Ev / Haberler / Netflix 2018’de 80 Film Çekmeyi Planlıyor
Poster gg

Netflix 2018’de 80 Film Çekmeyi Planlıyor

Netflix’in 2018 bütçesi 8 Milyar Dolar. Bu bütçeyle çekmeyi planladıkları film sayısı ise 80. Netflix orijinal olma konusunda çığır açmaya devam ediyor.

Bir film başlar ve girişinde “Netflix Orijinal Yapımıdır.” şeklinde bir uyarı gösterir ya hani, işte o filmlerden daha birçoğu 2018 yılında çekilecek. Netflix girdiği her ülkeden birkaç yapımı film ve dizi listesine katmaya bayılan bir şirket, bildiğiniz üzere Türkiye’de de belirli başlı yapımların hazırlıkları başladı.

Şöyle söyleyelim, ortalama bir bilim kurgu filmi için ayrılan bütçeler 30-50 Milyon TL arasında değişiyor. Mesela Arrival 47 Milyon USD ile çekilmiş ve vizyona çıkmış bir film. Çok daha büyük çaplı ve kompleks çalışmalar ise 100-250 Milyon USD ile hazırlanıyor. Mesela Yenilmezler 220 USD ile, Logan ise 97 USD ile çekildi. Şimdi tabii ki para kaliteyi getirir demiyoruz fakat para birçok sorunu aşabiliyor bu bir gerçek.

Peki bu hesaba göre Netflix ne yapacak?

Yukarıda bahsettiğimiz hesap eğer kafanıza oturduysa geçelim Netflix’in 2018 bütçesini yorumlamaya. Netflix’in 8 Milyar Dolar olan bütçesini direkt 80’e böldüğümüzde her film için 100 Milyon Dolarlık bir bütçelerinin olduğunu görüyoruz. Elbette bu iş daha karışık, bazı filmlere 250 Milyon ayırmaları gerekecek ve bazıları için 10-15 Milyon Dolar dahi yeterli gelecek.

2017 yılında Netflix 40 tane yapım çıkardı ortaya. Seneye ikiye katlamak onları iş gücü olarak nasıl etkiler bilmiyorum ama gözleri kararmış belli. Her koşulda bu yaşayacakları macera en çok kullanıcılarına yarayacak. Tabii fiyatları ne oranda değişir onu da görmek lazım. Buradan bakıp bir şeyler söylemek o kadar da kolay değil.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.