Ev / Haberler / Yeni iPhone XS ve XS Max Tanıtıldı!

Yeni iPhone XS ve XS Max Tanıtıldı!

Poster gg

Dün geceki lansmanda Apple’ın yeni göz bebekleri olan iPhone XS ve XS Max tanıtıldı! Her zamanki gibi görsel anlamda kaliteli bir lansman olsa da ürünlerde sadece ufak yenilikler görebildik. 

Tasarım:

Tanıtım videolarını izlediğinizde göze çarpan ilk şey yeni altın rengi olacaktır. Animasyonlarda gördüğümüz üzere kaliteyi tam anlamıyla yansıtan, düğünlerde takılan altınlar gibi durmayan bir görünüm elde etmeyi başarmışlar. iPhone XR kadar renk seçeneğine sahip olmasa da Rose Gold renginden taviz vererek her zaman gördüğümüz renkleri korumayı başarmışlar. Gümüş, Uzay Grisi ve atomik işlemler sonucu ortaya çıkarıldığı söylenen Altın!

Ekran:

Yeni çıkan iPhone‘larla birlikte Süper Retina ekran teknoloji şuana kadar iPhone‘larda görülmüş en büyük ekran ile buluşuyor. iPhone XS 5.8inç ekranı ile 2436×1125 çözünürlük sağlarken, iPhone XS Max 6.5inç ekranı ile 2688×1242 çözünürlük sunuyor. İki telefonda inç başına 458 pixel ve özel tasarlanmış OLED Ekran gerçeğe en yakın görüntü ve geniş renk yelpazesine sahip.

İşlemci(A12 Bionic):

Yeni bir işlemci ile bizleri karşılayan Apple şirketi CPU ve GPU’nun yanına eklediği yeni 8 çekirdekli Neural Engine ile bir akıllı telefonda olabilecek en iyi işlemci olduğu savunuyor. CPU ve GPU performansı olarak A11 Bionic‘e göre neredeyse %50’lik bir artıştan bahsedebiliriz. A11 Bionic saniyede 600 milyar işlem yapma kapasitesine sahipken, yapay öğrenme ile fotoğraflarımız arasında yazısal olarak görsel aratma sağlayacak Neural Engine sayesinde A12 Bionic saniyede 5 Trilyon‘ kadar işlem kapasitesine sahip hale getirilmiş. A12 Bionic sayesinde iPhone‘unuzda uygulamaları %50 daha hızlı açılabileceksiniz. Bu da demek oluyor ki A12 Bionic, A11 Bionic‘e göre nerdeyse 9 kat daha hızlı!

Kamera:

Günümüzde popüler hale gelen çift kamera teknolojisini, 12MP biri geniş açılı lense ve diyafram değerine sahip diğeri de f/2.4 diyafram değerine ve telefoto lense sahip 2 adet kamera ile iPhone XS‘ler üzerinde görebiliyoruz. Evet iPhone XS‘ler dedim çünkü iki telefonu birbirinden ayıran 2 fark ekran büyüklüğü ve pil ömrü! Ön kamera olarak 7MP değerine ve f/2.2 diyafram değerine sahip bir kamera bizleri karşılıyor. Video kısmında arka kameralar 4K’de 60FPS video çekme olanağı sağlarken ön kamera 1080p’de 60FPS ile yetiniyor. Kamera modu olarak eklenen ve bizim çok kaliteli bulduğumuz Bokeh Efekti ve Derlinlik Denetimi sayesinde çektiğiniz fotoğraflarda arkayı flulaştırma yapabiliyor ve ortam derinliği ile oynayabiliyorsunuz. Kamera olarak en iyi geliştirme yeni işlemcinin Neural Engine kısmından gelen saniyede 5 trilyona kadar çıkan işlem gücü ile birçok farklı detay algılamayı siz fotoğrafı çektiğinizde yapmış oluyor ve size fotoğrafın tadını çıkarmak kalıyor.

FaceID:

FaceID konusunda söylenebilecek pek bir şey yok. Ekran yanken de çalışmasını beklerken sadece biraz daha hızlandırdıkların söylediler fakat nasıl bir hızlanma deneyimleyince görebileceğiz.

Artırılmış gerçeklik(AR):

Geçen sene geliştirilmeye başlanan AR teknoloji günümüzde birçok uygulama ve oyunun geliştirilmesine imkan tanımış. Bu lansmanda tanıtılan bir uygulama, basketbolda gelişmek isteyen veya profesyönel oyuncular için mükemmel denilebilir. Belli bir açıdan yerleştirdiğiniz kamerayı atış istatistiklerini tutması ve sizi daha iyi götürmesi için tasarlamış. AR çalışması olarak gördüğümüz bir güzellik ise artırılmış gerçeklik ile birden fazla arkadaşınızla aynı ortamda aynı oyunu oynayabilecek olmanız.

Hoparlörler:

Mobil oyun tutkunları ve kaliteli müzik dinlemeyi seven arkadaşlar için güzel haberlerimiz var! Yeni iPhone XS‘ler Stereo Ses özelliği ile geliyor. Telefon üzerinde yer alan alt ve üst hoparlör çıkışları sayesinde özelliği deneyimleyebileceksiniz.

Diğer gelişmeler:

Depolama anlamında 64GB, 258Gb seçenekleri bulunan iPhone XS‘ler son seçenek olarak yarım TB’lık yani 512GB bir depolama sunuyor ki bu harika! IP68 sertifikasına sahip yeni iPhone‘lar toza, suya hatta çaya ve kahveye dayanıklı olarak üretilmiş. Bahsedebileceğimiz ve beni en çok etkileyen olay geri dönüşüme olan duyarlılıkları oldu. Yeni geliştirdikleri robot ile ömrü tükenmiş olan iPhone‘lardan geri dönüşecek parçaları en iyi şekilde elde edebilmeyi hedeflemişler. Bu robota da Daisy ismini vermişler. Ne tatlı(!) Onun dışında biri fiziksel biri sanal olmak üzere ve birkaç operatör ile yaptıkları DSDS çalışmaları sonucunda eSIM olarak adlandırkları bir teknoloji ortaya koymuşlar. Çalışmaların yapıldığı ve ülkemizde hizmet veren tek operatör Vodafone.

Fiyatı:

Lansman sonlarında fiyatlarını öğrendiğimiz iPhone XS‘ler için durum pek iç açıcı değil. Geçen sene piyasaya sürülen iPhone X ile aynı fiyat etiketine sahip olan iPhone XS, 999$ olarak satışa sunuldu. Batarya ve ekran boyutu olarak bir üst versiyonu olan iPhone XS Max‘in fiyatı 1099$ olarak belirlenmiş. Ülkemizdeki satış fiyatlarının ne olacağı konusunda net bir bilgi olmasada kur farkından dolayı 7.000tl ila 10.000tl arasında bir satış fiyatı olacağı düşüncesindeyim. Ön sipariş ayın 17’sinde açılacak olup 24’ünde sipariş teslimlerinin yapılacağı belirtildi. 

Apple’ın yeni çıkardığı iPhone XS, XS Max ve XR hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Sosyal medya hesaplarımızı yan taraftan takip edebilir ve ana sayfamızdan bildirimleri açarak yeni paylaşılan haberlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Lansmanda yayınlanan yeni ürünlerden iPhone XR ve Apple Watch 4 inceleme yazılarına bakmayı unutmayın!

Hakkında Sadık Anıl Atılgan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.