Ev / Blog / Cyberpunk 2077’yi Beklerken: Cyberpunk Oyunlar
Poster gg

Cyberpunk 2077’yi Beklerken: Cyberpunk Oyunlar

Cyberpunk 2077’yi heyecanla bekliyor, Night City sokaklarında siber protezlerle donatılmış kalabalıkların arasında koşuşturmayı iple çekiyoruz. Neon ışıklarla süslenmiş sokaklar synthwave müzik ile beraber kaynarken, gelin cyberpunk oyunlara bir göz atalım ve kendimizi Cyberpunk 2077 için kendimizi hazırlayalım.

Cyberpunk 2077’yi Beklerken: Cyberpunk nedir?

Cyberpunk bir bilim kurgu alt türüdür. Cyberpunk temalı eserlerde insan vücudunun teknolojik eklentilerle geliştirildiğine, distopik bir topluma ve insanın sorgulanmasına şahit oluruz. Matrix, The Ghost in the Shell, Altered Carbon ve özellikle Blade Runner gibi eserler bu türün sinemadaki öncüleri iken, video oyun dünyasında da türün temsilcileri bulunmaktadır. Bu türün en önemli temsilcisi ise yakında çıkacağını düşündüğümüz Cyberpunk 2077 olacak. Şimdi CD Projekt Red‘in yeni oyununu beklerken, gelin aynı türün diğer eserlerini inceleyelim.

 

Far Cry 3: Blood Dragon

Gelecekte, yani 2007’de geçen Far Cry 3: Blood Dragon; klasik Far Cry anlayışından oldukça uzak, retrosynth temasıyla oldukça farklı bir oynanış sunuyor. Alışılagelmiş Far Cry oynanışını, kendine has senaryosu ve mekanikleri ile oldukça farklı kılan oyunda, cyborg bir komandoyu canlandırıyor ve synthwave şarkılar ile neon ışıklar altında mücadele veriyoruz.

Retrowave sevenler için adeta bir vazgeçilmez olan Far Cry 3: Blood Dragon, cyberpunk oyunlar arasında kesinlikle oynanması gereken bir oyun. Ubisoft’un en çok sevilen eserlerinden biri olsa da, pek popüler olmayan Far Cry 3: Blood Dragon, ekranındaki VHS efektiyle bile 1980’lerin coşkun bilim kurgu anlayışını yeniden canlandırıyor. Retro sever herkesin defalarca oynadığı oyun, sadece müzikleri ile bile synthwave türüne bir saygı duruşunda bulunuyor ve cyberpunk oyunlar listesinde kendisine önemli bir yer ediniyor.

 

Shadowrun: Dragonfall

 

Berlin şehrinin distopik geleceğinde geçen Shadowrun: Dragonfall, siberpunk türünün tek cümlelik “ileri teknoloji, düşük hayat” özetini kanıtlar nitelikte bir dünya sunuyor. Shadowrun, neon gece kulüplerinin arka sokaklarında sıra tabanlı savaş sistemini, siberpunk türünün zenginliğiyle birleştiriyor.

 

System Shock

Cyberpunk türünün ruhani temsilcisi olan ve türün çıkışına en yakın dönemde piyasaya sürülen System Shock, günümüzdeki birçok oyuna da öncü olmuştur.

1994 yılında çıkışını yapan System Shock, bir uzay istasyonunda geçiyor ve oyuncular yapay zeka SHODAN’a karşı mücadele veriyor. FPS ve RPG türünün en büyük öncülerinden birisi olan System Shock, yapay zekanın neler yapabileceğini gösteren ilk eserlerden de biri aynı zamanda.

Oyun Steam üzerinde bulunmasa da, bir kopyasını farklı platformlardan elde etmek mümkün.

 

Deus Ex

Cyberpunk oyunlar listesinde akla gelen ilk oyun serisi muhtemelen Deus Ex olacaktır. Deus Ex arka planda aslında insan evrimini konu alır. İnsanın ikinci evriminde, makineleşme ve transhümanizm gerçekleşmektedir artık. Karakterimizin ismi de buradan gelir aslında; Adam Jensen. İnsanlık Adem(Adam) ile başlamış, Deus Ex serisinde de Adam ile evrimine devam etmektedir.

Deus Ex: Human Revolution oyunun isminde bile aslında serinin neye işaret ettiğini görmek mümkündür. Human (R)evolution. İnsanın makineleşmiş evrimi, insanlık için bir devrimdir aynı zamanda. Sadece isminden bile bizi derin dünyalara atan Deus Ex serisi, siberpunk türünün oyun dünyasındaki en büyük temsilcilerinden biridir.

Hem gizlilik hem de aksiyon temelli oynanış tarzları sunan Deus Ex, son iki oyununda da muazzam cyberpunk sahneleriyle gerçekleşmesi muhtemel olan geleceğe bir pencere açıyor. Oyun, makineleşmiş ve kendilerine Augmented diyen insanlara, gizli istihbarat örgütlerine, Machine God adlı bir bilgisayara tapınıp; vücutlarını teknolojik protezlerle donatan birliklere ev sahipliği yapan bir dünya sunuyor.

 

Ruiner, Hover, Neon Drive, Outdrive gibi birçok minik çaplı oyun da, cyberpunk oyunlar arasında yer alıyor. Sizce bu listede olması gereken diğer oyunlar nelerdir ve Cyberpunk 2077 için hazır mısınız?

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram  ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.