Ev / Blog / F/P Polisi #1 – VINN İnternet
Poster gg

F/P Polisi #1 – VINN İnternet

Yeni bir yazı serisine başlıyoruz. Bu seride rastgele ürün ve hizmetleri, fiyat/performans açısından inceleyeceğiz ve yazı sonunda 10 üzerinden bir puan vereceğiz. İlla teknoloji ya da oyun olacak diye de bir şey yok ayrıca. Gönlümüz o yazıda ne isterse o. Puanların ne ifade ettiği de hemen alttaki görselde yer almakta. Umarız sizin için de faydalı ve eğlenceli bir seri olur, iyi okuncalar.

Ok işaretleri nasıl ama? Kendim çizdim hepsini. Neyse konuya girelim artık, ilk yazımızda başlığımız Vınn İnternet. Önce ne olduğundan bahsedelim.

Ne bu Vınn İnternet

Aslında telefonunuzdan açtığınız internet paylaşımı var ya, çalışma mantığı aynı. İçinde bir simkart takılı, Wi-Fi ya da usb yolu ile bu sim’den internet kullanıyorsunuz. Aslında tarihi de bayağı eski, ilk Vınn’ımı, yeni çıkan ne varsa denemek zorunda olan babam almıştı. Kendisi eve internet bağlatmaktansa bu çözümü daha mantıklı buldu. Yaklaşık 10-12 sene oluyor tabii o aletin üstüne, o sıralar Wi-Fi özellikleri yoktu ve sadece usb olarak kullanılabiliyordu. Aynı zamanda aşırı yavaştı, kendi döneminin en yavaş internetiydi diyebilirim. Tabii bu benim odamın yeri ve hattı çekme oranıyla da alakalı bir durum.

Speedcheck Speed Test ile internet altyapınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şimdilerde ise 4 ve 4.5G özellikleriyle epey hızlı internetler sağlayabiliyorlar. Wi-Fi olarak da kullanıldıklarından dolayı, çok sayıda cihazla giriş de yapabiliyorsunuz. Ben bu cihaza aylık 90 TL bir ödeme yapıyorum ve 50 gb AKK’li bir şekilde kullanıyorum. Gelin avantajları ve dezavantajları üzerine de konuşup, puanımızı vererek sonlandıralım yazıyı.

Avantajları

  • Elinizde ufacık ve zarif bir modeminiz var, ne duvardaki hatlarda tutmak zorundasınız ne de yer kaplıyor.
  • İnternet çok hızlı, gerçekten daha önce birkaç özel internet cafe ve ODTÜ interneti dışında böyle bir internetle karşılaşmamıştım.
  • Mobil internetim azaldığında ya da bittiğinde atıyorum çantama, çevrim içi kalmaya devam edebiliyorum.
  • USB Type 3 (Çoğu android telefonun şarj kablosu) ile şarj olabiliyor.
  • Şarjı kullanıma göre azalıyor ve bunu hissediyorsunuz. Kullanırken açıp, kullanmıyorken kapatırsanız bütün gün yetme ihtimali var şarjının.

Dezavantajları

  • Büyük bir dosya vs indirirken çok ısınıp kapanıyor. Malum pilli cihazlar ısınırken radyasyon yayarlar. Umarım kanser olmamışımdır. Kapanması da ekstra sinir bozucu tahmin edersiniz.
  • Evet interneti çok hızlı ama oyun oynamak neredeyse imkansız. Çünkü aşırı lag yapabiliyor. Birkaç kere aradım Turkcell’i, çözmeyi denediler ama en fazla Discord ve TS 3’de kasmayacak hale getirebildiler. Biliyorsunuzdur gerçi ama internet hızı ve ping birbirlerinden bağımsız şeyler.
  • Ya arkadaş 50 GB kotalısını bayağı güzel kampanyada falan kaptım ama kota dolunca zaten çalışmıyor diyebileceğim kadar yavaşlıyor internet. Hani hiçbir şekilde internet sitelerine dahi giremiyorsunuz. Sürekli dikkatli kullanmak zorunda kalıyor insan. 90 lira para ödeyip “Bu filmi HD izlemeyeyim, internetsiz kalmayalım sonra.” demek gerçekten çok çirkin olabiliyor.
  • Ben 90 lira ödeyebilmek için gittim bu arkadaşı 24 ay sözü vererek aldım. Mecburiyete düşürüyor insanı. Diğer internet sağlayıcıları ile de alakasız olduğu için geçemiyorum başkasına. Böyle şebek gibi kullanıp gidiyorum.

Not: KYK Yurdunda kalıyordum, bir tanıdığınıza falan varsa sorabilirsiniz internetini. Radyo, Sinema ve Televizyon öğrencisi olduğum için, bir yandan da Oyungg ile ilgilendiğim için internet benim için önemliydi, o zamanlar zorunda kalıp almıştım.

Not 2: Aynı mantıktaki ürünleri bütün operatörler sağlıyor, Vınn kullandığım için onu anlattım. Diğerlerinde de durumun farklı olduğunu sanmam, ürünleri aynı yabancı şirketlere ürettiriyorlar genelde.

Bu cihaza puanım 4 olacak, evet birçok avantajı var ama en önemli ihtiyaçların birçoğunu da karşılamıyor. Gün gelir ucuzlar ve sorunlarını giderir, o zaman bir daha düşünürüz konu üzerine.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.