Ev / Listeler / Yeni Başlayanlar İçin Anime Önerileri
Poster gg

Yeni Başlayanlar İçin Anime Önerileri

Anime türünün en öne çıkan eserlerinden bahsedeceğimiz bu yazıda, size anime önerileri sunacak; türü kısaca anlatacağız.

Animelerin en mühim özelliklerinden birisi Japon yapımı olmalarıdır. Özünde çizgi film olan bu eserlerin, nispeten milli olmalarının sebebi ise Japonların olukça geniş ve kendilerine özel kültürleriyle alakalı. Ve tabi bu kültürü yaptıkları şeylere ne kadar yansıttıklarıyla da. Japonların düşünüş biçimleri ve kültürleri, alışageldiğimiz Amerikan ve Avrupa tarzından oldukça farklı.

Bu yüzden insanlar ilk defa anime izlediklerinde “Ne izledim ben?” gibi tepkiler vererek animeleri absürt bulabiliyorlar. Bu yüzden anime izlerken daha önce izlediklerinizden farklı ve daha önce tanımadığınız bir kültüre ait bir şey izleyeceğinizi belirtmekte fayda var

Bunlara da kısa bir şekilde değindikten sonra gelin, ilk eser ile başlayalım.

1- Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai

Türkçeye “O Gün Gördüğümüz Çiçek” şeklinde bir çevirisi olan ve Japonca kısaca “Ano Hana” olarak bilinen bu anime, dram türüne ait. Çizimleri hoş, seslendirmesi gayet başarılı ve nispeten nostaljik atmosferi ile Ano Hana sevilen animelerin başında geliyor.

Myanimelist’te 8.52 gibi yüksek bir puanı olan Ano Hana’yı kesinlikle öneririz. Dram türünün başarılı bir temsilcisi olan bu anime, sizin ön yargılarınızı kırmakla kalmayacak, sizi daha fazla anime izlemeye de teşvik edecektir.

 

2- Death Note

En klasik anime önerileri arasında Death Note en başta geliyor.

Anime önerileri listemizin ikinci sırasında insanların anime dünyasına girerken genellikle karşılarına ilk çıkan popüler anime Death Note var. Anime dünyasında da bir kült olarak kabul edilen Death Note, başlangıç için önerilebilecek en iyi animelerden biridir. Polisiye ve gizem unsurlarını bolca taşıyan, kimi zaman felsefe ve psikolojiye de yönelen Death Note, izlerken sizi kendisine bağlıyor.

İlgi çekici evreni ve sürükleyici olay akışı, bildiğiniz her şeyi unutturarak kendisine bağlıyor. Yeri geldiğinde güldürüyor, çoğu zaman şaşırtıyor ve kimi zaman da tüylerinizi diken diken ediyor Death Note. Zamanınıza değeceğini düşündüğümüz bir anime daha.

 

3- Boku dake ga Inai Machi

Dram türüne ait bu animemiz 2016 yapımı ve bu yüzden gerçekten çok hoş çizimlere sahip. Başlarda olaylar biraz ağırdan alınsa bile, bölümler ilerledikçe olay akışı hızlanmaya ve bölümler çok daha merak uyandırıcı hale gelmeye başlıyor.

İçinde biraz da gizem barındıran Boku dake ga Inai Machi, karakterler arası ilişkilere de oldukça önem veriyor. Sonu biraz sönük kalsa bile, ilk defa anime izleyecek olanlar için son derece iyi bir seçim.

 

4- Yakusoku no Neverland

Gerilim ve gizem dolu Yakusoku no Neverland, oldukça karanlık ve ürkütücü bir dünyaya sahip. Evreni oldukça gizemli ve bunun yanı sıra bölümleri bitirdikten sonra aklınızda beliren “şimdi ne olacak” sorusu sizi ekrana bağlıyor. Hikayesi ve müzikleri oldukça hoş, karakterler ve ilişkiler de gayet iyi işlenmiş.

Yakusoku no Neverland’ın şu anda yayınlanmış 1 sezonu var ve 2. sezonu da 2020’de yayınlanacak. 2. sezonun da en az ilki kadar sürükleyici olacağına inanıyor ve Yakusoku no Neverland‘ı kesinlikle öneriyoruz.

Oyuncular İçin Film Önerileri

5- Fullmetal Alchemist: Brotherhood

9.24’lük puanıyla Fullmetal Alchemist: Brotherhood, tüm zamanların en iyi animelerinden birisi olarak kabul ediliyor. Yukarıda bahsettiğimiz animelerden (belki Death Note hariç) çok daha derin bir hikayeye, atmosfere ve çok daha gerçekçi karakterlere sahip.

Oturaklı ilerleyişi, heyecanı yavaş yavaş tırmandırması, gizem unsurlarını harika kullanılması ve detaylı karakter gelişimleri ile FMA neredeyse her şeyi doğru yaparak sizleri kendisine çekiyor. Çok fazla üzerinde durmasa da derin bir felsefesi de var. Sadece anime bazında değil, genel bağlamda da; Fullmetal Alchemist: Brotherhood kült olabilecek bir eser. İzlemenizi kesinlikle öneriyoruz.

Anime önerileri listemizin sonuna geldik. Dizi, sinema ve oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram ve Twitterüzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Onat ÇAKALCI

Yeni şeyler tüketmeyi ve bunları çevremdekilerle paylaşmayı severim. Tıpkı burada yapmaya çalıştığım gibi gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.