Ev / Blog / Stardew Valley Başlangıç Rehberi
Valorant names

Stardew Valley Başlangıç Rehberi

Merhabalar OyunGG ailesi. Bugün, size Stardew Valley oyunu ile ilgili rehber hazırladım. Kolayca para kazanmak ve oyunda iyi bir yerlere gelmek istiyorsanız rehberimi uygulayabilirsiniz.

Oyunda en önemli para kaynakları tarım, balıkçılık, madencilik ve üretim,  gerekli zamanlarda da görev yapacağız.

Tarım (Farming)

İlk olarak oyuna başladığımız zaman evimize bir sırt çantası geliyor, içinden on beş adet yaban havucu tohumu çıkıyor. Bu tohumları ekeceğiz. Yanımızda bulunanan 500G ile Pierre‘nin dükkanından yaban havucu tohumu alıp ekeceğiz. Ekinleri her gün sulayacaksanız ve hasat günü toplayıp satacaksınız. İlk hasatımızı yaptıktan sonra, dördüncü gün sonunda elimizde yirmi beş adet civarı yaban havucu yohumu olacak, bu ekinleri satıp yerine yumurta festivalinde tüm paranızı çileğe verin kalan paranız ile karnabahar alacağız. Çilek size sürekli  ekin verecek, karnabahar hasat zamanı güzel hasılat sağlayacak. Eğer sulamak size zor geliyorsa yağmurlu zamanlar da sulamanıza gerek yoktur, ilerideki zamanlar da sulama aracı üretebilirsiniz.

Balıkçılık (Fishing)

Oyunun ikinci günü size Willy isimli birinden posta geliyor, size bir olta hediye ediyor. Hediyeyi almak için plaja gitmeniz gerekmektedir. Bu oltayı para kazandığınızda geliştirmeyi öneririm. Geliştirilen oltaya hem yem takabiliyorsunuz hem de daha hızlı balık tutuyorsunuz. Tarım yaparken boş kalan günlerinizde sürekli balık tutacaksınız,  satıp para kazanacaksınız. Tuttuğunuz balıkları Willy‘e satmak yerine evinizin yanındaki sandıkta satarsanız puan kazanırsınız ve seviye atlarsınız. Küçük bir öneri, eğer daha fazla balık tutmak istiyorsanız oyuna başlarken Nehiryeri Çiftliği‘ni seçebilirsiniz.

 

 

 

Madencilik (Mining)

Oyunda ilerleyen zamanlarda haritanın sağ üst köşesinde maden açılıyor. Madene girince size bir adet kılıç veriliyor, çünkü madenin içi yaratıklarla dolu ve derine gittikce yeni yaratıklar geliyor. Madendeyken bol bol cevher kasıp fırında onları külçe yapmaya çalışacaksınız. Madenden çıkınca size Maceracılar Loncası adlı yerden bir posta gelecek. Vereceği görev 10 balçık öldür olacak. Görevi tamamlayıp Maceracılar Loncası denilen yere gidip üyeliğinizi alabilirsiniz. Madenin içinden toprak kristali, taş, balçık, böcek eti, jeot gibi ögeleri çıkarabilirsiniz. Jeotları demirciden, 25G karşılıgında kırdırabilirsiniz. İçinden ametist gibi maddeler çıkabilir.

 

Üretim (Crafting)

Üretim yapmak oyunun en önemli ögelerinden biri, eşya üreterek hem tarlanızı tasarlayıp hem de gerekli eşyaları üretiyorsunuz. Madencilik‘ten kastığınız cevherleri, külçeye çevirmek istiyorsanız fırın yaparak, bir adet kömür ve beş adet cevherle, külçeye çevirebilirsiniz. Cevherleri isterseniz demirci‘den satın alabilir  ya da madenden çıkarabilirsiniz. Eşyalarınızı saklamak için sandık yapabilirsiniz, kargaları korkutmak için korkuluk üretebilirsiniz.

 

 

Evlilik (Marriage)

Oyunda evlenebilmek için sevdiğiniz karakterlere hediye vermeniz gerekmektedir. Her gün gerektiği kadar hediye verdikten sonra kalpler artacak, en sonunda Pierre‘nin dükkanına bir buket çiçek gelecek, sevdiğiniz kişiye çiçeği vererek ilişkinizi daha da ilerleteceksiniz. Çiçeği verdikten sonra, plajın en batısına inip köprüyü 300 odun vererek onarmalısınız. Ertesi gün plaja gidip eski denizciden 5000G değerindeki kolyeyi satın alıp, sevdiğiniz kişiye vermelisiniz. Evlilik seremonisi üç gün içinde başlar. Evlenmek için evinizi bir kere yükseltmeniz gerekiyor bunu da, haritanın üstünde yer alan Marangoz Robin‘e gitmelisiniz. Eğer yeteri kadar kalp yoksa Pierre‘nin dükkanına boşa bakmayın çiçek bulamazsınız.

 

 

 

Evlenebileceğiniz erkek karakterler ;

Evlenebileceğiniz kadın karakterler ;

Not: Her karakter farklı eşyalardan hoşlanıyor ona göre hediye verebilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum atarak bana destek olabilirsiniz.

İyi Oyunlar OyunGG ailesi!

 

Hakkında Zekican Aydın

Zekican Aydın, 17 yaşındayım Oyungg'de Yazar Koordinatörü ve yazarlık yapıyorum.

2 Yorumlar

  1. Güzel yazılmamış çok kısa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.