilir?

Aslında biraz önce plat.ru nedir? Sorusuna yanıt verdik fakat bu cevabın yeterli olabilmesi için, işin güvenilirliği ve verdiği hissiyattan da konuşmak lazım. Özellikle bu noktada akıllara takılan birkaç önemli problem var. Onları çözdüğümüzde kullanmak ve kullanmamak kararı yine siz okurlarımıza kalmış olacak.

Kredi kartı bilgilerimizi çalarlar mı? Bu önemli soru, notebook’unun kamerasına siyah bant takan ve güvenliği seven arkadaşlarımızın aklına mutlaka geliyordur diye tahmin ediyorum. Bu noktada plati.ru kurumsal kimliğini korumaya çalıştığı ve bir şekilde büyümeyi amaçladığı için güvendesiniz. Yine de ekstra güvenlik önlemleri almanızda fayda var. Durduk yere kart iptal etmeyi hiçbirimiz istemeyiz sanırım. Bu güvenlik önlemlerine örnek vermemiz gerekirse, daha önceden adını ve durumunu bildiğiniz bir aracı uygulama ile ödeme yapmanız durumun kökten çözümü olabilir.

Ödemeyi yaparsam ürünlerin elime ulaşacağı garanti mi? Plati bu noktada 3. kaynak sitelerle çalışıyor ve deneyimlediğim kadarıyla satıcılara bu noktada güçlü bir baskı kuruyor. Yine de satıcının aldığı puanlara ve önceki satışlarına göz atmanızda fayda var tabii ki.

Hesap aldım, kapanır mı? Geldik en çelişkili soruya… Arkadaşlar aldığınız hesaplar çalıntı, bunu tekrar tekrar söylemek istemiyorum ama ana mantıkta legal bir alışveriş yapmıyorsunuz aslında. Dolayısıyla kapanması da garip olmamalı. Buna karşın birçok satıcı ‘Ömür Boyu Garantili’ diye adlandırdıkları satışları yapmaya başlamışlar. Diyelim ki GTA V aldınız, 2 ay oynadınız ve bıraktınız oynamayı. 3. ay hesap ya yeniden çalındı ya da kapatıldı. Önünüzde 3 seçenek oluyor, ya bıraktığınız bir oyun için, az para harcadığınız hesabınızı unutacaksınız. Ya mail ve şifre bilgileri siz de olan hesabı bir şekilde kurtarmaya çalışacaksınız. Ya da satıcıyı ikna edip, yeni bir hesap isteyeceksiniz. Satıcılar böyle durumlarda yeni hesap vereceklerini söylüyorlar, fakat ne kadar güvenilir bilmek zor. Herkes birbirinden ayrı sonuç olarak.

Buraya kadar kafalarınızdaki soru ve problemlere cevap vermeye çalıştık. Şimdi Plati.ru 2019 rehberi başlığımıza geçebiliriz.

Plati.ru 2019 Rehberi

Plati.ru Nedir? Sorusuna ve güvenirliğine yanıtlar verdik. İnternette ufak bir araştırma yaparsanız 5-10 Tl ile aldığınız hesaplarda binlerce liralık oyunlar olabildiğini görebilirsiniz. Bu tabii ki de oyunculara cazip gelebilmekte ve alışveriş yapmak istemekteler. Biz girip bi’ 5 tane Steam Oyun Anahtarı alalım. Bu esnada da rehberi tamamlamış oluruz.

Öncelikle şunu belirteyim, siteye üye olmadan alışveriş yapmak mümkün, burada tercih sizin. Bu mentalitede bir siteye üye olup bilgilerinizi vermeniz evet bir risk. Fakat üye olmazsanız da satın alacağınız hesaplarda bir sorun çıkarsa iletişime geçmek çok daha zor olacaktır. Bu yüzden biz üye olmayı da anlatacağız fakat dediğimiz gibi tercih sizin.

Plati.ru Rehber (Görselli Anlatım)

Öncelikle aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi siteye girdikten sonra sağ tarafta gördüğünüz ‘My purchases’ sekmesine gelip, mavi ‘Sign in’ butonuna basıyorsunuz.

Sonrasında rastegele bir sosyal medya hesabınızla üye oluyor ya da alttaki boşluğa mail adresinizi giriyorsunuz. Ben üye olmaktansa bunu tercih ediyorum fakat yine de siz bilirsiniz.

Bu aşamadan sonra sitedeki binlerce ürün arasından almak istediğiniz ürünü ve satıcıyı seçerek, ürün sayfasına giriyorsunuz. Bu noktada tavsiye edebileceğim şey ürün açıklamasını iyi okumanız. Çünkü bazı kodlar dünya genelinde geçerli olmayabiliyor ya da satıcı özellikle bir not düşüyor. Bunları kaçırmamanız çok önemli. Doğru ürünü bulup sayfasına girdiğinizde, aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi ekranın sağ tarafında bir pencere görüyorsunuz. Burada ödeme yolu olarak ‘WebMoney’ seçili olarak geliyor. Tavsiyem onun yerine ‘Turkey Bank Card’ seçeneğini seçmeniz. Bu sayede önceki başlıkta konuştuğumuz güvenlik noktasında da iyi bir hamle yapmış olursunuz. ‘Buy Now’ diyerek ilerliyoruz.

Sıradaki aşamada elimizde varsa promosyon kodumuzu giriyoruz, eğer yoksa ‘Proceed’ diyerek ilerliyoruz. Buradan sonrası Türkçe bir siteden ilerlediği ve standart ürün satın alımı olduğu için para transferi aşamasını görsellerle anlatmaya gerek görmedik. Yine de yaşadığınız bir sorun olursa yorumlarda yardımcı olmak isteriz.

Parayı yatırdıktan sonrasındaysa bizi digiseller isimli platforma yönlendiriyor site. Kodlarımız burada güvende gibi, yani bütün bu alışverişte güven hissi veren yegane site burası oluyor diyebilirim. Yine de aşağıdaki fotoğrafta da gördüğünüz üzere ‘Download All’ seçeneği mevcut. Ona tıklayarak kodlarınızın tamamını indirmek sizin elinizde.

Satın alma aşamasıyla ilgili de gereken rehberi sizinle paylaştığımıza göre artık anlatacak pek bir şey kalmadı. Yine de bir başlık daha açıp, muhtemelen yaşamayacağınız ama yaşarsanız ne yapmanız gerektiğine dair cevaplarımızı içeren sorunlardan konuşalım. Plati.ru nedir? içeriğimizin artık sonlarına geliyoruz.

Plati.ru’da Yaşayabileceğiniz Sorunlar

Siteye ilk girdiğinizde site Rusça açılabilir. Korkmayın, hemen sağ üstte Rus bayrağına tıkladıktan sonra siteyi İngilizce haline geri getirebilirsiniz.

Alışveriş yaptığınız mağaza size kodları yollamak zorunda, daha doğrusu kodları çoktan sisteme girmiş vaziyette. Fakat kodlar kullanılmış çıkarsa ne olacak? Bu noktada Plati.ru ile iletişime geçebilir ve para iadesi isteyebilirsiniz. Tabii böyle bir sorun yaşamadığımı, duymadığımı da belirteyim. Genelde kod alışverişinde böyle sorunlar olmuyor.

Oyunları anlattık ama diğer ürünlerde durum ne? Diğer ürünler zaten oyunlar kadar ucuz değil, fakat yine de merak ediyorsanız Plati’nin ürün yelpazesi fazlasıyla geniş ve birçoğunda oyunlar kadar satıcıya da müşteriye de sahip değiller. Dolayısıyla oyunlarda dönen dolandırıcılık, çalıntı hesap durumları oyuncu kitlesine has şeklinde düşünürseniz, bu diğer alanlara pek bulaşmadıklarını görebilirsiniz.

Bizim söyleyeceklerimiz bu kadardı ve Plati.ru nedir? Yazımızın sonuna geldik. Bizi Twitter hesabımızdan takip ederek, içeriklerimizden anında haberdar olacağınızı hatırlatarak yazıyı sonlandıralım. Son not olarak da belirtelim. Plati.ru kullanmanızı tavsiye etmiyoruz, fakat yine de instagram butiklerinde buradan alınmış hesaplara 3-4 katı para ödemektense, dolandırılmaktansa. Buradan almanız daha mantıklı olabilir. İyi oyunlar.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

29 Yorumlar

 1. Eyw iyi iş görür gibi

 2. Değişik ve güzel uygulama bir ara deneyebilirim yine harikasınız oyungg

 3. Her zamanki gibi oyungg farkı . İle yarar bilgiler için teşekkürler

 4. Burak Alperen Akın

  Bu konu hakkında hiçbir fikrim yok ama sadece çekiliş için yorum yazıyorum. Böyle de açık sözlüyüm

 5. Bu siteye hiç güvenmiyorum çünkü hepsi çalıntı ya

 6. Tam biz oyuncular için gerekli çok güzel bir uygulama ucuz oyunlar

 7. Ben gta 5 almıştım hala kullanıyorum 1yıl oldu

 8. Yazınız çok yararlı teşekkürler ama 2 hafta önce 2 dolara aldığım gta 5 hesabım çalındı sanırım platiden zaten çalıntı olan gta 5 alırken bunu düşünmeliydim 😀

 9. Hesap almayı düşünen arkadaşlar düşünmesin %98 çalınır ama bir oyun alacaksınızdır pahalıdır ve vereceğiniz paraya emin değilsinizdir siteden alıp test ediyormuş gibi kullanılabilirsiniz zaten hesap gider ve sizde asıl hesabınıza oyunu beğenmişseniz satın alabilirsiniz(birnevi test gibi kullanmayi dusunebilirsiniz ben şahsen tavsiye etmem indirim kovalayın).

 10. Buradan oyun alıcaktım iyi oldu saolun

 11. Hep duyuyordum bu siteyi ve bilgilenmek iyi oldu.

 12. Çalıntı hesapları alıp riske gireceğinize paranızı biriktirip kendi hesabınıza almanız daha iyi olur çünkü plati gibi siteler genelde hesaba bir şey olduğunda (çalıntı olduğu için) paranızı iade etme konusunda büyük bir sorun yaşıyorsunuz. YAPMAYIN.

 13. Cidden gerçek yüzlerini görmüş oldum.

 14. Cidden baya iyi şeyler paylaşıyorsunuz

 15. Azıcık para biriktirip kendim alırım oyunu daha iyi

 16. Bu tarz sitelere pek güven olmuyor ya

 17. Monsieur Alpha

  Bende görmüştüm fakat yine de bazıları pahalı

 18. Kullanmayacağım bir site. Güvenli gelmedi bana özellikle başka oyuncuların hesapları alınıp satılıyormuş falan gerek yok.

 19. Mustafa Aydemir

  Bence güvenilmez

 20. Gayet detaylı bir rehber olmuş.

 21. Sizin sayenizde gayet bilgilendim ve eğer bir oyunu çok isteyip pahalı gelirse aklımda bulunur
  Böyle bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim
  Umarım emeklerinin karşılığını alırsınız

 22. Deniyebilecegimiz güzel bir site gibi gözüküyor inşallah söylediğiniz gibi güvenlidir .

 23. Hiç bulaşmayın derim

 24. Gayet guzel ben daha onceden kullandim yeterince guvenilir

 25. Ay be herşeyi çıkarıyorlar güvenli olur mu bilmem ama dendiğne göre iyi gözüküyo

 26. Cok iyi bir yazi olmus

 27. ne olduğunu anlamış oldum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.