Ev / Blog / Steam ‘in Başarı Öyküsü

Steam ‘in Başarı Öyküsü

Valorant names

Steam günümüzün en popüler oyun kütüphanesine sahip, peki bunun arkasındaki başarı nedir? İşte bu hikayenin tamamını sizin için aşağıya yazdık.

Steam ‘in Kuruluş Hikayesi

Yıl 2003. Steam çıkmadan önce Valve‘ın Half Life üzerinden geliştirdiği modlar (Mesela Counter-Strike) henüz piyasaya çıkmış. PS2 satış rekoru kıran ve Xbox henüz piyasaya sürülmüş yeni konsollardı. O dönemin en büyük sorunu ise oyunlar manuel olarak yani internet üzerinden arayıp, bulup, indirilip kurularak güncellenmiş olmalarıydı. Valve bu sorunu ele aldı. Öncellikle Mircosoft ve Yahoo ile görüştüler ancak başarısız oldular. Daha sonra Gabe Newell -yani Valve‘ın kurucusu- geliştirmekte olduğu Half Life 2‘nin ekibinden ayrılıp sistemi yazma kararı alıyor ve “12 Eylül 2003” tarihinde Steam doğmuş oluyor.

Uyanık Gaben reis “Half Life 2 ‘yi oynamak istiyorsanız Steam yüklemek zorundasınız.” diyor ve noktayı koyuyor. Oyuncular stabil çalışmayan Steam‘den ve Half Life 2‘için ayrı olarak bir de Steam‘i indirmekten hoşlanmıyor. Geri adım atmayan Gabe abi sayesinde Steam zamanla ilgi görmeye başlıyor.

2005 yılında Valve‘a ait olmayan ilk Steam oyunu Rag Doll Kung Fu, Steam‘e ekleniyor. 2007 yılından itibaren ise Steam artık bir sosyal platforma dönüşerek sohbet, arkadaş ekleme gibi onlarca özellik barındıran büyük bir kütüphaneye dönüşüyor. Günümüzde Steam‘de tam 30.000 oyun var. Böyle bir başarı alkışı hak eder. Oyun kütüphanelerinin devi, Boss’u olan Steam‘den ve bizden şimdilik bu kadar.

Hikayeyi beğendiyseniz yorum yapabilir, Instagram ve Twitter hesaplarımızı da takip ederseniz çok seviniriz.

Hakkında Ahmet Taha Koçtaş

-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.