Ev / Listeler / Yapımı Uzun Süren Oyunlar
Valorant names

Yapımı Uzun Süren Oyunlar

Listemizin konusu yapımı uzun süren oyunlar oldu. Bazı oyunlar geliştirme sürecinde o kadar uzun süre kalmış ki, oyuncular olarak sabır taşının çatladığına şahit olmuşuz. Oyuncu dünyası olarak hepimiz bu soruna aşinayız.

Sevdiğimiz bir serinin yeni oyununu  beklerken “ya kötü bir oyun olursa” diye düşünürüz. Duyurulan oyunun fragmanını onlarca kez izleriz. Her izlediğimizde de heyecanlanırız ve bekleriz. Çünkü elimizden başka bir şey gelmez. Peki hangi oyunları çok uzun süre bekledik ve oynayacağımız günü düşledik?

 

StarCraft II – 7 YIL

RTS türünün öncülerinden olan StarCraft II, 2003 yılında duyurulmuştu. Gerçek zamanlı strateji oyunlarını sevenler için StarCraft II’yi beklemek oldukça zor olmuş olmalı. Çünkü oyunun yapımı 7 yıl sürdü ve oyun 2010 yılında piyasaya sürüldü. Fakat piyasaya sürüldükten sonra da oyunun üç bölümden oluştuğu öğrenildi. Ah be Starcraft II…

 

Team Fortress 2 – 9 YIL

Serinin ilk oyunu Quake için bir mod olarak çıkmıştı. Daha sonra yapımcıların kararıyla bir oyun olarak piyasa sürülen ilk Team Fortress, 1998 yılının sevilenleri arasındaydı. Dolayısıyla Valve da durmayıp Team Fortress’i kaptı.

Team Fortress 2, 1999’da duyuruldu fakat 2007’deki çıkışına kadar büyük bir düzenlemeden ve tarz değişikliğinden geçti. Önceleri taktiksel oynanışa ağırlık veren yapısıyla, Battlefield 2’deki Commander Mode’u andıran Team Fortress 2; çıktığında hafif çizgisel grafikleri, hızlı ve eğlenceli oynanışıyla bambaşka bir hale bürünmüştü.

Yapımı tam tamına 9 yıl süren Team Fortress 2 büyük değişikliklerden geçerek çıkmıştı. Bugün hala oldukça büyük bir kitleye sahip olan Team Fortress 2, kesinlikle beklediğimize değdi.

 

The Last Guardian – 10 YIL

Shadow of the Colossus ve ICO’nun ruhani devamı olan The Last Guardian’ın yapımı tam tamına 10 yıl sürmüştü. 2006 yılında yayımlanan fragmanı ile gönüllere heyecan katmış; ancak 2016 yılında piyasaya sürülmüştü.

Buna rağmen oyunu oynayanlar “beklediğime değdi” demişlerdi. Oyuncuyla karakter arasında güçlü bir bağ kuran The Last Guardian, birtakım kamera ve bakış açısı sıkıntılarına sahipti. Fakat birçok oyuncunun favorileri arasında.

 

Diablo III – 11 YIL

Video oyun tarihine adını altın harflerle yazdıran Diablo II’nin varisi Diablo III’ün yapımı tam tamına 11 yıl sürmüştü. Oyun dünyasında development hell adı verilen evreye girmiş olan Diablo III’ün sekteye uğramasının sebebi, geliştirici ekipte yaşanan ayrılmalardı. Oyunun resmi duyurusu 2008’de yapılsa da, duyurudan önce oyunun geliştirildiği biliniyordu.

Yapımı 11 yıl süren Diablo III, oyuncular tarafından çok sevildi ve biraz da olsa beklediğimize değdi.

 

Duke Nukem Forever – 15 YIL

İsminde de yazdığı gibi, yapımı sonsuza kadar sürmüş Duke Nukem Forever, yapımı uzun süren oyunlar listesinde en uzun süre geliştirilen unvanını hakkıyla taşıyor. 1997 senesinde piyasada olacağı söylenen Duke Nukem Forever, takvimler 2011 yılını gösterdiğinde ancak bizimle olabilmişti.

Oyunu bekleyenlerin büyüyüp çocuk sahibi olduğu, raflarda ayrılan yerlerin toz tuttuğu Duke Nukem Forever, oyun dünyasının sabrını sınamıştı adeta.

2004 yılında “Aha şimdi çıkarıyoruz” dendi fakat ortada kesin bir görüntü bile yoktu. Yapımcı firma çalışanları işten çıkarmaya başlayınca, umutlar da kaybolmaya başladı. Hatta o dönem “Duke Nukem Forever ne zaman çıkacak?” sorusuna “Domuzlar uçtuğu zaman çıkacak” deniyordu.

Sonunda Duke Nukem Forever çıktı. Beklettiğine değdi mi bilmiyoruz. Çünkü insan sevdiğini bile 15 yıl beklemez arkadaş. Böyle iş mi olur?

 

Bonus: Half Life 3 – HAHAHA

Aslında bir umut var. Buyrun yazımıza.

Bonus #2: Mount & Blade: Bannerlord

Yapımı uzun süren oyunlar listesinde aslında rekor bizim oyunumuzda. Bannerlord’u beklemek, dolu kadehi ters tutmak, hendeği deveden atlatmak kadar zor. Lütfen çık artık!

Daha fazla içerik için Oyun Haberleri kategorimize göz atabilirsiniz. Diğer listelerimize göz atmak için Listeler sekmesine bakabilirsiniz. Her içerikten anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı da takip edebilirsiniz.

 

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.