Ev / Blog / Netflix’teki En Çakma Dizi: Elite
Poster gg

Netflix’teki En Çakma Dizi: Elite

Heves ediyor, sınavların sonrasında bir diziye başlayayım diyorsun. Bayağı bayağı çakma çıkıyor.

2018’in en çok konuşulan dizisi muhtemelen La Casa de Papel olmuştur, başarılı da bir diziydi zaten. Gerçi gönül isterdi ki Westworld’den daha çok konuşalım ama olsun, bununla da yetiniriz dert değil. Neyse izleyenler Rio ve Denver’i hatırlayacaktır. İkisini yeni bir yapımda görünce izlenebilir dedim. Pişman mıyım? Tartışılır. Fakat çekilen yapımın ölümüne çakma olduğu da bir gerçek. Dizide şu güzel Lise Öğrencisi Alison vardı ya, o da burada yeniden başrol isimlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Neyin Çakması?

Büyük bir sürprizmiş gibi paragraf sonunda vermeyeceğim bilgiyi. Zaten ilk bölümü izleseniz anlarsınız sizler de… 13 Reasons Why isimli Amerikan dizisinin. Nasıl çakma olduğunu bir alt başlıkta izah edeceğim ama gelin önce işin komikliğinden biraz daha bahsedelim. Bildiğiniz gibi 13 Reasons Why bir Netflix dizisi, bu Elite isimli dizi de öyle. Amerika’da durum biraz daha farklı fakat ülkelere özel Netflix projelerinde ülkelerin en parlak oyuncuları ile çalışılıyor. Gayet de başarılı oluyor bu isimler. Zaten Netflix özellikle bu projelerden kötü işler çıkmasını istemiyor haklı olarak, kötü olursa o ülkede direkt müşteri kaybı anlamına gelir çünkü.

Elite ülkenin iyi oyuncularından bir kaçını ve Netflix’i senaryosuna nasıl ikna edebildi acaba? Komedi işte burada başlıyor. Netflix dizilerinden birisinin çakması, yine Netflix’de yayınlanıyor ve belli ki buna ne Netflix, ne de oyuncular pek sesini çıkartmıyor. Biz de gülüp eğleniyoruz.

Nasıl çakmışlar ama?

Helal olsun gerçekten, bu kadar güzel araklamalar yapıp, değişiklikleri de öyle bir yedirmişler ki senaryoya. Çakma olduğunu bile bile izliyorsun, yine de sezon sonuna kadar izliyorsun. Ha dizi senin için iyi mi oluyor? Hayır, fakat en azından kötü de olmuyor.

Bu kısımda biraz spoiler olabilir, fakat elimden geldiğince az tutacağım. Film sadece lisede geçiyor ve ortada bir ölüm var diye çakma demek ayıp olurdu. Zaten onlar da sağ olsun bayağı araklama yaparak bizi bu ayıptan kurtarmış. Hikaye anlatma yolu olarak ara sıra Hannah Baker’ı dinlemiyoruz da sorgu odasını görüyoruz mesela. Gençlerin birbirine zorbalık yapma meselesinde de bir değişiklik yok. Aynı keza ‘Aklı karışık genç kızın başına gelen ibretlik olaylar’ temasını da değiştirmemişler. Bir de dizi intiharla değil de cinayetle yoluna devam etmeyi seçmiş. Anlayacağınız dizinin en büyük farkı Amerika değil de İspanya’da geçiyor olması olmuş.

Gördüğüm diğer birçok ‘Esinlenme’yi (?) konuşmaya gerek görmüyorum. İzlerseniz keşfedersiniz, fakat tavsiye ediyorum anlamına da gelmesin lütfen bu durum. Kısacası bu normalde verdiğimiz tavsiyeler gibi değil, yapılması gereken bir dizi eleştirisi sadece.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.